ریشه یابی علل التهابات بازار ارز، خودرو و مسکن-مترجم - مترجم

ریشه یابی علل التهابات بازار ارز، خودرو و مسکن-مترجم

به گزارش گروه نشریات خبری، کارشناسان و فعالان اقتصادی، مهمترین دلایل نوسانات بازارهایی مانند؛ ارز، خودرو و مسکن را ناشی از قیمت گذاری در سایت های اینترنتی، سوء مدیریت، برهم خوردن تناسب عرضه و تقاضا، اتفاقات سیاسی و هیجانات روانی برشمردند.
بررسی امروز(22 اردیبهشت ماه) روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای داخلی نشان می دهد که رسانه های نزدیک به طیف اصلاح طلب در این خصوص نوشتند: بانک مرکزی معتقد است که هیچ‌کدام از مولفه‌های اقتصادی طی روزهای گذشته تغییری نداشته تا بازار ارز با مولفه‌های اقتصادی دچار نوسان شود، بلکه اتفاقات سیاسی و عوامل غیراقتصادی است که تغییرات نرخ در بازار را رقم می‌زند.
عبارت های کانونی طرح شده از سوی این جریان رسانه ای عبارتند از: برهم خوردن تناسب عرضه و تقاضا ناشی از محدویت‌های تولید؛ تبانی و قیمت سازی در بازار خودرو؛ بازگشت رکود به بازار مسکن؛ آقای وزیر! طبق کدام مبانی فرمان صنعت را می‌چرخانید؟؛ صنعت خودرو ناشی از حاکمیت یک ساختار معیوب؛ وزیرصنعت هیچ اقدام مؤثری در بخش‌های ساختاری انجام نداده؛ آنچه بیشتر بازار را با تنش روبه‌رو کرده، انگیزه‌های سفته‌بازی در بخش تقاضا است و نه کمبود عرضه؛ بازار ارز تحت تاثیر اتفاقات سیاسی و هیجانات روانی قرار گرفته؛ عقب‌گرد دلار؛ نوسانات اخیر در بازار ارز به دلیل مسائل سیاسی؛ شوک سیاسی باعث افزایش نرخ ارز؛ حذف قیمت‌ها یک کار مبنایی برای سر و سامان دادن به بازار مسکن نیست؛ سیاست‌های سرکوب قیمتی، عامل تعیین‌کننده‌ای برای پایان دادن به سردرگمی فعلی بازار مسکن نیست؛ حذف قیمت ها تاثیر خاصی نگذاشته؛ اگر خودروسازان خودرو ندارند، چرا فروش فوری اتفاق می‌افتد؟؛ عدم تناسب قیمت دلار با قیمت خودرو؛ شرکت‌هایی که به گرانی دامن می‌زنند درصدد ضربه زدن به مردم و دولت هستند؛ دلار به نرخ واقعی برمی‌گردد؟.
رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا هم در این باره معتقدندکه: قیمتها در بازار خودرو همچنان روند صعودی دارد و وزارت صنعت به عنوان متولی، هیچ اقدام موثری برای مدیریت این شرایط انجام نمی‌دهد.
برخی از عبارت های استفاده شده در مطالب رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا عبارتند از: اتفاقات اخیر در بازار ارز هیچ منطق اقتصادی ندارد؛ خواب سیاست‌گذار در مدیریت بازار خودرو؛ خودروسازان بی‌ضابطه اقدام به افزایش قیمت کنند؛ جو مثبت سیاسی حاکم در بازار؛ سیرنزولی قیمت‌ها در بازار ارز؛ عدم اقدام موثر از سوی وزارت صنعت نسبت به قیمت ها؛ انفعال وزارت صمت در مدیریت بازار خودرو؛ لابی گری سنگین در صنعت خودروسازی

رسانه های اصلاح طلب
——————————–
** عوامل تاثیر گذار بر التهابات بازار
خبرگزاری ایلنا عنوان داشت: برهم خوردن تناسب عرضه و تقاضا ناشی از محدویت‌های تولید و ممنوعیت واردات خودرو به کشور و هجوم نقدینگی به بازار خودرو از مهترین دلایل التهاب این بازار عنوان شده است. از دیگر سو، بازار مسکن بر اساس گزارش‌های بانک مرکزی، در ماه های پایانی سال گذشته شاهد کاهش 49 درصدی معاملات در شهر تهران بوده است. این شرایط ویژه اقتصادی فرصت را برای تبانی و قیمت سازی در بازار خودرو به ویژه خودروهای که عرضه محدودتری داشته‌اند و بازگشت رکود به بازار مسکن فراهم کرد.

روزنامه شرق با تیتر «آقای وزیر! طبق کدام مبانی فرمان صنعت را می‌چرخانید؟» نوشت: رفتار وزیر صنعت با خودروسازان بر هیچ‌کس پوشیده نیست که مشکلات کنونی صنعت، از جمله صنعت خودرو ناشی از حاکمیت یک ساختار معیوب است. از این‌رو حواشی مترتب بر بازار خودرو صرفا ریشه در مسئله «قیمت و قیمت‌گذاری» ندارد. قیمت یک معلول زاییده از علل مختلف است، بنابراین توجه صرف به قیمت به بیراهه‌رفتن است. صنعت خودرو سال‌ها است که از وجود یک ساختار معیوب رنج می‌برد و هرگونه موفقیت در حل مشکلات این صنعت باید متوجه اصلاح ساختاری از جمله سهام‌داری، مدیریتی، تحقیق و توسعه و… باشد و نه صرفا توجه به طرف عرضه بازار. وزیر صنعت در شش ماه گذشته علاوه بر اینکه نشان داده خود نیز تابع همین ساختار سیاسی است، هیچ اقدام مؤثری در بخش‌های ساختاری انجام نداده است. این انفعال تا جایی است که هنوز برخی از مدیران وزارت صنعت در شرکت‌های تابعه خودروسازان به عنوان عضو هیئت‌مدیره مشغول به فعالیت هستند که جای بسی تأمل دارد. رفتار وزیر صنعت با مسئله قیمت خودرو: نقیصه رفتاری دوم رویکرد رضا رحمانی با موضوع قیمت خودرو است. وزیر صنعت بر این اعتقاد است که با بخش‌نامه‌های توصیه‌ای قیمت را در بازار اصلاح کند در‌صورتی‌که این اصل را فراموش کرده که قیمت زمانی در بازار اصلاح می‌شود که عرضه و تقاضا متعادل شود و نه صرفا افزایش فروش فوری خودرو. آن هم در شرایط کنونی که خودروسازان به دلیل تحریم و نداشتن توان تأمین مواد اولیه نمی‌توانند تعهدات خود در دوران قبل تحریم را ایفا کنند. اینکه ایشان صرفا بر عرضه معیوب توجه دارند بدون آنکه برنامه‌ای برای مدیریت تقاضا داشته باشند، یک استراتژی درست نیست؛ بلکه بیشتر جانبدارانه است. آنچه در حال حاضر بیشتر بازار را با تنش روبه‌رو کرده، انگیزه‌های سفته‌بازی در بخش تقاضا است و نه کمبود عرضه.

به گزارش روزنامه آرمان، در حالی که طی روزهای گذشته بازار ارز تحت تاثیر اتفاقات سیاسی و هیجانات روانی قرار گرفته، رئیس کل بانک مرکزی به مردم توصیه کرد وارد خریدهای غیرضرور نشوند. در این میان تلاش‌های بازارساز برای کنترل نرخ و بازگشت ثبات به بازار همچنان ادامه دارد و بانک مرکزی معتقد است که هیچ‌کدام از مولفه‌های اقتصادی طی روزهای گذشته تغییری نداشته تا بازار ارز با مولفه‌های اقتصادی دچار نوسان شود، بلکه اتفاقات سیاسی و عوامل غیراقتصادی است که تغییرات نرخ در بازار را رقم می‌زند.

روزنامه ابتکار با تیتر «عقب‌گرد دلار» می نویسد: این‌روزها برخی از رسانه‌ها افزایش نرخ ارز را دستمایه‌ای برای گزارش‌های خود کردند، این درحالی بود که قیمت ارز در روز شنبه با روند نزولی هفته خود را آغاز کرد. در این میان وقتی از صاحب‌نظران درخصوص روزهای آینده سوال می‌شود بسیاری از آنها از پاسخ دادن خودداری می‌کنند، چراکه معتقدند هرگونه اظهارنظر در این شرایط تنها فضا را ملتهب‌تر خواهد کرد و می‌گویند که کارشناسان دیگر باید مراقب گفته‌های خود باشند. این درحالی است که این کارشناسان معتقدند هر زمان بازار به دلیل فضای روانی و یا برخی از تصمیمات سیاسی با افزایش قیمت همراه شد، به سرعت روند نزولی را در پیش گرفت و فضا به سمت آرامش و ثبات سوق پیدا کرد. در مقابل برخی از صاحب‌نظران دیگر در این میان از راهکارهایی سخن می‌گویند که به واسطه آنها زودتر می‌توان به آرامش در بازارهای اقتصادی رسید. علی مزیکی، اقتصاددان نیز با اشاره به نوسانات اخیر در بازار ارز و درخصوص دلایل آن به «ابتکار» می‌گوید: اینکه می‌گویند نوسانات اخیر در بازار ارز به دلیل مسائل سیاسی است به نحوی صحت دارد، به هرحال یک‌سری شوک سیاسی باعث شده است که افزایش نرخ ارز را در بازار شاهد باشیم.

**وضعیت بازار پس از حذف سایت های اینترنتی
به گزارش خبرگزاری ایسنا مهدی روانشادنیا، کارشناس بازار مسکن درباره هر نوع قیمت‌گذاری گفت: حذف قیمت‌ها در مقطعی که التهاب در بازار مسکن ایجاد شده بود دو گروه را از آگهی دادن خارج کرد؛ یک گروه کسانی بودند که از روی سرگرمی و انگیزه‌هایی غیر از فروش، آگهی می‌گذاشتند و در گران کردن قیمت‌ها منافع داشتند. این افراد بعضاً فایل‌های غیرواقعی ارائه می‌کردند تا به افزایش قیمت دامن بزنند. در سمت تقاضا نیز افرادی بودند که قصد خرید نداشتند اما از روی کنجکاوی یا مقایسه رشد قیمت مسکن نسبت به دیگر بازارها در آگهی‌ها جست‌وجو می‌کردند. حذف قیمت باعث شد این دو گروه از بازار خارج شوند که نتیجه نسبتاً خوبی بود.
وی افزود: با این وجود حذف قیمت‌ها یک کار مبنایی برای سر و سامان دادن به بازار مسکن نیست و در درازمدت کمکی به سیاست‌گذار بخش مسکن نمی‌کند. خواه ناخواه باید این اتفاق می‌افتاد که امکان درج قیمت فراهم شود؛ چرا که نبودن قیمت، شفافیت را کاهش می‌داد و ما را عملاً به سیستم سنتی قیمت‌گذاری بازمی‌گرداند.
این کارشناس بازار مسکن با بیان این‌که حذف آگهی‌های غیرواقعی ضروری به نظر می‌رسید گفت: وضعیت بازار مسکن و به طور کلی وضعیت اقتصاد در شرایط ابهام و پیچیدگی قرار دارد و شاید بتوان گفت که سیاست‌های سرکوب قیمتی، عامل تعیین‌کننده‌ای برای پایان دادن به سردرگمی فعلی بازار مسکن نیست.

نیما اشرف‌زاده مدیر اجرایی سایت شیپور در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در خصوص آخرین وضعیت درج قیمت خودرو و مسکن در سایت‌های اینترنتی و نقش آ‌نها در التهاب بازار گفت: این اتفاق تاثیر خاصی نگذاشته زیرا همچنان مردم آگهی می‌دهند و خریداران هم به سایت مراجعه می‌کنند فقط این بار کار آنها سخت شده و مجبور هستند با چند شماره تلفن تماس بگیرند تا قیمت را مشخص کنند.

** وضعیت تعهد خودروسازان
با طرح سوالی مبنی بر اینکه آیا خودرو سازان به تعهدات عمل می کنند؟ روزنامه ایران می نویسد: اگر خودروسازان خودرو ندارند، چرا فروش فوری اتفاق می‌افتد؟در سال‌جاری شرکت‌های خودروسازی بیش از دوبار فروش فوری داشتند و این در حالی است که معوقات خودروسازان در برخی از خودروها از 8 ماه هم عبور کرده است و در مورد خودروهایی مانند ساندرو که امکان تولید آن نیست معوقات در تحویل به دو سال نزدیک شده است.آن‌گونه که وزارت صنعت، معدن و تجارت در کمیته خودرو تصویب کرده است شرکت‌های خودروسازی تا 20 درصد از محصولات خود را می‌توانند از طریق فروش فوری که معمولاً زمان تحویل آن 30 روز است به فروش برسانند و 80 درصد دیگر بایستی به تعهدات معوق خودروسازان اختصاص پیدا کند. اما شرکت‌های خودروسازی این درصد را زیاد قبول ندارند و گاه تا سهم 30 درصد پیشروی می‌کنند. خودروسازان با فروش فوری، بخشی از نقدینگی‌شان را تأمین و از فشارهایی که وزارت صمت برای کنترل قیمت به آنها وارد می‌کند، کم می‌کنند.

** عدم تناسب قیمت دلار با قیمت خودرو
به گزارش روزنامه اعتماد، محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت قیمت دلار نسبت به چند ماه گذشته از 16 هزار تومان پایین آمد و به 12 هزار تومان هم رسید. در حالی که آن موقع قیمت خودرو پایین‌تر بود ولی الان 40 تا 50 درصد افزایش پیدا کرده و مشخص است که عرضه و تقاضا را در بازار به هم زده‌ایم و دلالان زیادی به بازار ورود پیدا کردند که این باعث شده قیمت خودرو به صورت کاذب بالا برود. این نماینده مجلس ادامه داد: مردم فعلا از خرید خودرو جلوگیری کنند تا قیمت به صورت عاقلانه و معقول اصلاح شود و عرضه و تقاضا متعادل شود. این کار می‌تواند قیمت‌ها را تا 20 درصد کاهش دهد.

**عدم تعهد دولت به ارز دولتی
علی اکبر لبافی کارشناس در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا در مورد ارز دولتی گفت: شرکت‌هایی که به گرانی دامن می‌زنند درصدد ضربه زدن به مردم و دولت هستند و عملاً سیستم نظارت و قیمت‌گذاری در بازار را که در اختیار دولت است، از بین می‌برند و نقش دولت را تضعیف می‌کنند؛ لذا اگر دولت ارز 4200 تومانی می‌دهد، پای نظارتش هم بایستد.

** بازار متشکل ارزی
تارنمای نامه نیوز با عنوان «دلار به نرخ واقعی برمی‌گردد؟» گزارش داد: بازار متشکل ارزی در هفته جاری فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و قرار است فعالیت این بازار به ساماندهی خرید و فروش ارز و کشف نرخ واقعی بر اساس عرضه و تقاضا منجر شود و این امید وجود دارد که دلار نیز به قیمت واقعی خود نزدیک شود.

رسانه های اصولگرا
————————
** عوامل تاثیر گذار بر التهابات بازار
در بخشی از یادداشت روز روزنامه جوان آمده است: رئیس کل بانک مرکزی هشدار داده بود که اتفاقات اخیر در بازار ارز هیچ منطق اقتصادی ندارد و صرفا ناشی از جو روانی است که در بازار ایجاد شده‌است. جنس التهاب بازار آخر هفته پیش نیز چنین بود؛ و اندکی زمان می‌خواست تا اثرات صرفاً روانی اخبار و بلوف‌های ملتهب‌کننده در بازار ارز روشن شود. در سوی دیگر تزریق به موقع ارز از سوی بانک مرکزی به عنوان عامل سوم باعث شد تا خریداران ارز را که به قصد سود کوتاه‌مدت به میدان آمده بودند به هراس بیندازد و خرید و فروش هیجانی و متلهب‌زا کاهش یابد. از همین رو قیمت خرید و فروش در صرافی‌های بانکی که همراستا با قیمت ارز در بازار آزاد تعیین می‌شود، از صبح دیروز سیر نزولی را طی کرد به نحوی که قیمت خرید و فروش یورو و دلار از صبح تا ظهر در چند نوبت کاهش قیمت داشت. به نحوی که حتی سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی که معمولاً بالاترین قیمت‌ها را درج می‌کنند کاهش 400 تومانی را نیز ثبت کردند.به عبارت بهتر همزمان با کاهش قیمت‌ها در صرافی‌های بانکی، قیمت دلار در بازار آزاد نیز نزولی شد و قیمت فروش دلار در بازار آزاد، 15 هزار و 320 تومان را هم تجربه کرد.

جهان نیوز با عنوان «خواب سیاست‌گذار در مدیریت بازار خودرو» نوشت: قیمتها در بازار خودرو همچنان روند صعودی دارد و وزارت صنعت به عنوان متولی، هیچ اقدام موثری برای مدیریت این شرایط انجام نمی‌دهد؛ نرخ خودروهای خارجی هم سر به فلک کشیده است. عامل به هم ریختگی کنونی بازار خودرو را باید تصمیمات غلطی دانست که یکی پس از دیگری از سوی وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در عرصه خودروسازی اتخاذ می‌شود و نمونه بارز آن، آزادسازی قیمت خودرو و خروج آن از شمول قیمت‌گذاری شورای رقابت بود که بازار را به شدت به هم ریخت و شرایطی را به وجود آورد که خودروسازان بی‌ضابطه اقدام به افزایش قیمت کنند. درست همان روزهایی که رضا رحمانی آزادسازی قیمت خودرو در بازار را اعلام و بیان کرد که از این پس قیمت خودرو بر اساس حاشیه بازار و 5 درصد کمتر از آن تعیین می‌شود، سرآغار تشدید نابسامانی بازار خودرو بود.

**جو مثبت سیاسی حاکم در بازار
به گزارش خبرگزاری تسنیم، درحالی برخی رسانه‌های معاند از فضای سیاسی اخیر سوءاستفاده کرده و بر طبل گرانی قیمت دلار کوبیدند که قیمت‌ارز از صبح امروز در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی ریزشی شده است.
یکی از فعالان بازار می گوید: علت اصلی ریزش قیمت ها در بازار در کنار عرضه درهم، جو مثبت سیاسی حاکم در بازار است؛ او تاکید دارد که متغیرهای سیاسی اثر خود را در بازار ارز طی روزهای اخیر گذاشت اما بنظر می رسد بانک مرکزی اجازه ادامه تنش های قیمتی در بازار را نخواهد داد. گفتنی است، قیمت خرید و فروش در صرافی های بانکی که همراستا با قیمت ارز در بازار آزاد تعیین می شود، از صبح امروز سیر نزولی را طی می کند به نحوی که قیمت خرید و فروش یورو و دلار از صبح تا ظهر در چند نوبت کاهش قیمت داشتند.

** مسکن استیجاری دولتی راهی برای کاهش اجاره بها
خبرگزاری فارس با طرح این سوال آیا مسکن استیجاری دولتی به داد بازار اجاره می‌رسد؟ عنوان داشت: دولتمردان و کارشناسان راهکارهایی را برای تنظیم بازار اجاره و کاهش فشار هزینه بر مردم ارائه می‌کنند. یکی از این راهکارها توسعه مسکن استیجاری توسط دولت است. در همین راستا، اخیراً سید مازیار حسینی، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار اجاره تبدیل به یک معضل شده است، گفته بود، «تولیدات جدیدی که داریم، درصدی از آن را به عنوان مسکن استیجاری در اختیار مردمی که نیاز دارند، قرار می‌گیرد». اما جای این سوال باقی است که با توجه به شرایط بازار مسکن کشور، آیا این نسخه راهگشا هست یا خیر؟ یا آیا بهتر نیست دولت به جای برنامه ریزی برای مسکن استیجاری، صاحب خانه کردن افراد با کاهش هزینه های تمام شده مسکن را هدفگذاری کند؟

**حذف دلالان از سایت‌های آگهی
رضا الفت‌نسب سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی با اشاره به تاثیر حذف قیمت از آگهی‌های اینترنتی خودرو و مسکن به خبرگزاری تسنیم گفت: به‌‌رغم ادعاهای طرح شده، بر اساس آمارهای ما، پس از حذف قیمت‌ها تا یک روز پیش از بازگشت قیمت به آگهی‌های اینترنتی، شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار بودیم. در نظر داریم آگهی‌های فروش خودرو و ملک را بر اساس آی‌پی و شماره موبایل و همچنین پس از احراز اصالت مالکان خودرو و ملک انجام دهیم. در حال حاضر هم روزانه بین 70 تا 100 هزار آگهی خودرو در 3 پلتفرم دیوار، شیپور و باما ثبت می‌شود و هزینه 300 تومان برای احراز اصالت هر آگهی فروش، می‌تواند هزینه زیادی را به این پلتفرم‌ها وارد کند.

** افزایش فروشندگان ارز
خبرگزاری تسنیم نوشت: سیرنزولی قیمت‌ها در بازار ارز که از صبح امروز آغاز شده درحالی کماکان ادامه دارد که قیمت دلار از کانال 15 هزار تومانی عقب نشینی کرده و وارد کانال 14 هزار تومان شده است. شتاب ریزش قیمت‌ها در بازار ارز موجب شده تا فروشنده‌ها در این بازار بیشتر از خریداران شوند؛ افزایش عرضه در بازار ارز و کاهش التهابات روانی از مهمترین دلایل کاهش قیمت دلار است.

**عدم اقدام موثر از سوی وزارت صنعت برای کاهش قیمت خودرو
روزنامه کیهان با تیتر «انفعال وزارت صمت در مدیریت بازار خودرو» نوشت: در شرایطی که قیمت‌ها در بازار خودرو همچنان روند صعودی دارد، وزارت صمت به عنوان متولی، اقدام موثری برای مدیریت این شرایط انجام نمی‌دهد.
این روزنامه افزود: برخلاف وعده‌های وزیر، پس از آزادسازی نرخ هر روز قیمت خودرو در بازار بیشتر شد و خودروسازان که تا حدودی مجوز افزایش قیمت را پیدا کردند، با دست بازتر نسبت به قیمت‌گذاری خودروهای خود اقدام نمودند.از آذرماه سال گذشته تاکنون چندین و چند بار جهش قیمتی در بازار رخ داده و اکنون این دلالان هستند که نبض بازار خودرو را در دست گرفته‌اند و مشتریان را بازی می‌دهند. البته در سوی دیگر بازی نیز، خودروسازان هستند که هنوز به تعهدات پاییز سال گذشته خود هم عمل نکرده و مشتریان را همچنان بلاتکلیف گذاشته‌اند؛ با این وجود هر ماه اقدام به فروش فوری خودرو می‌کنند و بر تعهدات معوق خود می‌افزایند.

** تزریق درهم امارات توسط بانک مرکزی در بازار
با اعلام توقف دلار در کانال 15 هزار تومان، روزنامه وطن امروز می نویسد: دیروز قیمت دلار در بازار آزاد تهران بدون تفاوت نسبت به پنجشنبه هفته گذشته باقی ماند. با وجود روند افزایشی 10 روز اخیر دیروز هر دلار آمریکا بین 15500 تا 15600 تومان معامله شد. کنشگران ارزی این توقف قیمت را ناشی از ورود بازار به مرحله پرریسک می‌دانند. آنها معتقدند با توجه به افزایش هزار تومانی قیمت دلار در هفته گذشته احتمال دخالت بانک مرکزی وجود دارد و همین موضوع باعث شده است کمی با احتیاط‌ تر اقدام به خرید ارز کنند. در همین راستا یکی از رسانه‌ها خبر از تزریق درهم امارات توسط بانک مرکزی در بازار داده که این موضوع تاکنون تایید یا تکذیب نشده است اما در صورت صحت داشتن این موضوع نخستین‌بار نیست که بانک مرکزی برای کنترل قیمت از این حربه استفاده می‌کند.

** لابی گری سنگین در صنعت خودروسازی
به گزارش روزنامه جوان، امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس گفت: دولت با 14 درصد سهام در سایپا و 17درصد در ایران خودرو مدیریت آن‌ها را تعیین کرده و نیرو‌ها را تحمیل می‌کنند و به نوعی صنعت خودرو برای دولت حیاط‌خلوت شده‌است. ضمن اینکه دولت بر خودروسازان سیطره دارد و نقش آن در به‌وجود آمدن بدهی‌های میلیاردی و ضرور و زیان بر هیچ‌کس پوشیده نیست.
وی افزود: فردی به همراه خانواده‌اش 25 هزار خودروی خارجی به کشور وارد کرده و الان هم کار‌های مربوط به آن در حال انجام است در حالی‌که سایت ثبت سفارش بسته بوده و این شخص با این تخلف هم اکنون در خیابان آزادانه می‌چرخد.
وی خاطرنشان کرد: یک فرد دیگر 34 هزار خودرو ثبت سفارش غیرقانونی و غیر متعارف انجام داده‌است که ما آن را مطرح کردیم، ولی او از من شکایت کرده‌است! گستاخی تا چه حد؟ سکوت نمایندگان مجلس در برابر فردی که 34‌ هزار خودرو یکجا ثبت سفارش کرده صحیح نیست.
وی افزود: سوءمدیریت و وجود نیرو‌های مازاد بخشی از مشکلات صنعت خودرو است ضمن اینکه طبق آمار و اطلاعات با اینکه دولت برای رفع مشکلات خودروسازان دائماً پول تزریق می‌کند، اما باز شاهد بدهی آن‌ها با رقم‌های بسیار بالا هستیم و اعضای هیئت‌مدیره آن را هم آقازاده‌ها و سفارشی‌ها که در آنجا مستقر هستند، تشکیل می‌دهند. به نوعی خودروسازی کشور به حیاط خلوتی برای آن‌ها تبدیل شده و هرچه دل‌شان می‌خواهد انجام می‌دهند که البته ما نمایندگان ملت باید قاطعانه جلوی این رویه را بگیریم. «جوان» طی روز‌های اخیر جریانی رسانه‌ای در این باره با جست‌وجو در اعضای هیئت مدیره نشان داده که افراد تکراری در شرکت‌های تو‌درتوی خودرو‌سازان صاحب منصب هستند که تنها در روز گذشته یک سایت خبری از حضور اعضای فامیل اعضای انجمن خودرو‌سازان و وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت در شرکت‌های سایپا و سایتی دیگر از مدیران چند شغله منتسب مدیر عامل ایران خودرو به طور هم زمان در ساپکو و عضو هیئت مدیره شرکت قطعات اتومبیل ایران و اگزوز خودرو خراسان خبر داده‌اند. آیا ترمز این خودرو‌سازی با برخورد قاطع دستگاه‌های نظارتی و قضایی کشیده می‌شود یا آنکه به گفته این نماینده مجلس تا دوسال دیگر مشکلات و بدهی‌های خودروسازان این صنعت را از هم خواهد پاشید!

** تشکیل بازار ارزی
خبرگزاری فارس می نویسد: به نظر می رسد با آغاز به کار بازار متشکل ارزی نرخ ها در بازار ارز نزولی شود.محمود شکسته بند مدیرعامل بازار متشکل معاملات ارز دو روز پیش در مورد بازار متشکل معاملات ارز گفته بود که کارهای کارشناسی، برنامه‌های نرم‌افزاری و سیستم‌های مورد نیاز این بازار نیز در حال طراحی و تدوین است و به طور مرتب هیأت مدیره شرکت، جلسات مستمری را با کارشناسان فناوری اطلاعات برگزار می‌کند.

** راهکار مالیات بر سود سرمایه
خبرگزاری تسنیم با اعلام راهکاری برای کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو و مسکن عنوان داشت: یکی از راهکار‌های کاهش سود بازار‌های موازی اخذ مالیات، به ویژه مالیات بر سود سرمایه است. با اتخاذ این مالیات درصدی از مابه التفاوت افزایش سود سهام، قیمت مسکن، قیمت خودرو و… توسط دولت در قالب مالیات دریافت می‌شود، بنابراین با افزایش هزینه سرمایه‌گذاری در بخش‌های غیرمولد، جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار‌های موازی کاهش می‌یابد.

پژوهشم**9351**1025

انتهای پیام /*

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار