گفت و گو بین اعضای خانواده به تحکیم بنیان این نهاد اجتماعی می انجامد-مترجم - مترجم

گفت و گو بین اعضای خانواده به تحکیم بنیان این نهاد اجتماعی می انجامد-مترجم

به گزارش ایرنا، علیرضا معماریان شامگاه روز جمعه در نشست با اعضا و خانواده تشکل‌های مردم نهاد جوانان تیران افزود: توسعه شبکه‌های اجتماعی، حجم بالای کار بیرون از خانه و کم حوصلگی پدر و مادرها باعث کاهش گفت و گو بین اعضای خانواده شده است.

وی بیان کرد: این کاهش ارتباط و صحبت بین پدر و مادر و فرزندان موجب انزوای اعضای خانواده و بروز مشکلات اجتماعی در بین آنها به ویژه نوجوانان و جوانان می‌شود.

رئیس انجمن روانشناسان مثبت گرای ایران با اشاره به ضرورت تقویت ارتباطات در بین اعضای این نهاد، خاطرنشان کرد: اگر گفت و گو بین اعضای خانواده کاهش یابد آنگاه فرزندان آنها برای تأمین نیاز محبت و ارتباط اجتماعی به دنبال راهکارهایی در خارج از منزل می‌روند که بسیاری از این راه‌ها مسیر انحرافی و دوستی‌های نادرست است.

وی ادامه داد: شندیدن صحبت‌های فرزندان توسط پدر و مادر و توجه با احساس مثبت به سخن‌های آنها زمینه ساز تقویت بنیان خانواده، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و افزایش اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان خواهد شد.

معماریان با بیان اینکه ثروت و تأمین نیازهای خوراک و پوشاک تنها انتظار فرزندان از اولیای خود نیست، تصریح کرد: فرزندان از پدر و مادر خود انتظار تأمین نیازهای انسانی و روحی را دارند که به همین خاطر بی احترامی‌ها موجب نارضایتی از محیط خانواده خواهد شد.

وی اضافه کرد: پول و ثروت مایه خوشبختی و تنها خدمت پدر به اعضای خانواده نیست بلکه نوع ارتباط و محبت و گفت و گو بسیار مورد نیاز و توجه است و بسیاری از افراد ثروتمند همیشه متقاضی آرامش خانواده‌هایی با درآمد متوسط هستند که با وجود کمترین امکانات رفاهی اما آسایش و آرامش خوبی در خانواده‌های آنها حاکم است.

این استاد روانشناس گفت و گو محبت آمیز اعضای خانواده با همدیگر را نیاز ضروری جامعه بیان کرد و گفت: نباید محیط خانواده به یک مکانی سخت و ناراحت کننده تبدیل شود زیرا چنین وضعی با وجود مشکلات اجتماعی و تلاش دشمن برای انحراف سرمایه انسانی آمار پرونده‌های قضائی و پدیدهای شوم اجتماعی را افزایش می‌دهد.

وی بهبود روابط اجتماعی خارج از منزل را نیز مورد تاکید قرار داد و افزود: در محیط پیرامون خود باید رفتار مناسبی از خود نشان دهیم و حال و روح دیگران را با رفتار خود بهبود ببخشیم.

این نشست به همت مؤسسه فرهنگی جوانان در یکی از محیط‌های تاریخی تیران برگزار شد و خانواده‌ها آموزش‌های مربوط به اهمیت گفت و گو به عنوان یک ضرورت زندگی را فراگرفتند.

کاهش گفت و گو در بین اعضای خانواده یکی از چالش‌های مهم جامعه امروز است که به گفته کارشناسان باید بیشتر به آن پرداخته شود.

تیران و کرون با بیش از ۷۲ هزار نفر جمعیت دارای جمعیتی بالغ بر ۲۰ هزار نفر جوان می‌باشد.

۷۱۳۱/‏۶۰۲۶/‏

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار