سودانی ها همچنان قربانی خشونت حاکمان نظامی-مترجم - مترجم

سودانی ها همچنان قربانی خشونت حاکمان نظامی-مترجم

به گزارش خبرگزاری آناتولی، کمیته مرکزی پزشکان سودان وابسته به مخالفان در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد که شبه نظامیان «جنجوید» امروز (یکشنبه) چهار تن را به ضرب گلوله به قتل رساندند.

جنجوید به شبه نظامیان مسلح و جنگجویان عرب زبان دارفور در غرب سودان اطلاق می‌شود.

منبع یاد شده افزود: با کشته شدن این افراد، شمار معترضان قربانی از دوشنبه گذشته تاکنون در پی حمله نیروهای امنیتی به تحصن کنندگان در خارطوم، به ۱۱۸ تن رسیده است.

وزارت بهداشت سودان شمار کشته‌ها را تا پنجشنبه گذشته، ۶۱ نفر اعلام کرده است.

هفته گذشته اختلافات سیاسی میان رهبران اپوزسیون و شورای نظامی سودان ناگهان به درگیری خونبار و سرکوب مخالفان انجامید و آینده سیاسی این کشور را در ابهام فرو برد.

مذاکرات میان ائتلاف آزادی و تغییر به عنوان نماینده نیروهای مدنی سودان با شورای نظامی بر سر اینکه کدام طرف حکومت انتقالی را رهبری کند، در هفته‌های گذشته به بن‌بست خورد. اما از روز دوشنبه ۱۳ خرداد شورای نظامی موضع خود را در برابر مخالفان تغییر داد و سرکوبی شدید آغاز کرد. پزشکان اپوزیسیون می‌گویند که در حمله به اردوگاه معترضان و سرکوب‌های متعاقب آن ۱۱۳ نفر کشته شده‌اند. اما نظامیان میزان تلفات این هفته را ۶۱ نفر اعلام کرده و گفته است که سه نیروی امنیتی نیز در میان کشته‌شدگان هستند.

پس از اعتراض‌های مردمی در فروردین ماه امسال عمر البشیر توسط ارتش برکنار شد، ارتش سودان با تشکیل نهادی با عنوان شورای نظامی انتقالی و به ریاست ژنرال عبدالفتاح البرهان قدرت را در دست گرفت.

در مقابل گروه‌های مخالف نیز با امضای بیانیه‌ای، ائتلافی فراگیر از نیروهای غیرنظامی تشکیل دادند که به نام اعلامیه آزادی و تغییر معروف شد. این ائتلاف برای تعیین تکلیف آینده سودان وارد گفتگو با نظامیان شد.

شبد **۱۴۸۰**۱۰۱۰

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار