کانادا به دنبال تصویب نفتای جدید در پارلمان است-مترجم - مترجم

کانادا به دنبال تصویب نفتای جدید در پارلمان است-مترجم

لایحه‌ای با نام “سند اجرای توافق بین کانادا، ایالات متحده آمریکا و مکزیک” به مجلس عوام ابلاغ شده و به نظر می‌رسد بررسی این لایحه با همزمان با سفر مایک پنس معاون اول رئیس جمهوری آمریکا در روز پنجشنبه، آغاز شود.

برخی معتقدند که رسوایی‌های اخیر جاستین ترودو نخست وزیر کانادا که موجب استعفای دو تن از وزیران کابینه اش شد، از محبوبیت وی کاسته است. از این رو او درصدد آن برآمده است که با تصویب این لایحه و بهتر کردن روابط با ایالات متحده، رأی بیشتری برای خود در انتخابات پیش رو فراهم آورد.

با توجه به سه هفته باقی مانده مجلس و محدودیت زمان، هنوز مشخص نیست که چگونه این لایحه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بسیاری معتقدند که به علت کمبود وقت، تصویب آن ممکن نیست مگر آنکه لیبرال‌ها تصمیم به تمدید نشست مجلس داشته باشند.

ترودو روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگاران گفته بود اجرای این توافقنامه به سرعت پیش خواهد رفت و ما به دنبال گفت وگو های بزرگ با ایالات متحده هستیم.

این اظهار نظر ترودو پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا برای ساماندهی به مشکلات کشاورزی خود پس از اعمال تعرفه بر کالاهای چینی، به کانادا روی آورده است.

برای اجرای این توافق- که در اواخر ماه سپتامبر گذشته پس از نزدیک به ۱۴ ماه مذاکرات امضا شد، لازم است سه کشور کاناد، آمریکا و مکزیک این توافقنامه را در مجامع قانونی خود بررسی کرده و به تصویب برسانند.

بعد از حذف تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم از کانادا و مکزیک توسط آمریکا، حالا امید بیشتری برای تصویب این لایحه در کانادا وجود دارد.

روز دوشنبه، کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا قبل از ارائه لایحه، اذعان داشت که در هر زمان قوانینی که تأثیرات مالیاتی داشته و مربوط به این لایحه جدید باشند، معرفی خواهند شد.

فریلند گفت: او همچنان در ارتباط نزدیک با همتایان مکزیکی و آمریکایی خود قرار دارد، چرا که هر دو کشور دیگر نیز به سمت تصویب آن حرکت می‌کنند اما باید توجه داشت که کانادا عجله‌ای ندارد و تا زمان تصویب نهایی، توافق نفتا پا برجا خواهد بود.

در طرف دیگر این قرارداد، نمایندگان دموکرات در ایالات متحده نیز نگرانی خود را نسبت به این توافق نامه بیان کرده‌اند. آنها معتقدند که درگیری طولانی بین ترامپ و کنگره بر روی این توافق، موجب تحلیل روابط بین کنگره و رئیس جمهوری شده است.

پیش بینی می‌شود مسیر پیش رو برای معامله تجاری در هر دو کشور به نتایج ملاقات مقامات کانادایی با مایک پنس آمریکایی در روز پنج شنبه بستگی داشته باشد.

شبک **اروپام *۱۴۲۹**۱۳۹۲

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار