وعده فعال‌سازی مسکن مهر «تلاش» همچنان روی زمین-مترجم - مترجم

وعده فعال‌سازی مسکن مهر «تلاش» همچنان روی زمین-مترجم

به گزارش خبرنگار ایرنا، در جلسه سال گذشته شورای مسکن استان کرمانشاه، مسعود شریفی مدیرکل راه و شهرسازی استان قول حمایت مالی از مجتمع مسکن مهر تلاش را داد اما این وعده هرگز به مرحله اجرا نرسید.

به همین دلیل بود که در جلسه شورای مسکن استان در ۹ خرداد ۹۸، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه خطاب به شریفی گفت: بحث پیگیری و رفع مشکل مسکن مهر تلاش حدود چهار ماه پیش مطرح شد و قرار بود راه و شهرسازی برای آن تأمین اعتبار کند اما شما هیچ کاری نکرده‌اید و انگار زمان متوقف شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان هم در پاسخ گفت: ما ۲ میلیارد تومان از سازمان ملی زمین و مسکن قرض گرفته‌ایم که در صورت تأمین ضمانت نامه از سوی تعاونی تلاش، می‌توانیم این اعتبار را در اختیار آنها قرار دهیم.

در پایان این نشست مقرر شد که ۲ میلیارد تومان اعتباری که در حساب اداره کل راه و شهرسازی در اختیار تعاونی تلاش قرار بگیرد و محوطه‌سازی این مجتمع پیگیری شود.

در همین نشست بود که استاندار کرمانشاه تاکید کرد: متقاضیان مسکن‌مهر از ضعیف‌ترین قشرهای جامعه هستند و اکنون با یک خانه نیمه‌کاره مواجه شده‌اند که پولی هم برای تکمیل آن ندارند زیرا بیشتر درآمدشان صرف تأمین خورد و خوراک می‌شود.

هوشنگ بازوند با بیان اینکه نمی‌توانیم به مردم بگوییم دوباره پول بدهید، افزود: متقاضیان مسکن مهر آورده اولیه خود را با فروش طلا یا قرض تهیه کرده‌اند بنابراین همه دستگاه‌ها موظف به تلاش برای تکمیل واحدهای نیمه‌کاره هستند.

**هنوز هیچ خبری از کمک مالی نشده است

مدیرعامل تعاونی مسکن مهر تلاش روز سه شنبه ۲۰ خرداد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: با وجود قول دوباره‌ای که در جلسه ۹ خرداد به ما داده شد، هنوز هیچ خبری از کمک مالی اداره‌کل راه و شهرسازی نشده است.

اردشیر هوکَری افزود: تصمیماتی که در جلسه شورای مسکن برای تکمیل مسکن مهر گرفته می‌شود، در عمل لنگ می‌زند.

آنچنان که هوکری بیان کرد، برای تکمیل ۴۰۲ واحد نیمه‌کاره مجتمع تلاش به حدود ۶ میلیارد تومان و برای محوطه‌سازی و فضای سبز آن به ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

او در عین حال گفت: گویا قرار است شهرداری در ازای هزینه‌های خود برای محوطه‌سازی و خدمات عمرانی در مجتمع تلاش، از سازمان ملی زمین و مسکن، زمین بگیرد که مشخص نیست این موضوع چه زمانی عملیاتی می‌شود.

مجتمع مسکن مهر هزار و ۷۸۴ واحدی تلاش در شهرک «دانش» شهر کرمانشاه قرار دارد که تاکنون از ۸۴۵ واحد آن بهره برداری شده؛ ۲۸۵ واحد نیز تا آذر امسال تحویل متقاضیان می‌شود، ساخت ۴۰۲ واحد متوقف شده و بقیه واحدها هم در ازای طلب پیمانکار در حال واگذاری است.

حدود ۱۲ هزار واحدی که توسط تعاونی‌های مسکن مهر کرمانشاه در حال ساخت هستند، با مشکلات متعددی مواجه شده‌اند از جمله: گرانی مصالح و کمبود منابع مالی، مشکلات بیمه نیروهای کار، صادر نشدن سند مالکیت، کمبود امنیت، تکمیل نشدن زیرساخت‌های عمومی و خدماتی، نبود فضای سبز و اماکن درمانی و نقص حمل و نقل عمومی.

اجرای طرح مسکن مهر در استان کرمانشاه از سال ۸۶ آغاز شده و احداث ۴۶ هزار واحد مسکونی در دستور کار قرار گرفته که بیشتر آنها تحویل متقاضیان شده است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون جمعیت ساکن در ۳۴ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا دارد.

۷۴۴۴/۸۰۶۶

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار