ژاپن ادامه حضور نظامیان آمریکا در اوکیناوا را خطر آفرین دانست-مترجم - مترجم

ژاپن ادامه حضور نظامیان آمریکا در اوکیناوا را خطر آفرین دانست-مترجم

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی نظامی استریپس ( Strips ) امریکا، پایگاه نیروی هوایی دریایی فوتنمایک فرودگاه نظامی است و طول باند آن ۲۷۴۰ متر می باشد و در شهر اوکیناوا کشور ژاپن قرار دارد.

تاماکی با اشاره به اعتراض بزرگ مردم ژاپن علیه آمریکا در سال ۱۹۷۰ گفت، در صورت تداوم نیروهای آمریکا در پایگاه دریایی فوتنما مانند گذشته احتمال قوت گرفتن جریان اعتراضات ضد آمریکایی در شهر اوکیناوا ژاپن بسیار است.

تاماکی در ادامه افزود، رخداد جریان اعتراضی تاثیر قابل توجهی در هماهنگی های امنیتی ژاپن و آمریکا از جمله عملیات پایگاه هوایی کادنا و تاسیسات دریایی سفید ساحل خواهد داشت.

فرماندار اوکینانو تصریح کرد، عملیات هوایی دریایی آمریکا باید به طور کامل در این جزیره متوقف شود زیرا با تهدیدات اخیر چین و کره شمالی هر آن احتمال دارد که نیروهای آمریکا توسط ناوگان دریایی و نیروی هوایی این کشورها مورد هدف قرار بگیرد.

دولت ژاپن در فوریه سال جاری (بهمن ۹۷) اعلام کرد، توکیو به رغم نتیجه همه‌پرسی اخیر در اوکیناوا، طرح خود برای انتقال پایگاه نظامی آمریکا در این مجمع‌الجزایر را به محل جدید عملی می‌کند.

مردم ناحیه اوکیناوا برای قبول یا رد طرح دولت مبنی بر ساخت یک پایگاه نظامی جدید و انتقال نظامیان آمریکا در این همه پرسی آن شرکت کردند. حدود ۷۲ درصد از ساکنان اوکیناوا با این طرح مخالفت کرده و تنها ۱۹ درصد به آن رأی مثبت دادند.

«شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن اعلام کرد طرح ساختن پایگاه جدید برای نظامیان آمریکا در منطقه هنوکو در نزدیکی محل فعلی، بیش از بیست سال است که به تعویق افتاده و بیش از این نباید در اجرای آن درنگ کرد. بنا بر توافق ژاپن و آمریکا در سال ۱۹۹۶، قرار شد نظامیان ارتش آمریکا مستقر منطقه پرجمعیت اوکیناوا به محلی تقریباً خالی از سکنه منتقل شود.

اوکیناوا پس از جنگ جهانی دوم به اشغال آمریکا درآمد. این مجمع‌الجزایر که در هزار و ۵۰۰ کیلومتری جنوب غربی توکیو قرار دارد، در سال ۱۹۷۲ بار دیگر به قلمرو ژاپن بازگردانده شد اما شماری از نیروهای آمریکایی در پایگاهی در آنجا باقی ماندند.

این منطقه تنها یک درصد از کل خاک ژاپن را تشکیل می‌دهد اما به دلیل نزدیکی به تایوان برای آمریکا اهمیت راهبردی فراوانی دارد. امروز حدود نیمی از ۴۷ هزار سرباز آمریکایی مستقر در ژاپن در اوکیناوا حضور دارند.

شبس **۹۴۷۳**۱۹۱۷

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار