کمبود کمباین در ایلام ناشی از افزایش سطح برداشت گندم است-مترجم - مترجم

کمبود کمباین در ایلام ناشی از افزایش سطح برداشت گندم است-مترجم

لطیف زارعی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سال زراعی جاری با توجه به بارندگی های موثر در استان ایلام میزان سطح زیرکشت گندم نقاط مختلف از جمله دهلران افزایش محسوس یافت.

وی افزود: همه ساله در این موقع از سال عملیات برداشت گندم در شهرستان هایی چون مهران و دهلران به اتمام رسیده بود اما امسال همچنان در برخی نقاط این شهرستان ها دستگاه های کمباین مشغول برداشت محصول گندم هستند.

زارعی یادآور شد: به طور معمول در فصل درو گندم ۱۴۰ دستگاه کمباین داخلی و حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ دستگاه کمباین مهاجر از دیگر استان های کشور با استقرار در گندمزارهای استان ایلام عملیات برداشت گندم را انجام می دهند.

وی توضیح داد: اما امسال همانند ایلام به علت افزایش سطح برداشت گندم در دیگر نقاط کشور نسبت به سال های گذشته دستگاه های کمباین در استان های مختلف در حال برداشت محصول هستند و این موضوع فقط شامل حال ایلام نمی شود.

وی گفت: در حال حاضر ۴۴۰ دستگاه کمباین داخلی و مهاجر از دیگر استان ها در مناطق گرمسیری استان ایلام در حال برداشت گندم هستند و به محض اتمام برداشت یک منطقه بلافاصله برداشت گندم از مناطق دیگر انجام می گیرد.

زارعی یکی دیگر از عوامل کاهش کمباین در استان ایلام را ورود برخی مسئولان دستگاه های اجرایی به موضوع برداشت گندم دانست و افزود: در برخی نقاط از جمله شهرستان دهلران مسئولان ارشد آن مناطق نسبت به نرخ تعیین شده برداشت گندم برای کمباین دارها معترض شدند.

وی اظهار داشت: نرخ برداشت محصول گندم برای مالکان کمباین ها براساس نوع دستگاه از سوی ستاد برداشت محصول کل کشور مصوب و نرخ گذاری شده اما مسئولان با ورود غیر کارشناسانه به این مساله باعث شدند که تعدادی از کمباین دارهای مهاجر استان ایلام را به مقصد دیگر استان ها ترک کنند و این موضوع نیز بر کندی برداشت گندم در استان ایلام افزود.

زارعی با بیان اینکه شتاب کشاورزان در برداشت محصول ناشی از دلنگرانی آنها در خصوص آتش سوزی است، به آنها اطمینان خاطر داد که محصول گندم زارهای استان ایلام به موقع برداشت شود.

وی افزود: در حال مکاتبه و رایزنی با رئیس اتحادیه کمباین داران استان فارس برای اعزام تعدادی دستگاه کمباین مهاجر به استان ایلام هستیم تا روند برداشت محصول گندم استان تسریع یابد.

به گزارش ایرنا، به گزارش ایرنا، ۸۶ هزار هکتار از اراضی دیم و ۵۵ هزار هکتار از اراضی آبی استان ایلام به کشت گندم و ۱۰ هزار هکتار نیز به کشت کلزا اختصاص یافت. 

استان ایلام دارای ۳۴۰ هزار هکتار اراضی زراعی آبی و دیم با گستره ۹۰ هزار هکتار مزارع آبی و مابقی دیم است.

۷۱۷۲/۶۱۱۹

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار