پدافند غیرعامل ضرورتی انکارناپذیر در دنیای امروز-مترجم - مترجم

پدافند غیرعامل ضرورتی انکارناپذیر در دنیای امروز-مترجم

پدافند غیرعامل، همان طور که از نامش پیداست، مقوله ای مربوط به دوران جنگ و یا صلح نیست، بلکه یک آمادگی برای مقابله با حوادث و بلایای مختلف طبیعی و غیرطبیعی است و از همین رو لزوم آگاهی در مورد آن یک ضرورت است.

در تعریف پدافند غیرعامل عنوان می شود: مجموع اقدام های دفاعی غیرمسلحانه است که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدیدات و اقدامات خصمانه دشمن می شود.

مکان یابی، استتار، اختفا، پوشش، فریب، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، مقاوم سازی و استحکامات و اعلام خبر از اصول اولیه پدآفند غیر عامل محسوب می شوند.

لزوم نهادینه سازی پدافند غیرعامل در جامعه

مقام معظم رهبری پدافند غیر عامل را اینطور وصف کردند: پدافند غیرعامل سپری است مصونیت بخش برای کشور، که کشور را از درون مصون می کند واین ضرورت جدی این مقطع انقلاب است.

برخلاف پدافند عامل که تنها نیروهای مسلح و تجهیزات و سیستم های دفاعی و نظامی در آن نقش دارند؛ در پدافند غیرعامل تمام نهادها، سازمان ها و مردم نقش بسیار مهمی می توانند داشته باشند و از همین رو باید مفاهیم و اصول پدافند غیرعامل در جامعه نهادینه شود.

در این مسیر آموزش و اطلاع رسانی به عنوان یکی از اصول اولیه مهم پدافند غیرعامل موضوعی بسیار مهم است که باید مورد توجه مسوولان امر قرار گیرد.

براساس نظر کارشناسان آگاهی اقشار مختلف مردم در خصوص مقوله پدافند غیرعامل و آشنایی با آن، این امکان را فراهم می سازد که در برابر حملات و وقایع مختلف طبیعی و غیرطبیعی در حوزه های مختلف آمادگی داشته باشند.

و در واقع با پرداخت اصولی به این مقوله مهم که ضرورتی انکارناپذیر در دنیای امروز است، می توان تهدیدات احتمالی را نه تنها خنثی، بلکه به فرصتی مهم برای جامعه تبدیل کرد.

نقش اول در پدافند غیرعامل از آن مردم است

پدافند غیرعامل نقش مهمی در افزایش امنیت و رفاه مردم دارد و باید به این موضوع توجه ویژه داشت.

اینکه هنوز بخش عظیمی از جامعه ما با مقوله پدافند غیرعامل آشنایی ندارند، نشان از معرفی نشدن درست این موضوع در جامعه است.

اگر فرهنگ پدافند غیرعامل بر مبنای اصول صحیح و مردم محوری برنامه ریزی گردد، موفقیت حاصل می شود، زیرا مردم با آگاهی کامل از موضوع و آموزش های درست می توانند تهدیدها را خنثی و در برابر خطرها به درستی مقاومت کنند.

از همین رو آگاه سازی جامعه و مردم در زمینه پدافند غیرعامل بسیار مهم است و در این مسیر باید از ظرفیت های موجود همچون فضای مجازی، رسانه ها، ائمه جمعه، آموزش و پرورش و دیگر موارد بهره جست.

باید مردم از ضرورت آشنایی درست پدافند غیرعامل آگاه شوند و بدانند که آگاهی در این زمینه می‌تواند در بسیاری مواقع جان عده زیادی را از خطرات پیرامون نجات دهد.

پدافند غیرعامل و ایمن سازی کشور در برابر تهاجم دشمنان

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتتی و اجتماعی استانداری هرمزگان بیان داشت: توجه به پدافند غیرعامل باعث کاهش آسیب پذیری و ایمن سازی کشور در برابر تهاجم دشمنان می‌شود.

به گزارش ایرنا، عباس میرزاد در مراسم تجلیل از فعالان پدافند غیرعامل در هرمزگان اظهار داشت: پدافند غیرعامل مبتنی بر علوم و فناوری های مختلف و نوین، پشتوانه اقتدار ملی و از الزامات توسعه پایدار ایمن است.

وی ادامه داد: بهره گرفتن از دانش و فناوری در این حوزه نقش بسزایی در مصون سازی زیر ساخت های کشور ایفا می کند.

میرزاد تصریح کرد: توجه به رعایت اصول پدافند غیر عامل در همه حوزه‌های زیرساختی برای حفاظت از تاسیسات و مناطق حساس بسیار ضروری است.

وی افزود: در شرایط فعلی کشور و تهدیدهای استکبار جهانی توجه به رعایت اصول پدافند غیر عامل در همه حوزه‌های زیرساختی برای حفاظت از تاسیسات و مناطق حساس در استان بسیار مهم و باید مورد توجه مدیران قرار گیرد.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان تصریح کرد: فرهنگسازی، برگزاری دوره‌های آموزشی، افزایش تاب آوری شهرها، حراست و حفاظت از تاسیسات باید در دستور کار کمیته‌های پدافند غیر عامل استان باشد.

میرزاد تاکید کرد: باید ارتباط رسانه ها با حوزه پدافند غیر عامل افزایش یابد و اصحاب رسانه در آموزش، فرهنگ سازی این مقوله و مردمی شدن آن بیشتر تلاش کنند.

طرح های جامع پدافند غیرعامل در کشور متناسب با علم روز است

معاون پژوهشی مجتمع پدافند غیرعامل دانشگاه مالک اشتر نیز در مراسم تقدیر از فعالان پدافند غیرعامل در هرمزگان گفت: طرح‌های جامع پدافند غیرعامل در کشور پیشرفته، متناسب با علم روز و مبتنی بر طرح‌های نسل سوم است.

محمد علی نکوئی افزود: سالانه ۲۰۰ دانشجوی پدافند غیر عامل در سه دانشگاه مالک اشتر، فارابی و امام حسین (ع) جذب و آموزش داده می‌شود.

وی بیان داشت: استان هرمزگان در طرح پدافند غیر عامل عملکرد مطلوبی دارد و بندر شهید رجایی نیز در طرح حفاظت از زیر ساخت‌ها به عنوان پایلوت در نظر گرفته شده است.

دانشگاه صنعتی مالک اشتر با هدف اجرای پروژه های تحقیقاتی خاص ملی و آموزش و تربیت کارشناسان و کادر ویژه مورد نیاز صنایع و مراکز تحقیقاتی کشور در سال ۱۳۶۳ تأسیس شد.

این دانشگاه دارای رشته های مختلفی در زمینه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، برق و الکترونیک، علوم کاربردی، علوم و فناوری زیر دریا، مدیریت و فناوری های نرم، مکانیک و هوا فضا، مواد و فناوری های ساخت، مهندسی پدافند غیرعامل، شیمی، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی مواد، فناوری های زیستی و علوم و فناوری دفاعی است.

طرح جامع پدافند غیرعامل هرمزگان تا پایان امسال تدوین می شود

مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری هرمزگان گفت: تدوین طرح جامع پدافند غیر عامل استان که از سال ۹۴ با هدف افزایش پایداری استان در برابر تهدیدها و آسیب‌ها آغاز شده، تا پایان امسال تکمیل می شود.

محسن زینلی تختی تصریح کرد: بهبود شرایط موجود، توسعه پایداری و خوداتکایی استان در زمان بحران ناشی از جنگ، صیانت از سرمایه انسانی و زیر ساخت ها در زمان خطر از مزایا و چشم انداز تهیه طرح جامع پدافند غیر عامل در استان است.

وی خاطرنشان کرد: هرمزگان پارسال در زمینه آموزش پدافند غیرعامل حائز رتبه سوم کشوری شد.

زینلی تختی با اشاره به نقش مهم مردم در پدافند غیرعامل، بیان داشت: پدافند مردم محور یکی از ابعاد مهم پدافند غیرعامل است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری هرمزگان ابراز داشت: مردم با ارزش ترین سرمایه های کشور محسوب می شوند و آموزش، حفاظت و صیانت از مردم در برابر حوادث امری بسیارمهم می باشد که باید به آن توجه داشت.

وی خاطرنشان کرد: کارگروه‌های دوازده گانه پدافند غیر عامل استان با تشکیل در مدارس و دانشگاه‌ها برای آگاهی و آشنایی دانش آموزان و دانشجویان دوره‌های تخصصی برگزار می‌کنند.

۷۱۹۸/۶۰۴۸

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار