نقش سدها، بایدها و نبایدها-مترجم - مترجم

نقش سدها، بایدها و نبایدها-مترجم

گروه اطلاع رسانی ایرنا در راستای ایفای رسالت آگاهی بخشی به انعکاس برجسته ترین گزارش های روزنامه های مختلف با عناوینی چون « نقش سدها، بایدها و نبایدها، حضور پررنگ مردم در صف های طولانی، 3 میلیارد یورو در اختیار دو خانواده مشهور، آمریکا منتظر خروج ایران از برجام است، «یک سال حقوق‌، برای یک پراید »، قیمت خودرو ترمز کشید، ایست دلار پشت سد مقاومتی، خرید متری مسکن و دست بالای ایران در تنگه هرمز» پرداخته است در ادامه به بازتاب گزیده ای از این مطالب می پردازیم:

** نقش سدها، بایدها و نبایدها
روزنامه «اعتماد» با درج عنوان «نقش سدها، بایدها و نبایدها» می نویسد: در کشور عزیزمان نیز بدون شک صنعت سدسازی یکی از صنایع پیشرو، به ‌روز و خودکفاست که امروزه توان و دانش فنی آن نزد مهندسان و متخصصان داخلی به سطحی رسیده که به خوبی با بزرگ‌ترین و با سابقه‌ترین شرکت‌های بین‌المللی جهان رقابت کرده و در بسیاری موارد نیز برنده مناقصات و رقابت‌های فنی است. لیکن ویژگی پیشرو بودن این صنعت باعث شده که در برخی موارد به‌ طور ناخواسته شاهد نواقص و اشتباهاتی باشیم که باید به جای دلسرد شدن یا نقد مخرّب و زیر سوال بردن منطق و اساس صنعت زیربنایی سدسازی با آسیب‌شناسی کارشناسانه، خطاهای خود را شناسایی نموده، از آنها درس گرفته و آموخته‌های حاصل را چراغ راه آینده ‌سازیم.

سیلاب‌ها از دیرباز یکی از مخرب‌ترین بلایای طبیعی تهدید‌کننده جان و مال بشر بوده‌اند. امروزه با پیشرفت علم و فناوری در بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه جهان با برنامه‌ریزی و اقدامات به موقع و موثر نه‌ تنها این تهدید خطرناک به خوبی مهار و مدیریت می‌شود بلکه به فرصت‌های بزرگ نیز تبدیل می‌شود. سدسازی تنها راه مقابله با خسارات و صدمات سیل نیست ولی بدون تردید مهم‌ترین و موثرترین راهکار و ابزار شناخته شده بشری برای مهار این پدیده مخرّب است. از دیگر راهکارها و روش‌هایی که برای کاهش و مدیریت سیلاب باید در کنار سدسازی مد نظر قرار گیرند، می‌توان به تقویت پوشش گیاهی در حوضه‌های آبریز بالادست، جلوگیری از تخریب جنگل‌ها، آبخیزداری، مدیریت رودخانه، صیانت از حریم قانونی رودها، رفع تصرف در نقاط آسیب‌پذیر، لایروبی رودخانه‌ها و… اشاره کرد. هر چند باید به خاطر داشت که انجام راهکارهای یاد شده بدون احداث سدهای مخزنی که توان ذخیره حجم قابل توجه سیلاب‌های ناگهانی را دارا باشند، کارایی لازم را نخواهد داشت.

** حضور پررنگ مردم در صف های طولانی
روزنامه «آرمان» با درج گزارشی با عنوان «حضور پررنگ مردم در صف های طولانی» می نویسد: همان گونه که می دانیم طی ماه های اخیر شاهد ایجاد صف های طولانی به عناوین مختلفی مانند خرید گوشت یخ زده خرید گوجه فرنگی و یا خرید بنزین هزار تومانی بودیم که به یقین اصلی ترین دلیل ایجاد این صف های به نسبت طولانی تنها کسب منفعت مالی است که این خود نشان از بد بودن شرایط اقتصادی کشور باشد، چرا که بسیاری از افراد در حالی در این صف ها می ایستادند که شاید نیاز چندانی به آن کالا نداشتند که این خود می تواند نشان از ترس از دست دادن و یا ایجاد حس برنده شدن داشته باشد.

باید در نظر داشت که یکی از عوامل اصلی ایجاد صف های طولانی را می توان مادی گرا شدن افراد جامعه دانست چرا که متاسفانه بسیاری از مردم حاضر هستند ساعت های طولانی وقت خود را در صف بگذرانند و خریدی داشته باشند که این مهم بدین معنا است که وقت در جامعه ما از ارزش چندانی برخوردار نیست. به عبارت ساده تر امروزه طبقه متوسط به بالای جامعه بسیار مصرف گرا هستند، به گونه ای که بخش اعظم درآمدهای خود را به خرید و یا مصرف صرف می کنند.از سوی دیگر باید یادآور شد که خرید بیش از نیاز نیز یکی از پیامدهای منفی گرانی های اخیر است، چرا که طی یک سال گذشته شاهد خرید بیش از اندازه مردم بودیم به گونه ای که با خبر گرانی کالا مردم آن را حتی چندین برابر نیاز خود خریداری می کردند که این خود به کمبود کالا و یا ایجاد صف های طولانی و همچنین ترس از کمیابی منجر شده است به عنوان مثال با افزایش قیمت شکر خانواده ای که در طول سال شکر چندانی مصرف نمی کرد اما به دلیل گرانی و ترس از گران تر شدن آن را به مقدار بسیار زیاد خریداری کرده و در خانه انبار می کند که این مهم خود می تواند نشان از عدم امنیت روانی و اقتصادی در جامعه باشد، چرا که به چه دلیل باید خانواده ای که مصرف شکر چندانی ندارد چندین برابر بیشتر از نیاز خود آن را خریداری کند.

** 3 میلیارد یورو در اختیار دو خانواده مشهور
روزنامه «شرق» با انتخاب تیتر «3 میلیارد یورو در اختیار دو خانواده مشهور» نوشت: در یک سال گذشته بیش از 10 هزار شخصیت حقیقی و حقوقی در مجموع مبلغی بالغ بر 25 میلیارد یورو ارز معادل دلار چهارهزارو200تومانی از بانک مرکزی دریافت کرده‌اند که از این مقدار، بیش از 6.8 میلیارد یورو در اختیار 25 شرکت اول این فهرست 10هزارتایی قرار گرفته است؛ 25 شرکتی که شامل چند شرکت واردات نهاده‌های دامی، صنایع غذایی و خودروسازی می‌شود. در بین شرکت‌ های دریافت‌کننده ارز، 3میلیارد یورو به شرکت‌های دو خانواده مشهور تعلق گرفته است. همچنین فهرست اشخاص حقیقی دریافت‌کننده ارز نیمایی نشان می‌دهد در یک سال اخیر 798 نفر در مجموع بیش از 232 میلیون یورو ارز نیمایی دریافت کرده‌اند؛ افرادی که بعضا مدیر یا عضو هیئت‌مدیره شرکت ‌هایی هستند که به‌عنوان شخصیت حقوقی نیز در فهرست دریافت‌کنندگان ارز نیمایی یا دولتی دیده می‌شوند.

نگاهی به آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولت ایران که در یک سال گذشته مانند دیگر سال‌های پس از انقلاب وظیفه واردات کالا برای تنظیم بازار را بر عهده داشته، برای واردات کالاهای ضروری در سال گذشته معادل بیش از 605 میلیون یورو ارزهای گوناگون دولتی بر پایه دلار چهارهزارو200تومانی دریافت کرده است.

** آمریکا منتظر خروج ایران از برجام است
روزنامه «مردم سالاری» در مطلبی با عنوان «آمریکا منتظر خروج ایران از برجام است» به گفت وگو با داوود هرمیداس‌باوند پرداخت و نوشت: خروج از برجام تصمیمی است که آمریکایی‌ها منتظر آن هستند. خروج ایران در این شرایط به نفع ما نیست. اروپایی‌ها نیز خوشحال می‌شوند؛ چراکه آنها تعهدات خود را انجام ندادند و این سبب می‌شود که آنها اعلام کنند در رابطه با برجام و ایران، هیچ مسئولیتی ندارند. اروپایی‌ها حین خروج ایران از برجام، عدم عمل به تعهدات خود را به دلیل خروج ایران از برجام اعلام خواهند کرد. بهتر است ایران از برجام خارج نشود.

در ابتدا ترامپ اعلام کرد که آماده مذاکرات بدون پیش‌شرط است. چند روز بعد از این سخنان ترامپ، وزیر امورخارجه ترامپ، 4 نکته را به عنوان پیش‌شرط مذاکرات اعلام کرد. همین چند وقت پیش نیز وزیر خارجه آمریکا 12 شرط را به عنوان پیش‌شرط مذاکرات اعلام کرد. این روال منطقی نیست. خواسته‌ی طرف مشخص است که چه محتوایی دارد. هدف از مذاکره باید سازش باشد. با چنین شرایطی مذاکره بی‌فایده است. آینده ایران نگران‌کننده است. ایران از دو جهت داخلی و خارجی می‌تواند تهدید شود. باید مسئولان تدابیری بیندیشند که این تهدیدها رفع شوند. مسئولان باید با تدبیر خود تبلیغات سوء حقوق بشری را خنثی کنند. در مساله اقتصادی نیز باید سعی کنیم تعدیلاتی ایجاد شود.

** «یک سال حقوق‌، برای یک پراید »
روزنامه «همدلی» با درج گزارشی با عنوان «یک سال حقوق‌، برای یک پراید » نوشت: «قیمت هر جنسی در این مملکت بالا برود، پایین بیا نیست که نیست»، « اگر مردم ماشین نخرند، کسی نمی‌تواند بنزین را گران کند»، «در اقتصادی که نقدینگی‌اش هزار هزار میلیارد تومان است، مگر می‌شود تورم را کنترل کرد؟» این مطالب گوشه‌ای از اظهار نظر مردمی است بعضی‌هاشان کارت ملی به دست در صف خرید گوشت قرمز ایستاده‌اند، برخی دیگر بلافاصله بعد از پرسیدن قیمت یک کیلو شکر یا یک بسته ماکارونی، با اضطراب وضعیت موجود را تحلیل می‌کنند.

چند سالی می‌شود که مردم کوچه و بازار با خیلی از اصطلاحات اقتصادی آشنا شده‌اند، نه از سر علاقه یا تخصص؛ درگیر شدن هرروزشان با مشکلات اقتصادی، از هرکدامشان، با هر طبقه درآمدی، سطح تحصیلات و میزان رفاه، یک تحلیل‌گر اقتصادی ساخته است. از شکاف طبقاتی که حرف می‌زنند به ضریب جینی هم اشاره می‌کنند: «خبر دارید که ضریب جینی در ایران 40 درصد شده؟ حتی از افغانستان و پاکستان هم بد تر شدیم!»

** قیمت خودرو ترمز کشید
روزنامه «ایران» با انتخاب عنوان «قیمت خودرو ترمز کشید» می نویسد: روند قیمت خودرو در بازار از فروردین روندی افزایشی بود. برهم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا، دلالی بواسطه اختلاف قیمت کارخانه و بازار و شرایط کلی حاکم بر اقتصاد و انتظارات تورمی به عنوان علت‌های اصلی بی‌ثباتی در بازار خودرو عنوان می‌شود. حذف قیمت خودرو از سایت‌های فروش یکی از راهکارهایی بود که در چند روز گذشته برای کنترل قیمت خودرو اجرا شد. برخی متولیان بازار خودرو معتقد بودند که سایت‌ها عامل قیمت‌گذاری شده‌اند که این موضوع خود دلیلی برای افزایش قیمت‌ها شده است. بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار خودرو تفاوت قیمت کارخانه و بازار را علت افزایش دلالی در این بازار عنوان می‌کنند. به اعتقاد آنها وقتی کالایی با دو قیمت عرضه می‌شود نخستین نتیجه طبیعی آن ایجاد رانت واسطه گری و دلالی است و در این بین فقط متقاضیان واقعی متضرر می‌شوند. در این میان برخی نمایشگاه داران معتقدند دلالان و واسطه‌هایی که تعداد بالایی خودرو می‌خرند با خودروسازان در ارتباط هستند. آنها اظهار می‌کنند که در حال حاضر خودروسازان هم تولید کننده هستند هم فروشنده و هم قیمت‌گذار. بنابراین نزدیک شدن واسطه‌ها و دلال‌ها برای خرید خودرو از خودرو سازان تعجبی ندارد. به اعتقاد فعالان بازار تمام پارامترهای تولید تا فروش و تعیین قیمت خودرو به نوعی در دست خودروسازان است.

** ایست دلار پشت سد مقاومتی
روزنامه «دنیای اقتصاد» با درج گزارشی با عنوان «ایست دلار پشت سد مقاومتی» می نویسد: در سومین روز هفته، دلار به سوی مرز ۱۵ هزار تومانی خیز برداشت، ولی نتوانست از آن عبور کند. در بازار سکه نیز تلاش معامله‌گران برای شکست مرز ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی نتیجه نداد؛ با وجود مقاومت مرزی در هر دو بازار سکه و دلار، قیمت‌ها در روز سوم هفته روند افزایشی داشتند. دیروز دلار ۱۸۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به قیمت ۱۴ هزار و ۹۳۰ تومان رسید. سکه تمام بهار آزادی نیز با افزایش ۲۰ هزار تومانی روی سکوی ۵ میلیون و ۹۰ هزار تومانی ایستاد. همچنین بازار به برخی خبرها مبنی‌بر احتمال افزایش تحریم‌ها نیز واکنشی نشان نداد. به گفته برخی فعالان، این موضوع نشان‌دهنده آن است که بازار از لحاظ بنیادی توان زیادی برای افزایش قیمت ندارد و در صورتی که کمی ریسک‌های غیراقتصادی کاهش پیدا کند، مرز ۱۵ هزار تومانی به‌عنوان تکیه‌گاه مقاومتی محکمی عمل خواهد کرد. این در حالی است که دسته دیگری از معامله‌گران باور دارند با افزایش تنش‌ها و فشارهای سیاسی، مرز ۱۵ هزار تومانی شکسته خواهد شد. آنها عنوان می‌کنند آنچه قیمت دلار را تحریک خواهد کرد، محدودیت‌های متعدد در جابه‌جایی‌های پولی است، موضوعی که باعث می‌شود ایران به درآمدهای ارزی خود به راحتی دسترسی نداشته باشد.

** خرید متری مسکن
روزنامه «آفتاب یزد» با درج مطلبی با عنوان «» می نویسد: این ادعا و شوخی نیست بلکه طرح نوآورانه ای برای کسانی است که نمی توانند یکجا خانه بخرند در نتیجه به صورت تدریجی و متراژی شروع به خرید می کنند تا طی چن سال از مجموع متراژهای خریداری شده بتوانند صاحب خانه ای چند متری شوند. به عابرت دیر کسانی که قدرت خرید مسکن ندارند و یا نمی توانند به خاطر مبالغ بالای مسکن از عهده خرید آن برآیند و یا پس انداز آنها کفاف خرید واحدهای کوچک را هم نمی دهد با اجرایی شدن این طرح می توانند به جای خرید کل خانه از خرید چند متر خانه شروع کنند تا با افزایش متراژ بتوانند مالک سرپناهی شوند.

** دست بالای ایران در تنگه هرمز
روزنامه «اعتماد» با انتخاب گزارشی با عنوان «دست بالای ایران در تنگه هرمز» نوشت: اگر کشورها بخواهند در تنگه‌ها و آبراه‌های بین‌المللی پیشروی کنند یا برخلاف قواعد سازمان‌های بین‌المللی از تنگه‌ها استفاده کنند، تنش‌ها افزایش می‌یابد. با این وجود نقش ایران در ایجاد امنیت در تنگه هرمز یکی از ابزار‌های قدرتمند در اختیار ایران است که می‌تواند تهدید‌های کاهش فروش نفت ایران را کم کند و ابزاری بازدارنده در برابر دشمنی‌های امریکا و متحدانش در بازار نفت باشد. تهدید به بستن تنگه هرمز یک روش قدیمی است. هر زمان راه‌ های صادرات نفت ایران به کشورهای دیگر با مخاطره مواجه شود، ایران به کشورهای تحریم‌کننده یادآوری می‌کند که همچنان می‌تواند با تهدید به بستن تنگه هرمز با قیمت‌های نفت بازی کند. اما در تمام این سال‌ها ایران نیز مانند سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس، به دنبال راهی مطمئن‌تر برای صادرات نفت بوده است. یکی از راه‌ها، انتقال پایانه ترانزیتی صادرات نفت از جزیره خارک به دریای عمان است. مرکز ثقل صادرات نفتی ایران جزایر خارک و لاوان است. به طوری که وظیفه صادرات 95 درصد نفت ایران را بر عهده دارند.

به ‌نظر می‌رسد یکی از پیامدهای بسته شدن تنگه هرمز، احتمال برخورد قانونی کشورهای مشترک‌ المنافع در این تنگه باشد. افزایش قیمت نفت تا 300 دلار یکی از پیامدهای مسدود شدن تنگه هرمز است. این اقدام علاوه بر نوسان قیمت‌ها، می‌تواند تنش‌های سیاسی را افزایش دهد. تنش‌های سیاسی در منطقه‌ای که دو کشور یمن و عراق درگیر جنگ قدرت هستند، معادلات قدرت را در این منطقه بیش از پیش پیچیده می‌کند. مجموعه‌ای از اقدامات می‌تواند ظرفیت‌های استراتژیک تنگه هرمز را برای ایران و فروش نفت ایران نشان دهد.

پژوهشم**9117**9131

انتهای پیام /*

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار