سقوط نرخ دلار و ترکیدن حباب قیمتی آن-مترجم - مترجم

سقوط نرخ دلار و ترکیدن حباب قیمتی آن-مترجم

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

** دلایل ریزش قیمت دلار به کانال ۱۳ هزار تومان چیست؟ بازار سکه امروز شاهد کاهش پلکانی قیمت‌ها بود/ هر یک ربع، سکه ارزان‌تر می‌شود
پایگاه خبری «تابناک» در گفت و گو با وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی و محمد کشتی آرای، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر، نوشت: در یک ماه اخیر قیمت دلار در نوسان بوده است و در برخی روز‌ها این قیمت به کانال ۱۵ هزار تومان هم وارد شد. در روز‌های اخیر قیمت دلار دوباره نزولی شده است و تا لحظه تهیه این خبر به کانال ۱۳ هزار تومان وارد شده است. در گفتگو خبرنگار تابناک اقتصادی با وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی این پرسش‌ها پاسخ داده شد که دلیل افزایش قیمت دلار چه بود و چه عواملی باعث شد تا این قیمت در روز‌های اخیر کاهش یابد؟ قیمت دلار در سال ۱۳۹۸ در چه بازه‌ای خواهد بود؟

وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی و عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی در پاسخ به این پرسش‌ها گفت: دلیل اول افزایش قیمت دلار طی روز‌های گذشته این بود که تنش بین ایران و آمریکا تشدید شد و آمریکا ناو خود را به خلیج فارس فرستاد و از طرفی هم برخی کشتی‌های اماراتی و عربستانی در آب‌های خلیج فارس مورد حمله قرار گرفتند. در کنار این موضوعات، اخبار در مورد احتمال جنگ بین ایران و آمریکا هم مطرح شد. دلیل دوم این بود که تقریباً ما در برخی حوزه‌های اقتصادی از جمله خودرو شاهد رها شدن اقتصاد بودیم. همین اخبار عمدتاً تنش زا و منفی در طی روز‌های گذشته باعث شد تا قیمت دلار حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان نسبت به سطح مقاومت قبلی خود که ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان بود افزایش یابد و به کانال ۱۵ هزار تومان وارد شد.

شقاقی شهری در مورد کاهش قیمت دلار در این چند روز گفت: اولین دلیل این است که اخبار منفی و تنش زا کاهش یافته است. از یک سو، خود آمریکایی‌ها از کانال‌های مختلف اعلام کرده اند که قصد جنگ نظامی با ایران را ندارند و بیشتر به دنبال جنگ اقتصادی هستند و همچنین کشور‌های عربی هم اعلام کردند که حاضر نیستند در منطقه جنگ دیگری به وجود بیاید و از سوی دیگر مسئولین عالی نظام نیز اعلام کردند که ایران حاضر به گسترش تنش از طریق ایجاد جنگ نیست. دومین دلیل این بود که اخبار خوبی در حوزه تشکیل بازار متشکل ارزی منتشر شد و تقریباً این اخبار نشان می‌دهند که سازوکار بازار متشکل ارزی عملاً طی شده است و احتمالاً این بازار در روز‌های آینده کار خود را آغاز خواهد کرد.

سومین دلیل این است که دولت در حال حاضر چند تصمیم سختگیرانه در حوزه ارز را گرفته است. یکی این است که دولت با جدیت به دنبال بازگشت ارز‌های حاصل از صادرات است و وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی اعلام کردند که فهرست صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازنگردانده اند به مراجع قضایی ارسال کرده و این افراد باید منتظر برخورد‌های جدی تری باشند. دولت به دنبال آن است تا جلوی سواستفاده‌های احتمالی از ارز حاصل از صادرات را بگیرد و اجازه ندهد که این ارز در بازار آزاد به فروش برسد یا به کشور وارد نشود. دوم این است که در چند روز اخیر شاهد بودیم که سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که شیوه نامه رسیدگی مالیاتی به خرید‌های ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی از بانک مرکزی را به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ کرده است. این شیوه نامه به منظور رسیدگی مالیاتی به خرید‌های ارزی با توجه به تحولات ارزی سال‌های ۱۳۹۵ لغایت ۱۳۹۷ و فعالیت سوداگرانه برخی اشخاص که مبادرت به خرید ارز به هر طریق از بانک مرکزی نموده اند صادر شده است. این نشان می‌دهد که سازمان امور مالیاتی به دنبال اخذ مالیات از خریداران و فروشندگان ارز است و این باعث برهم خوردن امنیت بازار ارز شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: قیمت دلار در بازار داخلی به دلیل عدم وجود کشش در اقتصاد ایران و عدم وجود تقاضا به قیمت‌های بالاتر، بیشتر از ۱۵ هزار تومان نخواهد شد. ذخایر ارزی کشور بسیار بالاست و همین موضوع امکان رها شدن اقتصاد را نمی‌دهد. همچنین بدهی خارجی ایران کم است و خود این موجب خواهد شد که تقاضا برای ارز کمتر باشد و اقتصاد ایران از هم نپاشد.

محمد کشتی آرای رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اظهار داشت: امروز از ابتدای صبح همزمان با شروع فعالیت بازار، هر یک ربع شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم. به گونه‌ای که در حال حاضر (ساعت ۱۴) هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نسبت به روز گذشته، ۲۰۰ هزار تومان کاهش و نسبت به ده روز پیش، حدود ۵۰۰ هزار تومان ریزش داشته است. همچنین برای اولین بار، بهای سکه تمام طرح جدید و طرح قدیم به رقم یکسان برای فروش رسیده اند. در مجموع روند امروز بازار، تا این لحظه به صورت پلکانی در جهت کاهش قیمت‌ها می‌باشد.

** سی‌اف‌تی و پالرمو از دستور کار مجمع خارج شدند؟
وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت و گو با چند نفر از فعالان سیاسی در مورد اینکه «سی‌اف‌تی و پالرمو از دستور کار مجمع خارج شدند؟ نوشت: در روزهایی که همه منتظر تعیین تکلیف شدن دو لایحه مهم CFT و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت هستند، برخی خبرها حکایت از آن دارد که این لوایح از دستور کار مجمع خارج شده‌اند.

«از دستور کار خارج شدن دو لایحه مهم CFT و پالرمو از دستور کار مجمع تشخیص با دستور دبیرخانه مجمع»، خبری بود که روز گذشته از سوی محمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام شد آنهم درست در روزهایی که فضای سیاسی و رسانه ای کشور منتظر تعیین تکلیف شدن سرانجام این دو لایحه هستند. علنی شدن این تصمیم دبیرخانه مجمع اما با پس لرزه‌هایی در فضای سیاسی کشور همراه شد و به صحن علنی مجلس هم رسید.

مصطفی کواکبیان، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که تریبونش در صحن علنی باز شده بود، به اظهارات محمدصدر گریزی زد و گفت: اخیراً شنیده‌ایم که دبیر مجمع تشخیص دستور داده که لوایح پالرمو و CFT از دستور کار مجمع خارج شود. کواکبیان به طرح کنایه ای این سوال که «آیا دبیر مجمع چنین اختیاری را داشته‌اند یا خیر؟»، ادامه داد: بیش از چهار ماه از زمانی که لوایح CFT و پالرمو برای بررسی به مجمع تشخیص فرستاده شده، می‌گذرد. مجلس وقت زیادی برای تصویب طرح‌ها و لوایح می‌گذارد و وقت زیادی ندارد که موضوعی را تصویب و به شورای نگهبان بفرستد و بعد که به مجمع ارسال می‌شود بگوید که تشخیص داده شده این لوایح از دستور کار خارج شود. امیدوارم این حرف درست نباشد.

این اظهارات درحالی از سوی محمد صدر مطرح شده است که غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت در گفت و گو با خبرآنلاین از این تصمیم دبیرخانه ابراز بی اطلاعی کرد.

احمد توکلی هم که با خبرنگار خبرآنلاین گفت و گو کرده است، با رد از دستور کار خارج شدن این دو لایحه مهم از دستور کار مجمع، گفت: نه این لوایح از دستور کار مجمع خارج نشده است بلکه زمینه بررسی آن وجود ندارد. وقتی آمریکا به گونه ای دیگر رفتار می کند و نمی شود به او اعتماد کرد. وقتی اروپایی می گویند باید برجام اجرا شود ولی خودشان تعهداتشان را اجرا نمی‌کنند یا در مورد اینستکس به گونه ای دیگر رفتار می کنند یا وقتی می گویند ما برجام را قبول داریم ولی به آن عمل نمی کنند در این شرایط خود به خود اگر ما کوتاه بیاییم فشار آنها بیشتر می شود. اگر ما مقاومت کنیم فشار آنها کمتر می شود. ما اگر بخواهیم سریع این لوایح را بررسی کنیم و فقط معیشت مردم را ملاک قرار دهیم به اعتقاد من بیشتر به ضرر مردم می شود.

توکلی گفت: لوایح پالرمو و CFT از دستور کار خارج نشده است اما فعلا تعجیلی برای بررسی آنها نداریم.

در همین راستا، آیت الله محسن مجتهد شبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، اخبار منتشر شده مبنی بر خارج شدن دو لایحه پالرمو و CFT از دستور کار مجمع تشخیص را رد کرد. او که با تسنیم گفتگو کرده، درباره برخی اخبار منتشر شده مبنی بر خارج شدن دو لایحه پالرمو و CFT از دستور کار مجمع تشخیص گفت: این لوایح هم اکنون کمیسیون‌های تخصصی مجمع در حال بررسی است. به محض اتمام بررسی این دو لایحه در کمیسیون‌های تخصصی مجمع، این لوایح در دستور کار جلسات صحن مجمع نیز قرار خواهد گرفت.

لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) و لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) دو لایحه مورد تاکید گروه اقدام ویژه مالی (FATF) است که اکنون در مرحله بررسی در مجمع تشخیص می‌باشد.

** اگر ترامپ قصد جنگ با ایران را داشت، تاکنون بهانه‌اش به وجود آمده بود / ترامپ نگران است که با حمله به ایران، انتخابات ۲۰۲۰ را از دست بدهد
پایگاه خبری تحلیلی «انتخاب» در گفت و گو با علی بیگدلی، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین الملل، نوشت: این تحلیلگر بین المللی، در واکنش به اظهارات اخیر ترامپ درباره ایران می گوید: اگر آمریکا دنبال بهانه برای حمله به ایران بود، این بهانه ها بوجود آمده بود. حمله به کشتی های نفتکش و حمله حوثی ها به عربستان سعودی بهترین دلیل است که نشان می دهد آمریکا خیلی تمایلی به جنگ ندارد. علی رغم اینکه عربستان، امارات و قطعا اسراییل و حتی بعضی از شخصیت های داخل کاخ سفید آمریکا را به جنگ با ایران تشویق می‌کردند، ولی اصلا هیچ نوع تمایلی نسبت به این قضیه در ترامپ دیده نمی شود.

او درباره علت مخالفت ترامپ با پیشنهادهای جنگ نیز گفت: این موضوع به دلیل مسئله انتخابات سال آینده است. اگرچه ترامپ توانسته در داخل موفقیت هایی به دست آورد ولی در سیاست خارجی هیچ توفیقی نداشته. پس اگر که بخواهد دست به چنین اقدامی بزند موقعیت خود در انتخابات سال آینده را از دست خواهد داد. به همین دلیل است که به نظر می‌رسد تمایلی به جنگ ندارد. همانطور که در ونزوئلا هم به همین صورت عمل کرد، در واقع او به دنبال این است که در سیاست خارجی بتواند موفقیتی به دست بیاورد.

بیگدلی با بیان اینکه آمریکا در کره موفقیتی به دست نیاورد، در ونزوئلا هم خیلی موفق نبود و در مورد ایران هم توفیقی به دست نیاورد گفت: اینکه آیا آمریکا می خواهد بعد از این همه لشکرکشی و این همه تجهیزات، منطقه را رها کند و برود، در این صورت هم باز در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ لطمه ای به موقعیت ترامپ از طریق دموکرات ها وارد خواهد شد که مقداری موضوع را پیچیده کرده. در نتیجه ترامپ امیدوار است که با این فشارها، ایران را به نقطه ای از سختی برساند که به مذاکره تن دهد وگرنه جنگ به نفع آمریکا نیست، حتی معلوم شد که عربستان سعودی هم به تنهایی قادر به جنگیدن با ایران نیست.

این تحلیلگر مسائل بین الملل همچنین افزود: در شرایط فعلی به نظر نمی‌رسد که ترامپ بخواهد همکارانش را در کاخ سفید تغییر دهد. فشارهایی که بولتون می آورد و سیاستی که ترامپ به کار می‌برد، به این معناست که می‌خواهند از همه اشکال دیپلماسی استفاده کنند؛ یعنی هم ایران را از جهت حمله نظامی تحت فشار قرار دهند؛ هم اینکه حمله نظامی صورت نگیرد و آنها به فشار های اقتصادی ادامه دهند. این یک بازی سیاسی است؛ یعنی چیزی نیست که ریشه های عمیق بین ترامپ و همکارانش در کاخ سفید داشته باشد.

بیگدلی ادامه داد: بولتون تفکرات نومحافظه‌کارانه دارد. از این جهت تحت تاثیر تندروهای یهودی هم قرار می‌گیرد که خود ترامپ را به ریاست‌جمهوری رساندند. ولی الان ترامپ به این نتیجه رسیده که حمله به ایران دچار همان سرنوشتی می‌شود که بوش به عراق و افغانستان یا اوباما به شمال آفریقا داشت که در هر سه موردش ناموفق بودند. یعنی یک بحران ریشه دار در خاورمیانه بوجود آوردند و در نهایت همه این ها به زیان آمریکا تمام شد، بدون آنکه به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنند. بنابراین خیلی بعید به نظر می‌رسد که ترامپ دست به حمله نظامی به ایران بزند و خودش را گرفتار یک حوزه جدید درگیری بکند. با توجه به اینکه جنگیدن با ایران خیلی راحت و آسوده نیست.

** «سوء محاسبه» تنش در منطقه را از کنترل خارج می‌کند؟
پایگاه خبری «فرارو» در گفت و گو با محسن جلیلوند، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین الملل، در خصوص«حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد و توییت تهدیدآمیز ترامپ» نوشت: شب گذشته یک موشک به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد اصابت کرد. ساعاتی بعد رییس جمهور آمریکا در توییتی تهدید آمیز به ایران هشدار داد. در روز‌های اخیر این سومین عملیات نظامی است که موجب افزایش تنش بین دو کشور می‌شود.

شب گذشته منابع دیپلماتیک مستقر در بغداد از شنیده شدن صدای انفجار در «منطقه سبز» پایتخت عراق خبر دادند. شبکه خبری اسکای‌نیوز هم از اصابت موشک کاتیوشا به این منطقه خبر داده است. گروه اطلاع‌رسانی امنیتی عراق نیز این خبر را تأیید و اعلام کرده که این رویداد تلفاتی در پی نداشته است. گزارش العربیه حاکی از آن است که این موشک به نزدیکی سفارت واشنگتن در بغداد اصابت کرده است.

به گزارش آکسیوس، هنوز هیچ کس مسئولیت حمله بغداد را به عهده نگرفته است، اما یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا به رویترز گفته اگر هر حمله‌ای از طرف نیرو‌های نیابتی ایران در منطقه اتفاق بیافتد، ایران را مسئول می‌دانیم و پاسخ می‌دهیم. به دنبال این حادثه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حساب توئیتری خود خطاب به ایران نوشت: «اگر ایران می‌خواهد بجنگند این رسما پایانش خواهد بود؛ هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید». ساعاتی بعد فاکس نیوز مصاحبه‌ای با دونالد ترامپ پخش کرد که در این مصاحبه رییس جمهور آمریکا از عدم تمایل خود به جنگ گفت. این مصاحبه هفته گذشته ضبط شده است.

محسن جلیلوند، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین الملل در مورد احتمال وقوع جنگ در پی چنین حوادثی به فرارو گفت: اصولا جنگ محصول محاسبه نیست بلکه محصول «سوء محاسبه» است. جنگ‌هایی که در طول تاریخ اتفاق افتاده است هیچ وقت به خاطر محاسبات یک طرف نبوده است بلکه ناشی از سوء محاسبه‌ها بوده است. این اتفاقاتی که در حال وقوع است احتمال سوء محاسبه را از دو طرف بالا می‌برد. فارغ از اینکه مسبب این حوادث چه کسی بوده است، اگر چنین اتفاقاتی که محصول سوء محاسبه است بیشتر اتفاق بیافتد، آتش جنگ شعله ور می‌شود.

این تحلیلگر مسائل بین الملل در مورد توییت شب گذشته ترامپ گفت: توییت ترامپ چند نشانه مهم داشت. رییس جمهور آمریکا نوشته بود اگر ایران جنگ بخواهد این پایان «ایران» خواهد بود؛ یعنی بحث ترامپ، نظام و حاکمیت فعلی نیست، می‌خواهد کل کشور را مورد هدف قرار دهد. بنابر این به نظر می‌رسد اگر چند سوء محاسبه از طرف هر طرفی صورت بگیرد کار از دست خارج می‌شود و جنگ اتفاق می‌افتد.

جلیلوند ادامه داد: «هم ایران، هم آمریکا و هم اخیرا عربستان سعودی گفته‌اند جنگ نمی‌خواهند. هیچ کس نمی‌خواهد جنگ را شروع کند، اما به نظر می‌رسد در شرایط کنونی این احتمال وجود دارد. در هر جنگی دو طرف اصلی وجود دارد و طرف‌هایی آتش‌بیار معرکه هستند. احساس می‌کنم کسی که مسبب اقداماتی مانند حوادث امارات، عربستان و عراق است دچار سوء محاسبه شده است. اگر چنین اتفاقاتی مخصوصا بعد از ماه رمضان بیافتد شاید اوضاع از کنترل خارج شود.»

سه روز پیش، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس پیشنهادی برای مدیریت تنش بین دو طرف ارائه کرده بود. حشمت الله فلاحت پیشه در توئیتر خود نوشت: «بالاترین مقامات ایران و آمریکا جنگ را رد کرده‌اند، اما بازیگران ثالثی برای ویران کردن بخش بزرگی از دنیا عجله دارند. باید یک «میز قرمز» در عراق یا قطر از مسولان دو طرف تشکیل شود. کار ویژه این میز مدیریت تنش است». این پیشنهاد یادآور خط تماس تلفنی موسوم به «خط ارتباطی بحران» یا «تلفن قرمز» میان رهبران آمریکا و اتحاد شوروی در زمان جنگ سرد است.

جلیلوند در مورد این پیشنهاد فلاحت پیشه به فرارو گفت: بحث میز قرمز و تلفن قرمز مخصوص زمانی است که دو طرف باهم رابطه‌ای داشته باشند، مثل زمانی که شوروی و آمریکا علی رغم اینکه دشمن خونین بودند، اما رابطه داشتند. خروشچف به آمریکا سفر می‌کرد و آمریکا در شوروی سفارت خانه داشت. ولی وقتی رابطه آنقدر خصمانه است که یک طرف پرچم طرف دیگر را آتش می‌زند و طرف دیگر اتهام تروریستی بودن می‌زند، این پیشنهاد معنایی ندارد. در شرایطی که بین ایران و آمریکا رابطه‌ای وجود ندارد و وقتی می‌خواهند یک شماره تلفن به سفارت سوییس بدهند هزار مشکل به وجود می‌آید، این راهکار آقای فلاحتی اصلا عملیاتی نیست. اصلا بروند در عراق و قطر چه بگویند؟ وقتی در سطح کلان باهم مشکل دارید در سطح خرد حرفی ندارید. در عراق دو یا سه بار، سفرای ایران و آمریکا مذاکره کردند و خروجی مشخصی نداشت.

** درطول ۴۰ سال ۸۰۰۰ صادرکننده داشتیم، درسال ۹۷ ناگهان ۶۵۰۰ نفر اضافه شد!
وبگاه خبری «خبرآنلاین»، محسن جلال پور، رئیس سابق اتاق بازرگانی، نوشت: وی می‌گوید: «کلا در طول ۴۰، ۵۰ سال گذشته ۸ هزار صادرکننده ایجاد شد، اما در طول یک‌سال ۹۷ با تصمیم اشتباه ۶ هزار و ۵۰۰ صادرکننده به وجود آمد.»

۱۴ ماه طلایی را از دست دادیم و فرصت‌سوزی کردیم؛ این جمله‌ای است که رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران در مقابل انتقادها از عدم بهره‌مندی از سود بالا رفتن نرخ ارز برای صادرات بیشتر مطرح می‌کند. محسن جلال‌پور می‌گوید: «وقتی نرخ ارز بالا رفت، باید صادرات افزایش پیدا می‌کرد و برای افزایش صادرات هم لازم بود که قوانین صادراتی دست نخورد، اما ما استاد فرصت‌سوزی هستیم؛ چراکه قانونی گذاشتیم که صادرات را به حداقل ممکن رساند. » به اعتقاد وی، «سیاست‌گذاری در زمینه صادرات باعث شد که صادرکنندگان از میدان خارج شوند و صادر نکنند. » جلال‌پور متذکر می‌شود: «اگر تصمیمات و سیاست‌های غلط و نادرست اتخاذ شده در فروردین و اردیبهشت و ۶ ماهه اول سال ۹۷ اتفاق نیفتاده بود، سال گذشته صادرات کشور به حداقل دو برابر صادرات سال‌های قبل می‌رسید و صادرکنندگان می‌توانستند ارز خیلی خوبی را به کشور بیاورند و به چرخه اقتصاد وارد کنند، اما با سیاست‌های اشتباه همه معادلات را برهم زدیم. حالا بعد از ۱۴ ماه به این نتیجه رسیدیم که این سیاست اشتباه بوده است و داریم اصلاح می‌کنیم. »

محسن جلال‌پور، در پاسخ به اینکه « آیا تا این شدت که امروز تحریم داشتیم، محدودیت‌ها را تجربه کرده‌ایم؟» اظهار داشت: من فکر می‌کنم شدت تحریم امروز به دو جهت بیش از همه زمان‌ها است. یک جهت این‌که شخصی به نام دونالد ترامپ با ژست و فیگور و وعده‌های انتخاباتی و روالی که در همه دنیا بی‌سابقه است، در مقابل ما قرار دارد که هم از معاهدات بین‌المللی خارج می‌شود و هم به هیچ منشور، قانون و عهد و پیمانی پایبند نیست. به عبارتی، هر طور که بخواهد، تصمیم می‌گیرد و این موضوع تحریم‌ها را تشدید کرده است.

دوم این‌که متاسفانه با وجود ۴ دهه تحریم در کشور، اما سیاست‌گذاری اشتباه مقابله با تحریم در سال ۹۷ چندین برابر اثرگذاری تحریم‌ها را بیشتر کرد. من صحبت خود را به همین دلیل از این‌جا شروع کردم که بگویم جای تاسف است که بعد از ۴ دهه تحریم، نتوانستیم در سال ۹۷ در مقابل تحریم ناجوانمردانه و بسیار متفاوت ترامپ بعد از خروج از برجام، سیاست‌گذاری درست و صحیح اتخاذ کنیم.

شما صادرات را به عنوان اولین سوالتان مطرح کردید و گفتید وزیر اقتصاد عنوان کردند که ۳۰ میلیارد دلار ارز بازنگشته است. من می‌خواهم بگویم حکایت بزرگواران سیاست‌گذار ما این است که در بالادست مسیری را به اشتباه پیشنهاد کردند و در پایین‌دست روی مسیر درست نشستند. بهتر است به فروردین سال ۹۷ بازگردید و بشنوید و بخوانید مطالبی را که ما به عنوان صادرکنندگان مطرح کردیم و گفتیم این مسیر اشتباه است. این شرایط قابل پیش‌بینی بود. من در سرمقاله‌ای تحت عنوان «لطفا فیل هوا نکنید» نوشتم که سیاست‌های ارز ۴۲۰۰ تومانی و پیمان‌سپاری، مسیری است که قبلا رفتیم و در این مسیر، راه بی‌راهه‌ای ایجاد می‌شود و کسانی که اصلا صادرکننده نیستند و شبه‌صادرکننده یا صادرکننده مصنوعی هستند، وارد بازار می‌شوند و کسانی که عملا تعهدی در بازگشت ارز ندارند، صادرکننده می‌شوند. در عمل صادرکنندگان واقعی در بیرون گود قرار می‌گیرند و صادرکنندگان مصنوعی وارد می‌شوند. به این ترتیب، نه ارزی به کشور باز می‌گردد و نه دستاوردی برای کشور دارد.

بر این اساس، سه اتفاق از این تصمیم اشتباه را شاهد خواهیم بود. یکی این‌که بازارهای صادراتی از صادرکنندگانی که ۳۰، ۴۰، ۵۰ سال سابقه دارند، گرفته می‌شود و در جریان این رقابت ناصحیح، صادرکنندگانی که هیچ تعهدی به بازگشت ارز ندارند و با هر قیمتی می‌توانند کالا را بگیرند و بفروشند، وارد عمل می‌شوند. همچنین ارزی به خزانه کشور و چرخه اقتصادی کشور بازنمی‌گردد. همچنین صادرکنندگان واقعی بعد از سال‌ها دل‌زده، دلگیر و گوشه‌نشین می‌شوند. بر این اساس، اثر تصمیماتی که در سال گذشته گرفته شد، کاملا قابل پیش‌بینی بود و از ابتدا مسیر اشتباهی تعبیه شد.

وی در پاسخ به اینکه «امیدی به بازگشت این ۳۰ میلیارد دلار وجود ندارد؟» گفت: آمار سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد از این ۳۰ میلیارد دلار، ۱۰ میلیارد دلار مربوط به بخش خصوصی و کالاهای غیرپتروشیمی و غیرمیعانات گازی بوده است. این سازمان اعلام کرده که در سال ۹۷ برای اولین بار ۶ هزار و ۵۰۰ صادرکننده جدید به وجود آمده است. از این ۶ هزار و ۵۰۰ صادرکننده در قالب شرکت‌ها و افراد، ۴ هزار و ۶۰۰ صادرکننده افراد هستند و حدود هزار و ۹۰۰ صادرکننده حقوقی هستند. این گروه ۵.۲ میلیارد دلار صادرات را انجام دادند که آثاری از آنها در کشور نیست و قبل از این هم صادرکننده نبودند و صادرکننده نوظهور هستند.

** مورد عجیب یک کشف لذیذ؛ محبوب سفره‌ها،مشمول وعده‌ها
گزارش وبسایت خبری «عصر ایران» از زندگی و زمانه یوسف هاشمی کاشف برنج ایران؛ بعد از 3 دهه تقدیر از کاشف کیفی‌ترین برنج ایران به دو سکه بهار آزادی، پرداخت نقدی 300 هزار تومان و البته یک پلوپز برقی 18 نفره محدود بماند.

یوسف هاشمی‌زاده؛ مردی که نه مرکز تحقیقات برنج داشت و نه از علوم آزمایشگاهی سردر می‌آورد اما با عشق و علاقه به خوشه‌های طلایی برنج‌هایی که سال‌ها در شالیزار پدری و بعدتر خودش کشت می‌شد نگاه کرد تا از میان صدها هزار خوشه‌هایی که چون گوشواره‌های طلایی آویخته بودند، شَلتوک‌های بلندتر را پیدا کند. این دانه‌ها در سال اول فقط 3 مُشت بود، بعد هر سال مُشتی به آن اضافه شد و 5 سال طول کشید تا این «مُشته‌ها» «توم» شوند و آماده‌ی رفتن به «توم بیجار»؛ و چنین شد که عطر برنج «هاشمی» در یکی از «بیجار»های روستای چاپارخانه خُمام پیچید.

* ملاقات با کاشف فروتنِ بهترین برنج ایران
دیدار با یوسف هاشمی‌زاده کاشف یکی از معروفترین برنج‌های ایرانی در جوار شالیزاری در روستای چاپارخانه بخش خُمام در ۲۰ کیلومتری رشت انجام شد تا «هاشمی‌زاده» که سال‌هاست شهره به هاشمی است، در هفتادویکمین سال زندگی‌اش برای ما از کشفی لذیذ بگوید که 30 سال است میلیون‌ها ایرانی را سیر و سرمست از پای سفره بلند کرده است. در اردیبهشت‌ماه 98 یوسف هاشمی و خانواده‌اش نیز مانند 300هزار شالی‌کار گیلانی کار نشای برنج را شروع کرده‌اند تا عنوان «بزرگ‌ترین تولیدکننده ارقام بومی و کیفی برنج ایران» همچنان در اختیار گیلان باشد.

عنوانی که مدیون یوسف هاشمی و «علی کاظمی» یکی دیگر از کاشفان فروتن بذر برنج معروف دیگری به همین نام است. بیش از 60 درصد شالیزارهای گیلان زیر کشت برنج هاشمی است و 30 درصد هم شلتوک مرغوب کشف‌شده به دست علی کاظمی را می‌کارند. مابقی «صدری، حسنی و دیلمانی» را که در زمره برنج‌های کیفی هستند در کنار «گوهر و سپیدرودِ پر محصول» کشت می‌کنند.

* روایت کشفی لذیذ به نام برنج‌ هاشمی
به راستی وقتی از «برنج هاشمی» که آوازه‌اش سال‌هاست از مرزهای گیلان خارج‌شده و در سراسر ایران مهمان سفره‌های مردم است سخن می‌گوییم از چه حرف می‌زنیم؟ یوسف در کنار شالیزاری چسبیده به محل زندگی‌اش رنج لذت‌بخش کشف این برنج را اینگونه برای عصر ایران شرح داد: «تا اواسط دهه 60 ما هم مانند بیشتر برنج‌کاران، زمینمان زیر کشت برنج‌هایی مانند بینام، موسی طارم، عطری، غریب، سیاه‌دانه و حسن سرایی بود که با توجه به موقعیت زمین و آب ما هرکدام مشکلات خودرا داشتند».

«سال 64 محصول ما برنجی محلی به نام «بینام» بود. بینام برنج دانه کوتاهی بود که انتهای دانه‌هایش گرد بود که اصطلاحا مجلس پسند نبود. آن سال، قبل از برداشت برنج توجهم به بعضی خوشه‌های طلایی جلب شد که دانه‌هایش بلندتر از «بینام»های همیشگی بودند». یوسف درباره برخی اصطلاحات خاص کشت و برداشت برنج برای ما توضیح می‌دهد؛ « «شلتوک» برنجی است که هنوز پوسته‌اش از ساقه جدا نشده و دانه‌هایش طلایی‌رنگ است. پس از درو با خرمن‌کوب دستی یا کمباین، شلتوک از ساقه برنج جدا می‌شود. بعد شلتوک را به کارخانه‌های برنج‌کوبی می‌برند و در آنجا پوسته‌اش را که در اصطلاح محلی به آن «فَل» می‌گویند جدا کرده و در مرحله بعد در سفیدکُن تراش داده می‌دهند تا سبوس آن جدا شده و دانه‌های سفید برنج نمایان شود».

** چرا رستم و سهراب و اسفندیار در آثار تصویری جایی ندارند؟
وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت و گو با حمیدرضا اردستانی رستمی، استاد ادبیات و یک کارگردان انیمیشن، نوشت: ادبیات ایران زمین مملو از آثار ادبی ارزشمند و کهن است که از آن جمله می‌توان به شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی اشاره کرد. در واقع هر کدام از این آثار دارای قصه، روایت و داستان‌هایی پرمغز و البته موثر برای امروز ما هستند اما متاسفانه آنطور که باید به آن‌ها پرداخته نشده است و شناخت کامل و دقیقی از این آثار وجود ندارد. این در حالی‌است که تا حدود بسیار زیادی هنر می‌تواند نقش موثری را در ایجاد ارتباط و پرداخت بیشتر به این موضوع ایفا کند که البته در این زمینه هم تنها اقدامات انگشت‌شمار محقق شده است.

با این حال اینکه به چه علت در آثار هنری امروز ما و به طور ویژه حوزه نمایش و تصویر اثری از این اثر جاودانه فردوسی و سایر متون ادبی کهن ایرانی نیست پرسشی است که باید به آن پاسخ داد. به همین منظور در اردیبهشت که شاهد بزرگداشت متعدد شاعران هستیم و به نوعی نام ماه شاعران برازنده‌اش است، با حمیدرضا اردستانی رستمی استاد تخصصی حوزه شاهنامه و اشکان رهگذر انیمیشن‌ساز و کارگردان «آخرین داستان» در کافه خبر به گفت‌وگو نشستیم

* نخستین مبحثی که می‌بایست به آن پرداخت، این بود که در واقع آیا شاهنامه قابلیت پرداخت نمایشی یا سینمایی را دارد یا خیر؟
– حمیدرضا اردستانی رستمی با تایید این موضوع، بیان کرد: «به نظر من بله، من یکی دو کار در این باره دیدم، یکی از آن‌ها کار آقای محمد حنیف بود که به بررسی آن ویژگی‌ها و شاخصه‌هایی که در شاهنامه امکان نمود پیدا کردن و به شکل نمایشی قابلیت عرضه شدن دارد، پرداخته است.»

او در پاسخ به اینکه در حوزه هنرهای نمایشی بهرام بیضایی هم در زمینه شاهنامه فعالیت کرده‌، توضیح داد: «دراین باره در دوره قاجار و مظفرالدین‌شاه هم کارهایی انجام شده است و ما قبل از آثار استاد بیضایی نمونه‌هایی از آن‌ها را می‌بینیم، بیضایی به نظرم تا حدودی از نظر تعبیری که از کار داشت، تحت تاثیر شاملو قرار گرفت و نمایشنامه‌ای درآورد که تا اندازه‌ای حرف شاملو را درباره اثر تایید می‌کرد، البته بعدها دیدم کارهایی که انجام می‌دهد برگرفته از تفکر و اندیشه مستقل خودش است.»

اردستانی‌رستمی با اشاره به نتیجه این اتفاق، گفت: «اینکه می‌شود شاهنامه را در قالب درام یا نمایش آورد شاید لازمه‌اش دور کردن اثر از واقعیت حماسی اصیل‌اش باشد که من خودم به شخصه نمی‌پسندم، به عنوان مثال مدتی پیش چند سی‌دی که مربوط به داستان جمشید و ضحاک بود و تصاویری از این دو داشت را من برای فرزندم که گذاشتم، دیدم سازنده جمشید را به شکلی نشان داده است که گویا شخصیتی است که در دهه هفتاد شمسی زندگی می‌کند و الفاظی که به زبانش جاری می‌شود انگار از زبان یک ایرانی مسلمان بیان می‌شود، در واقع جمشید را به شکلی نشان داده بود که به واقعیت شخصیت نزدیک نیست و مسلما برای بچه من هم جذابیت نداشت. به نظرم این مسایل نقص‌هایی هستند که باعث می‌شوند نسل جدید جذب آثاری در این حوزه نشوند ولی در نهایت شاهنامه چنین قابلیتی را داراست اما پرداخت هنری به آن نیازمند مطالعات زیاد و البته صرف هزینه‌های سنگینی است.»

** تنش در کربلا، دیدار ذوب‌آهن و النصر را لغو کرد!
به گزارش وبسایت خبری «پارسینه»؛ دیدار ذوب‌آهن با النصر عربستان که قرار بود امروز (سه شنبه) در ورزشگاه کربلا برگزار شود لغو شد. گویا AFC در نامه‌ای اعلام کرده است که این دیدار به خاطر مسائل امنیتی نباید برگزار شود. هنوز روزی برای برگزاری بازی مشخص نشده است.

سعید آذری مدیرعامل باشگاه ذوب آهن در خصوص لغو دیدار تیمش برابر النصر عربستان گفت: «متاسفانه نماینده AFC پیامی را در گروه مسابقات AFC گذاشته است که مسابقه لغو است. تعجب ما از این است که چرا تیم عربستانی از ریاض به سمت عراق حرکت نکرده است. اگر ساعت ۱۶:۲۰ دقیقه به وقت عراق این موضوع در گروه اعلام شده است پس چرا تیم عربستانی هنوز به سمت عراق نکرده بود؟ در حالی که پرواز آن ها ساعت ۱۴ بوده است و در زمان ارسال این پیام آن ها باید در شهر نجف حضور پیدا می کردند. ما تمام سعی مان این است که این مسابقه ظرف ۵ روز آینده برگزار شود و این را از AFC درخواست می کنیم. از طرفی دنبال این هستیم که هزینه هایی که کردیم را به ما برگردانند. من حسم این است که این اتفاق یک موضوع هماهنگ شده بین فدراسیون فوتبال عراق و عربستان بوده است. متاسفانه اطلاع رسانی کامل به تیم ما نشد. باید از این به بعد دقت نظر بیشتری داشته باشیم.

توییتر روزنامه الیوم عربستان خبر داد در حالیکه کاروان تیم النصر عربستان برای پرواز به کربلا به فرودگاه ریاض رفته بودند، اما بعد از اعلام خبر لغو بازی ذوب آهن – النصر در ورزشگاه کربلا، به منازلشان بازگشته اند تا زمان و مکان جدیدی برای برگزاری این بازی اعلام شود. ماجراهای ایران و عربستان و بازی در زمین ثالث همچنان ادامه دارد و یک بار دیگر نماینده ایران از این ماجرا ضرر کرد. چرا که ذوب آهن به عراق سفر کرده و هزینه های پرواز و هتل را پرداخته اما النصر عربستان از لغو بازی با خبر بوده و نه پرواز کرد و نه هزینه ای برای پرداخت پول هتل متحمل شد.

سوال اینجاست چرا باشگاه ذوب آهن خبر نداشته که بازی لغو شده و چرا ای اف سی به صورت شفاف به فدراسیون فوتبال ایران این مورد را اعلام نکرده است. با توجه به اینکه این بازی از سه ماه پیش فیکس شده و محل بازی هم تعیین شده بود، چرا باید باشگاه النصر عربستان برای بازی که خودش در آن مهیمان است تعیین تکلیف کند. به نظر می رسد بازی باید سه بر صفر به سود ذوب آهن شود اما نفوذ عربستانی ها در ای اف سی، حتی آنها را به برگزاری بازی در یک تاریخ جدید، امیدوار می کند. خیال سه بر صفر شدن، یک خیال خام است! ای کاش یکی در ای اف سی پیدا شود در این بحران مالی باشگاههای ایران، هزینه های ذوب آهن را بدهد.

** کمالوندی در پاسخ به الف: کماکان به پروتکل الحاقی پایبند هستیم
جامعه خبری «الف» در گفت و گو با بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، نوشت: بهروز کمالوندی در جریان بازدید خبرنگاران از تاسیسات مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن (نطنز) در پاسخ به خبرنگار الف گفت: در شرایط فعلی به رغم مشکلاتی که در اجرای برجام وجود دارد، پایبند به اجرای ضوابط پادمانی و پروتکل انرژی اتمی هستیم اما چنانچه بخواهیم در مراحل بعدی گام‌های دیگری برای کاهش تعهدات خود در چارچوب برجام برداریم ممکن است بنا به تصمیم مقامات ارشد نظام اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کنیم.

** هشدارهای آیت الله هادوی تهرانی نسبت به مهجوریت قرآن در رفتار، موضع گیری های سیاسی و قضاوت ها
وبسایت خبری «شفقنا» در گفت و گو با آیت الله مهدی هادوی تهرانی، استاد برجسته حوزه علمیه قم و عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع)، نوشت: آیت الله مهدی هادوی تهرانی، دلایل مختلفی را عنوان کرد که تا به امروز عدم توجه به این دلایل موجب شده، قرآن همچنان در مهجوریت باقی بماند. او اظهار کرد: در حال حاضر در رفتارمان با سایرین، در موضع گیری خود نسبت به مسایل سیاسی، در اظهارنظرمان نسبت به مسایلی که اتفاق می افتد، چقدر با ضوابط و ملاکات و نگاه های قرآنی رفتار، موضع گیری و قضاوت می کنیم؟ چقدر به قرآن به عنوان مرجع زندگی توجه داریم و نحوه، الگو و شکل زندگی ما براساس آموزه های این کتاب مقدس سامان پیدا می کند؟ پاسخ به همین موارد نشان می دهد که قرآن همچنان در بین بسیار از ما مهجور است.

آیت الله هادوی تهرانی گفت: انتظار ما این بود که پس از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی، در شناخت معنا و مفاهیم آیات قرآن، تحولی چشمگیر را شاهد باشیم، اما عدم توجه به زبان عربی به عنوان زبان قرآن در آموزش و پرورش و جذاب نبودن این زبان برای مردم به خصوص جوانان و نوجوانان و همچنین نبود ترجمه ای با زبان ساده و گویا و جدا ساختن موضوعات مهم و مورد استفاده جوان امروز، موجب شد هر روز فاصله ما از قرآن بیشتر و بیشتر شود به طوری که امروز بخشی از مردم گمان می کنند قرآن برای جهت دهی به عمل و رفتار آنان در زندگی مؤثر نیست!

استاد برجسته حوزه علمیه قم، نقش عالمان دینی در ادامه مهجوریت قرآن در کشور را نادیده نگرفت و گفت: علمایی هستند که زحمت می کشند و با سخنرانی و منبر دین را ترویج و تبلیغ می کنند، اما برخی از علما که با مردم ارتباط دارند، خودشان هم قبول دارند که بسیاری از آنها تراز اول نیستند و در نتیجه مردم از علمای تراز اول کمتر اطلاع دارند. تا به امروز نتوانستیم از علمای بزرگ الگوسازی درستی داشته باشیم و الگوسازی به سمت آنچه در غرب صورت می گیرد، حرکت کرد.

پژوهشم**1699**9131

انتهای پیام /*

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار