طرح جامع ذخایر معدنی کهگیلویه و بویراحمد تدوین می شود-مترجم - مترجم

طرح جامع ذخایر معدنی کهگیلویه و بویراحمد تدوین می شود-مترجم

عزیز فیلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۷۵ معدن کوچک و بزرگ در استان شناسایی شده و از این روی طرح احیای معادن در قالب طرح های اقتصاد مقاومتی و با هدف شناسایی، استخراج و بهره داری از آنها در دستور کار شورای معادن کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه با پهنه اکتشافی ذخایر معدنی استان وارد چرخه اقتصاد می شود، افزود: امسال شناسایی ۱۵۰ ذخیره گاه مواد معدنی کوچک فلزی و غیرفلزی کهگیلویه و بویراحمد در دستور کار است.

فیلی تصریح کرد: شناسایی ذخایر معدنی کهگیلویه و بویراحمد، استخراج، استحصال و واگذاری به بخش خصوصی و سرمایه گذار برای فرآوری و ارزش افزوده برنامه های جدی استان در سال جاری است.

وی با اشاره به ظرفیت مطلوب استان در خصوص برخورداری از ذخایر مختلف مواد معدنی استان، تاکید کرد: باید طرح پایلوت معدنی کهگیلویه و بویراحمد پیگیری شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: تلاش بر این است تا همه معادن کوچک این استان احیا و فعال تر شوند.

فیلی ادامه داد: بهره برداری از معادن کهگیلویه و بویراحمد با رعایت شرایط زیست محیطی انجام می شود.

کهگیلویه و بویراحمد در جنوب کشور جزو مناطق حوزه زاگرس و از نظر معادن در حوزه رسوبی غیر فلزی قرار دارد.

هر چند کهگیلویه و بویراحمد از نظر معادن جزو مناطق بسیار غنی کشور محسوب نمی شود اما پتانسیل های خوبی دراین حوزه وجود دارد که در صورت بهره برداری مناسب می‌تواند به صادرات، ایجاد اشتغال، رونق تولید و تحقق شعار سال منجر شود.

به گفته مسئولان تاکنون ۷۵ فقره پروانه بهره برداری معدنی با حجم سرمایه گذاری افزون بر سه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در این استان صادر شده است.

مسئولان می گویند که این تعداد واحد معدنی با اشتغال ۷۵۴ نفر و دارای بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن ذخیره معدنی هستند.

در حال حاضر ۴۷ واحد معدنی در کهگیلویه و بویراحمد فعال هستند که سالانه آن حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصول تولید می کنند.

کشف نخستین ذخیره معدنی نیترات کشور در بخش دیشموک کهگیلویه و بویراحمد، ایران را در جمع کشورهای دارای این ماده معدنی راهبردی قرار داده است.

/ ‏۶۱۱۰/‏ ۹۸۶۸/

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار