مجلس صورت‌ مسأله بنزین را پاک نکند-مترجم - مترجم

مجلس صورت‌ مسأله بنزین را پاک نکند-مترجم


هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم ابراهیم بهشتی دبیر سرویس سیاسی، نوشته است: نمایندگان در جلسه دیروز اما همان موضع روز دوشنبه خود را به مثابه فتح‌الفتوحی بارها یادآوری می‌کردند. به گونه‌ای که هنگام ارائه تذکر یا اعلام موافقت و مخالفت با دستور کار جلسه نقبی هم به مخالفت خود با افزایش قیمت بنزین می‌زدند تا جایی که مسعود پزشکیان رئیس جلسه از آنها می‌خواست درباره دستور صحبت کنند.

به نظر می‌رسد ماجرای بنزین هم دستمایه خوبی شده برای ارائه کارنامه انتخاباتی. انتخاباتی که قرار است در اسفند ماه سال جاری برای تشکیل مجلس یازدهم برگزار شود. فارغ از درستی یا نادرستی تصمیم نمایندگان برای مخالفت با افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن، آنها به همین هم بسنده نکرده و به گفته نماینده قم، در حال تهیه طرحی دوفوریتی هستند تا هرگونه احتمال افزایش قیمت بنزین را تا انتهای سال 98 ممنوع کنند. به گفته مجتبی ذوالنوری، بر اساس ماده واحده این طرح، «هرگونه سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به صورت تک نرخی یا چند نرخی در سال 98 ممنوع می‌شود و دولت موظف می‌شود که قیمت بنزین و گازوئیل در سال 97 و اول 98 را تا پایان سال 98 حفظ کند.»

بماند که بسیاری از همین نمایندگان در آستانه ارائه لایحه بودجه و زمان بررسی آن در مجلس پیشنهادهای مختلفی از جمله تخصیص یارانه بنزین به هر ایرانی داشتند که مقدمه همه آنها افزایش قیمت بنزین بود!نگاه خوش‌بینانه به این اقدامات مجلس حکایت از آن دارد که نمایندگان هم همانند سایر نهادها نگران تبعات احتمالی افزایش قیمت بنزین و وارد آمدن فشارهای بیشتر اقتصادی به مردم هستند. در همین چارچوب می‌توان از تصمیم آنها در شرایط فعلی دفاع کرد. چنانکه رئیس مجلس هم تأکید کرد «فعلاً» بنزین گران نمی‌شود. اما از مجلس به عنوان نهاد قانونگذار کشور انتظار نمی‌رود که صورت مسأله را پاک کند و ماجرای بنزین را فقط از یک زاویه بررسی نماید زاویه‌ای که چه بسا آمیخته با انگیزه‌های انتخاباتی هم باشد.

در کنار قیمت بنزین، موضوعات دیگری همچون مصرف زیاد و قاچاق آن هم وجود دارد که نمی‌توان براحتی از کنار آن گذشت. بسیاری از کارشناسان حتی هشدار داده‌اند که با این میزان مصرف چه بسا خودکفایی در تولید بنزین هم تحت‌الشعاع قرار گرفته و مصرف از تولید فزونی بگیرد. در ماه‌های گذشته رقم‌های متعددی از 10 تا 30 میلیون لیتر به عنوان میزان قاچاق روزانه بنزین یاد شده است. بنابراین تهیه طرح‌هایی چون ممنوع کردن قیمت بنزین در حکم مخالفت با هرگونه ساماندهی وضعیت بغرنج سوخت در کشور است. به هر روی ممکن است پیشنهادها و طرح‌های کارشناسی شده‌ای آماده شود که تبعات کمتری هم برای مردم داشته باشد اما در کنارش نابسامانی‌ها را نیز برطرف سازد که البته چه بسا لازمه آن افزایش قیمت هم باشد. اما مجلسی‌ها به جای چاره‌اندیشی و تهیه طرح‌های کارشناسی یا استقبال از چنین طرح‌هایی همه راه‌ها برای اصلاح وضع موجود را می‌خواهند ببندند.

*منبع: روزنامه ایران،1398،2،18
**گروه اطلاع رسانی**1893**2002**

انتهای پیام /*

مطالب مشابه با این مطلب



کد آمار