سودانی ها تاوان چه را می پردازند؟-مترجم - مترجم

سودانی ها تاوان چه را می پردازند؟-مترجم

رسانه‌های عرب و رهبران کشورهای حوزه خلیج فارس آن روزها سکوت کردند، اما به فاصله چند روز بعد طوفان خشم شیوخ خلیج فارس که از ریاض و ابوظبی وزیدن گرفت، سودان آرام را به کوهی از آتش تبدیل و فضای اجتماعی این کشور را به شدت رادیکالی کرد؛ مانند سوریه در ۲۰۱۱!
بحران سودان، این روزها وارد مرحله‌ای جدیدی شده است و از کنترل خارج و اینجا هم مانند سوریه، یمن و لیبی و نیز هر نقطه از منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا که دچار بحران امنیتی است، رد پایی از کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس دیده می‌شود.
تظاهرات علیه دولت «عمر البشیر» رئیس جمهوری مخلوع سودان از ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۸ آذر ۹۷) به بهانه افزایش قیمت نان شروع شد، اما اعتراضات به سرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و تند شد و تظاهر کنندگان خواستار سرنگونی البشیر شدند و سرانجام حکومت او را در روز ۲۲ فروردین ماه امسال با دخالت ارتش سرنگون کردند.
این درحالی بود که سودان همچنان به عنوان یک عضو ائتلاف سعودی‌ها در یمن حضور داشت و همچنان تلفات می‌داد.
رهبر کودتا تنها یک روز بر سر قدرت بود و روز بعد قدرت به شورای انتقالی متشکل از نظامیان سودانی به ریاست ژنرال «عبدالفتاح البرهان» انتقال یافت، اما غول خارج شده از چراغ جادوی افکار عمومی سودان دیگر خیابان‌ها را ترک نکرد.
این حوادث در کمتر از یک هفته از آن دیدار شوک آور البشیر از دمشق رقم خورد؛ سفری که برای اولین بار در طول ۸ سال بحران سوریه، شکست کامل پروژه سعودی – اماراتی را فریاد می‌زد.
اگرچه رهبران این کشورها همواره در قبال بحران‌های سیاسی و اجتماعی که خود موجد آن هستند، سکوت می‌کنند، اما عموماً روند تحولات بگونه ای است که دست‌ها از پشت پرده بیرون می‌زند؛ بطوری که کاربران شبکه‌های اجتماعی و مخاطبان رسانه‌های دیداری و شنیداری روز شنبه را با تصاویری از زره پوش‌های اماراتی در خیابان‌های خارطوم شروع کردند تا بطور واضح‌تری نقش کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس در تندتر شدن خشونت‌ها در کشور سودان به نمایش گذاشته شود.
گزارش‌های زیادی حکایت از حضور نظامیان اماراتی با تجهیزات نظامی در خارطوم به رسانه‌ها دارد و گزارش‌هایی نیز از سفر محرمانه «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان، «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی و «محمد دحلان» مشاور ولیعهد امارات متحده عربی به سودان و دیدار آنان با اعضای شورای نظامی انتقالی سودان به رسانه‌ها درز کرده است.
در حالی که برخی کشورهای منطقه با دخالت‌های متکبرانه خود درحال ریختن بنزین بر آتش بحران اجتماعی و سیاسی سودان هستند، کشورهای منطقه مانند اتیوپی و مصر و الجزایر نگران تحولات جاری در سودان هستند، چرا که دامنه بحران می‌تواند دامنگیر شود و آنان را نیز از خود متأثر سازد.
از همین رو به دنبال بالا گرفتن بحران و کشته شدن بیش از ۱۰۰ تن از تظاهرکنندگان در خارطوم، مقام‌های اتیوپی اقدام به میانجی گری کرده‌اند و هزاران تظاهرکننده الجزایری نیز در شعارهای خود دولت‌های سعودی و امارات را عامل فجایع خارطوم دانستند و آنها را محکوم کردند.
رد پای سعودی‌ها و اماراتی‌ها بطور مستقیم در یمن و غیر مستقیم در سوریه، لیبی و در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ در عراق دیده می‌شود و این کشورها را به گرداب جنگ‌های داخلی و بحران امنیتی کشیده‌اند و حالا درسودان وارد عمل شده‌اند و سودانی‌ها هم تاوان گردش غیر منتظره عمر البشیر را در دشمنی با دولت سوریه می‌دهند.
ریاض و ابوظبی در گذشته عموماً با این کشورها روابط خوبی داشته‌اند، اما زمانی که این کشورها تلاش کردند از حلقه خودخواهانه سعودی – اماراتی خارج شوند، بطور ناگهانی با بحران‌های سیاسی و امنیتی روبه رو شده‌اند و از جمله آنان قطر است که مورد خشم متحدان قدیمی قرار گرفته است و اکنون در محاصره!
شبک **۱۷۷۰**۱۹۸۳

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار