ورود به بازارهای بین المللی با تقویت مالی استارتاپ ها-مترجم - مترجم

ورود به بازارهای بین المللی با تقویت مالی استارتاپ ها-مترجم

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا درباره خروج از برجام با تحلیل ها و بررسی های مختلفی بر صنایع کشور آغاز شد تا آثار این تصمیم بر آینده آنها مورد ارزیابی قرار بگیرد. هرچند در این میان بسیاری از نگاه ‌ها به سوی بخش‌هایی نظیر نفت، گاز، خودرو و حمل و نقل بوده است.

در کنار تمامی این موارد باید گفت در دنیایی که ارتباطات و اینترنت در آن از نقش تاثیر گذاری برخوردارند و ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … وسیعی دارند نمی‌توان از آثار این تحریم‌ها بر حوزه نوینی همچون استارت آپ‌ها چشم پوشید، حوزه‌ای که به همان اندازه که می‌تواند پر قدرت و توانمند عمل کند، به همان میزان هم می‌تواند آسیب ‌پذیر و حساس به شرایط اکوسیستم باشد. به گفته کارشناسان بسیاری از شرکت‌های فعال در این حوزه از خدمات بین ‌المللی بهره می‌برند که در صورت ممنوعیت، مشکلات جدی برابر آنها قرار خواهد گرفت و ممکن است برخی در پرداخت‌های خود هم دچار مشکل شوند. ضمن اینکه کسب و کارهای مجازی به دلیل نوپا بودن با مشکلات خاص خود در زمینه جذب سرمایه دست و پنجه نرم می‌کنند، بی‌ثباتی در فضای سیاسی و اقتصادی این امر را سخت‌تر هم خواهد کرد.

اهمیت روزافزون حوزه کسب و کارهای اینترنتی و نقش آنها در ایجاد ظرفیت های جدید اقتصاد، اشتغال و تاثیرپذیری این بخش از تحریم های آمریکا علیه ایران سبب شد تا پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به گفت وگو با «رضا الفت نسب» عضو هیأت مدیره و سخنگوی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی کشور بپردازد.

-در ادامه متن این گفت وگو را می خوانیم:
** ایرنا: با توجه به تحریم های اقتصادی موجود، کسب و کارهای اینترنتی یا همان استارتاپ ها چه سود و زیانی متحمل می شوند؟
*** اُلفت نسب: در شرایط کنونی با توجه به تحریم های اقتصادی متحمل شده از طرف آمریکا خرید اینترنتی از اولویت های اصلی مردم خارج شده و به نوعی شهروندان از این بازارها فاصله گرفته اند و آن را دیگر جزو نیازهای مهم خود نمی دانند. استارتاپ ها که بازارهای کوچک و نوپایی هستند و چندسالی بیشتر از عمر آنها نمی گذرد به دلایل موجود با مشکلات عدیده ای روبرو و برخی از آنها نیز صدمه های بسیاری را متحمل شده اند. آنها از این وضعیت به شدت نگران هستند زیرا در مواقعی با کمبود یا نبود کالاهای مورد نیاز مواجه می شوند. برخی از این کسب و کارهای اینترنتی هنوز نتوانسته اند برای خود ایجاد بازار کنند و باید به ناچار از این فضا خارج شوند و همچنین افزایش حقوق ها شرایط دشواری را برای کارفرمای این صنف ایجاد کرده است. از طرف دیگر با توجه به شرایط سیاسی ایران و تحریم ها، در ایجاد بازارهای بین المللی محدودیت های بسیاری برای این حوزه ایجاد شده و آنها را برای فروش کالا به کشورهای خارجی با مشکلات زیادی مواجه کرده است. به طور مثال بسیاری از این شرکت ها در این عرصه، آمادگی فروش کالا و خدمات در کشورهای حاشیه مانند عراق را دارند اما شرایط کنونی مانع این کار می شود. همچنین نظام پرداخت این حوزه نیز در این شرایط با تنش هایی مواجه است زیرا سرورها و بسیاری از سرویس های تبلیغاتی استارتاپ ها در خارج کشور صورت می گرفت که با این وجود آنها مجبورند هویت خود را ایرانی جلوه ندهند تا مشکل خود را حل کنند.

** ایرنا: استارت آپ ها چه نقشی در افزایش تاب آوری اقتصادی در وضعیت موجود دارند؟
*** الفت نسب: در این شرایط تمامی بخش های اجرایی برای بقا تلاش می کنند و در این میان استارتاپ ها به عنوان کسب و کارهایی نوین و نوپا ضربه پذیرتر هستند که اگر این بخش آسیب ببیند، آینده آنها نیز به چالش کشیده خواهد شد. استارتاپ ها باید حس کنند که در کنار دیگر عوامل اجرایی دولت قرار دارند، گرچه تاکنون سیستم دولتی حاضر نشده است، مشکلات خود را با استارتاپ ها حل کند. اگر این حوزه از حمایت های همه جانبه مسوولان برخوردار شود، به راحتی می تواند با هزینه های اندک و خلق نوآوری ها منابع مصرفی کشور را نظم دهد. برای نمونه در بحث خودرو و املاک این روزها دلال گری های زیادی در این زمینه وجود دارد که برخی سودجویان از آن منفعت می برند که اگر این موضوع به استارتاپ ها واگذار شود آنها می توانند با توجه به اطلاعاتی که دارند از راه لُجستیک(مدیریت جریان کالا، اطلاعات) طریقه عرضه را مدیریت کنند. به عنوان مثال آنها این امکان را فراهم آورده اند که به فرد می گوید با وارد کردن کدپستی، قیمت روز ملک را با نشانه های مختلفی که مدنظرش است، به دست آورد. وقتی قیمت ها واقعی باشند، دیگر از دسترس دلال ها و سودجویان بازار خرید و فروش خارج می شود و به نوعی اعتماد و اتکاء میان شهروندان و استارتاپ ها به وجود می آید و مردم به راحتی می توانند با سرمایه گذاری به خرید کالای مورد نظر خود اقدام کنند.

دولت باید با فراهم کردن نقدینگی و تامین منابع مالی لازم برای حرکت و گسترش مشاغل نوپا کمک کند، همچنین با انجام دادن اقدام هایی در راستای تشویق اینگونه فعالیت ‌ها نظیر تضمین و بازاریابی برای تولید انبوه در جهت حمایت از کارآفرینان گام بردارد. استارتاپ ها به عنوان قطبی موثر بر بخش های اقتصادی کشور اثرگذار هستند که البته این موضوع مستلزم این امر است که ضمن به رسمیت شناختن آنها به وسیله دولت، اداره مالیات نیز هزینه های متحمل شده را کاهش دهد. هر کسب و کار اینترنتی حداقل پنج سال از آغاز فعالیت خود زمان نیاز دارد تا بتواند هزینه ها و درآمدهای خود را بهبود ببخشد. اگرچه معافیت مالیاتی به نوعی خطر قرمز محسوب می شود و در این زمینه استارتاپ ها نیز انتظار ندارند که آنها از پرداخت مالیات معاف شوند اما از دولت و نهادهای مالیاتی درخواست می کنند، هزینه های آنها را به رسمیت بشناسند.

** ایرنا: استارتاپ ها با توجه به بحث تحریم ارزی چه نقشی می توانند در این زمینه داشته باشند؟
*** الفت نسب: تثبیت نرخ ارز، تقویت و مدیریت مالی استارتاپ‌ها می تواند بسترساز توسعه اقتصاد کشور باشند. همچنین می توانند فضای رقابتی را گسترش دهند و زمینه ورود به بازارهای بین المللی را فراهم آورند. سرمایه‌ گذاری ها در سال‌های گذشته در حوزه کسب و کارهای مجازی از طریق تامین مالی خارجی بوده است که اکنون با محدودیت های به وجود آمده سرمایه گذاران خارجی معتقدند که اینگونه سرمایه گذاری های در شرایط فعلی، نوعی ریسک پذیری به شمار می رود و جزو سرمایه گذاری پرخطر محسوب می شود. استارت آپ ها در دنیا همیشه به نوعی ساختارشکن به حساب می آیند. آنها با رفتن به طرف فرآیندهای مبتنی بر آینده و برتر همچون «های تک» و طرح سبک هایی مانند «بلاک چین و رمز ارز» می توانند نگرانی های موجود را از میان ببرند.

اقتصاد کشور به نوعی در حال کوچک شدن است و هزینه‌ها بیش از پیش به طرف ضروریات زندگی سوق داده می‌شوند و این موضوع تمام بازارها از جمله سنتی و نوپا را در بر می گیرد. بنابراین حجم کسب و کارهای مجازی نیز به شدت با روند رو به نزول و کمبود نقدینگی روبرو می شوند. تمام سعی آنها بر این مهم استوار شده است که تلاش کنند، سرپا بمانند. برخی از سرمایه گذاران در این حوزه از کشور خارج می شوند و معتقدند که اگر خارج از مرزها کسب و کاری راه بیاندازند، ضمن آنکه می توانند به فعالیت خود ادامه دهند، از بِرند بین المللی نیز برخوردار می شوند و بدون هیچ دغدغه ای خواهند توانست به داخل کشور نیز خدمات ارایه دهند.

** ایرنا: راهکارهای برون رفت از وضعیت کنونی چیست و چه برنامه هایی را برای آینده پیش رو مناسب می دانید؟
*** اُلفت نسب: اگر نرخ ارزها ثابت شود استارتاپ ها نیز می توانند با برنامه ریزی مدون به فعالیت های خود ادامه دهند. چون در غیر این صورت کسب و کارها مجبور می‌شوند، نه تنها تعدیل نیرو داشته باشند بلکه کسب و کار خود را تعطیل کنند. باید این واقعیت را پذیرفت که اقتصاد کشور به اصلاحات آشکار و عمیقی نیاز دارد اما انجام دادن آن به آسانی میسر نمی‌شود. باید اصل بهره‌وری و اقتصاد محوربودن را رعایت کرد و کوشید تا منابع باقی مانده به هدر نرود. با توجه به نقش مهمی که استارتاپ ها در کسب و کار و اقتصاد دارند آنها در پی راهی هستند تا محصولات یا خدمات نوآورانه خود را معرفی و از آن راه به کسب درآمد مورد نظر برسند.

پژوهشم**9117**2002**9131

انتهای پیام /*

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار