ملخ ها به مزارع آفتابگردان قلعه گنج خسارت زد-مترجم - مترجم

ملخ ها به مزارع آفتابگردان قلعه گنج خسارت زد-مترجم

عطا ناوکی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تقریباً بیش از ۲ ماه است که در حال مبارزه و مقابله با آفت ملخ صحرایی هستیم.

وی افزود: باتوجه به اینکه سم پاشی ها توسط خودروهای سم پاش جهاد کشاورزی و تراکتورداران منطقه انجام می شود و کشاورزان مدام هم سمپاشی می کنند اما متاسفانه مشاهده می کنیم توده ها و دسته های بزرگ ملخ صحرایی از استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان وارد منطقه می شوند.

فرماندار قلعه گنج ادامه داد: با این وضعیت می بینیم که روند مبارزه کندتر شده و از ۲ روز گذشته مجدداً ریزش دسته های بزرگ ملخ صحرایی را در روستاهای بخش چاه دادخدا شاهد هستیم که به مزارع و باغ های کشاورزان خسارت رساندند و برخی از مزارع یونجه را نابود کردند.

ناوکی تصریح کرد: به همین منظور با استاندار کرمان به صورت تلفنی ارتباط برقرار کرده و مراتب و کمبودها را به اطلاع ایشان رساندم.

رئیس شورای تامین قلعه گنج گفت: پیشنهاد دادیم برای کنترل آفت ملخ صحرایی و رسیدگی به وضعیت بحرانی منطقه، نشست ستاد بحران کشوری برگزار شود.

وی افزود: باتوجه به بررسی های انجام شده و بازدید های کارشناسان و همچنین ریزش ملخ از سمت استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان به مناطق و زمین های کشاورزی ما می توان گفت که کنترل و مبارزه در این ۲ استان رها شده و با این آفت هیچگونه مقابله موثری صورت نگرفته است.

ناوکی گفت: اگر اقدامات آنها با شدت و جدیت انجام شده بود امروز توده های مادر و مهاجر با دسته های بزرگ وارد مناطق ما نمی شدند.

وی ادامه داد: با ورود این توده ها وضعیت قلعه گنج کاملاً بحرانی شده است و اگر تدبیری اتخاذ نشود و امدادی صورت نگیرد، این بحران به استان های همجوار نیز کشیده خواهد شد.

فرماندار قلعه گنج تصریح کرد: در حال حاضر ملخ ها از حالت مرکزیت جازموریان خارج و به مزارع کشاورزان قلعه گنج آمده اند و طی چند روز گذشته به ۴۰ هکتار مزرعه آفتابگردان در روستای زگشتک بندچاه رضا در بخش چاه دادخدا خسارت وارد کرده اند.
وی همچنین عنوان کرد: متاسفانه در مواقعی که نیاز به سم پاشی هوایی داریم هواپیما از منطقه خارج شده و سم وجود ندارد.

ناوکی ادامه داد: خودروهای سم پاش و سم پاش های دستی منطقه با مشکلاتی مواجه هستند و برای کنترل آفت ملخ در قلعه گنج نیاز به تامین سم و سم پاشی هوایی داریم.

در جنوب کرمان بیشترین آلودگی ناشی از ملخ ها به رودبارجنوب و قلعه گنج و همچنین حاشیه تالاب بین المللی جازموریان اختصاص دارد و تاکنون ۸۱ هزار و ۷۱۰ هکتار از زمین‌های جنوب استان سم پاشی شده است.

بر اساس گزارش سازمان حفظ نباتات کشور و F.A.O در غرب آسیا (SWAC)، مبنی بر نبود مبارزه با ملخ صحرایی در کشور عربستان، دسته های زیادی از ملخ های صحرایی به سمت جنوب کشور ایران در حرکت هستند.

۷۴۲۹/۹۸۷۵/ ۵۰۵۴

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار