ضرورت برنامه ریزی و مدیریت برای کاهش آسیبها در فوتبال-مترجم - مترجم

ضرورت برنامه ریزی و مدیریت برای کاهش آسیبها در فوتبال-مترجم

به گزارش ایرنا، این روزها فوتبال در دنیا برای علاقمندان این رشته هیجان آور و از جذابیت بالایی برخورداراست، فوتبال صنعت است و سرمایه گذاران نیز از آن سود می برند ولی در ایران ورق به گونه ای دیگر است.

اگر بخواهیم لیگ های معتبر اروپایی را رصد کنیم تیم ها هرچند دیدارهایشان حساس باشد با احترام وارد زمین می شوند و بازیکنان نیز با رعایت اخلاق بازی جوانمردانه را رعایت می کنند و به تیم حریف احترام ویژه ای می گذارند.

در آن طرف نیز تماشاگران نیز بدون هیچ گونه خشنونتی تیم خود را تشویق می کنند و حتی اگر شکست خوردند در ورزشگاه تشنجی رخ نمی‌دهد و در پاره‌ای موارد تیم حریف را نیز تشویق می کنند.

درست است قوانین سختگیرانه و جریمه‌های سنگینی برای ارتکاب هرگونه خشنونت و یا تشنجی اعمال می‌شود ولی این خود فوتبالی‌ها هستند که باید شرایط و جو بازی‌ها را به سمتی ببرند که جز لذت از فوتبال چیزی در آن نباشد و غیر این هر آنچه رخ دهد ارزش ندارد.

دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در نیمه نهایی جام حذفی پنجشنبه شب با حضور ۴۵ هزار نفر در ورزشگاه نقش جهان اصفهان برگزار شد، در این دیدار درگیری از روی سکوها تا زمین و خارج از ورزشگاه موج می‌زد، خشنوت و درگیری بازیکنان، توهین، تخریب اموال عمومی، تخریب خودروهای اصحاب رسانه و موارد از این دست از جمله مسائل حاشیه‌ای این رقابت ورزشی بوده است.

همه فوتبالی‌ها اطلاع داشتند، دیدارهای این دو تیم در دور رفت و برگشت لیگ برتر فوتبال کشور پر حاشیه بود ولی متاسفانه برای کم کردن حواشی و خشنوت این دیدار در اصفهان باید چاره اندیشی بهتری می‌شد و یا مدیریت‌های مربوط بهتر می‌توانستند حاشیه‌ها را کمتر کنند تا این همه بد اخلاقی‌ها را شاهد نبودیم.

نکته دیگر اینکه به گفته بسیاری از کارشناسان این دیدار از بعد فنی هیچ چیز برای گفتن نداشت و فقط فحاشی و تشنج و خشنوت توهین از بازیکنان هر دو تیم حتی به نیمکت و کادر فنی نیز کشیده شد آن وقت چه توقعی از هواداران است که در فشار استرس و شکست تیمش هیچ واکنشی نشان ندهد، مگر ما چند تماشاگر نما داریم.

آیا می‌توان از این لفظ برای بازیکنان نیز استفاده کرد و بگویم بازیکن نما و یا مربی نما آنچه مسلم است جواب منفی است و تنها راه برون رفت از این مشکلات تصمیم گیری درست مسئولان فوتبال و باشگاه‌ها و فرهنگ سازی و مدیریت همه جانبه در این زمینه است و از همه مهمتر موضوعی که می‌تواند نقش فراگیر و پر اثری را داشته باشد تاثیر بیان و رفتار مربیان و بازیکنان است.

حائز اهمیت است که بازیکنان و مربیان به عنوان الگو در بین برخی جوانان مطرح هستند و می‌توانند با منش و نوع رفتارخود حتی وقتی که همه چیز به ضرر آنها باشد از بسیاری از حوادث جلوگیری کنند و می‌توانند فرهنگ سازی کند و از خشنوت در ورزشگاه‌ها بکاهند.

با این وجود حواشی این دیدار تا حدی بود که برخی از هواداران به خاطر دوری از درگیری قبل از سوت داور ورزشگاه را ترک کردند و برخی نیز حتی تا یک ساعت و نیم بعد از بازی، ورزشگاه ماندند و بعد رفتند، در بیرون از ورزشگاه نیز درگیری پراکنده بین هواداران ادامه داشت و یگان ویژه و نیروی انتظامی شبی پرکار را سپری و مدیریت کردند.

در دیدار شب گذشته دو تیم یادشده افزون بر ۱۵۰ نفر آسیب دیدند، شیشه اتوبوس‌ها را شکستند و خودروی خبرنگاران را تخریب کردند و برخی نیز دستگیر شدند، برگزاری فوتبال با چه قیمتی؟ با چه خطری، این رفتار های غیر اخلاقی حتی بالاتر از خطر است، بنابراین مسئولان امر باید برای رفع این چالش اساسی ورزش کشور تدابیر ویژه ای اتخاذ کنند و مسائل و آسیب های این بخش را مورد تحقیق و پژوهش قرار گیرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود و میادین ورزشی میعادگاه دوستی و مودت بین بازیکنان و هواداران و مربیان بشود.

/ ‏۶۰۲۶/‏۸۱۱۴

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار