رشد بورس، نویدبخش رونق تولید-مترجم - مترجم

رشد بورس، نویدبخش رونق تولید-مترجم

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

** روزهای بهاری بورس/ پتانسیل رشد تا کجاست؟
رویداد24 در گفت و گو با یوسف امین داور، کارشناس بازار سرمایه و بورس، نوشت: کارشناسان بازار سرمایه معتقدند این روز‌ها با توجه به نوسان‌های قیمت ارز، بورس دچار هیجان شده و به دور از منطق اقتصادی حرکت می‌کند. رشدهای پیاپی شاخص بورس همچنان ادامه دارد و از ابتدای امسال تاکنون تقریبا همه روزهای معاملاتی برای بورس و سرمایه‌گذارانش مثبت و رو به رشد بوده است.

در جریان داد و ستد‌های روز گذشته بازار سرمایه، شاخص بورس با رشد 4480 واحدی در ارتفاع 224 هزار و 589 واحد قرار گرفت. در جریان معاملات هفته گذشته نیز تعداد 27314 میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از 2 میلیون و 91 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب 23 درصد و 78 درصد افزایش را تجربه کردند. ارزش کل معاملات اوراق بهادار هم در این مدت به 76829 میلیارد ریال بالغ شد که 55 درصد افزایش یافته است. این درحالی است که تعداد 288 میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله نیز در هفته گذشته در بورس تهران به ارزش کل بیش از 3152 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با 52 و 52 درصد افزایش همراه شدند. شاخص کل بورس هم با 16332 واحد افزایش در پایان معاملات هفته منتهی به 13 اردیبهشت ماه، معادل 8.01 درصد رشد را به ثبت رساند و به رقم 220109 واحد رسید.

یوسف امین داور یک کارشناس بازار سرمایه و بورس در مورد وضعیت این روز‌های بورس و رشد‌های پی در پی شاخص‌ها می‌گوید: این روز‌ها به بهانه‌های مختلف صف‌های خرید و فروش سهم‌های مختلف ایجاد می‌شود که هیچ کدام دلیل منطقی ندارند. البته نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که طی ماه‌های گذشته بورس از بازار‌های دلار و طلا عقب ماند و باید این عقب‌ماندگی را طی ماه‌های آینده جبران کند و این سرعت هم قابل کنترل نیست.

امین داور ادامه می‌دهد: به نظر می‌رسد این بازار در شرایط فعلی هیجانی است و از منطق اقتصادی خود دور افتاده و بسیاری از قالب‌ها با هم تناقض دارند. این روز‌ها سهام بانکی‌ها و خودرویی‌ها رونق خوبی پیدا کرده که در مورد بانکی‌ها می‌توان به سیاست گذاری آقای همتی رییس کل بانک مرکزی اعتماد کرد، اما در مورد خودرویی‌ها با توجه به زیان ده بودن دو خودروساز بزرگ تنها می‌توان گفت این خرید‌ها هیجانی است و خریداران به زودی فروشنده می‌شوند.

** تمدید معافیت‌های هسته‌ای؛ ریل‌گذاری آمریکا برای نقض برجام
وبسایت خبری «فرارو» گزارش داد: پس از هفته‌ها بحث وجدل درباره تمدید یا لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران، سرانجام وزارت خارجه آمریکا جمعه شب با صدور بیانیه‌ای رسمی، برخی از این معافیت‌ها را تمدید و در عین حال محدودیت‌های جدیدی را اعمال کرد. طبق این بیانیه، معافیت‌های تمدیدشده به سایر اعضای برجام اجازه می‌دهد که بدون نگرانی از تحریم شدن کار در پروژه‌های تغییر کاربری تاسیسات هسته‌ای فردو و اراک را ادامه دهند.

طبق برجام، ایران می‌تواند در چند تاسیسات هسته‌ای، مانند فردو، اراک و بوشهر، برخی فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز داشته باشد. در پنجم نوامبر 2018، همزمان با اجرای دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، وزارت خارجه آمریکا، با صدور بیانیه‌ای به استمرار همکاری‌های بین المللی هسته‌ای در تاسیسات یادشده مجوز‌هایی داد که تا به امروز ادامه دارند. اما در روز‌های اخیر، این مجوزها، خصوصا مجوز فردو و اراک، در کانون جدال‌های تندرو‌های واشنگتن قرار گرفته است. محافل مخالف جمهوری اسلامی در واشنگتن می‌گویند این مجوز‌ها باید مانند معافیت‌های فروش نفت لغو شوند. به رغم اینکه هدف اصلی معافیت‌های هسته‌ای فعلی، تغییر کاربری تاسیسات فردو و اراک است، اما تندرو‌های واشنگتن با تمدید آن‌‎ها مخالفت کردند. مخالفان تمدید معافیت‌ها ادعا می‌کنند که ایران از اینگونه معافیت‌ها برای زنده نگه داشتن آمال هسته‌ای خود استفاده می‌کند تا در وقت مناسب فعالیت هسته‌ای غیرصلح‌آمیز انجام دهد.

طبق بیانیه وزارت خارجه آمریکا، انتقال اورانیوم غنی‌سازی‌شده ایران به خارج در ازای دریافت اورانیوم طبیعی (کیک زرد) و نیز ارسال آب سنگین مازاد ایران به عمان ممنوع شده است. بر اساس مفاد برجام، ایران فقط می‌تواند 300 کیلو اورانیوم غنی‌شده نگهداری کند و اورانیوم مازاد خود را صادر کند. اکنون با ممنوعیت صادرات اورانیوم مازاد، ایران دو راه خواهد داشت که هر دو به نقض برجام منجر خواهند شد. نخست؛ طبق برجام غنی‌سازی اورانیوم در سطح 3.67 درصدی را ادامه دهد. اگر ایران چنین کند و مقدار اورانیوم غنی‌شده آن از 300 کیلو فراتر رود، این امر نقض صریح برجام خواهد بود. چرا که براساس برجام ایران نمی‌تواند بیشتر از 300 کیلو اورانیوم غنی‌سازی شده نگهداری کند. دوم؛ ایران غنی‌سازی را کاملا متوقف کند تا مقدار اورانیوم غنی شده از 300 کیلو فراتر نرود. این هم نقض برجام خواهد بود. چون ذیل برجام ایران حق غنی‌سازی 3.67 درصدی را دارد.

به نظر می‌رسد که هدف دولت آمریکا از اینگونه محدودیت‌های معنادار این است که یا ایران را به توقف کامل غنی‌سازی مجبور کند یا اینکه ایران را به نقض برجام وادار کند. مورد اول صریحا در بیانیه وزارت خارجه آمریکا ذکر شده است. در این بیانیه آمده: «ایران باید تمام فعالیت‌های حساس اشاعه‌ای، از جمله غنی‌سازی را متوقف کند، و ما اقداماتی که از ادامه غنی‌سازی حمایت کند را نخواهیم پذیرفت.»

** سلیمی نمین: دیگر نگران تک روی پایداری ها نیستیم/موقعیت گذشته را ندارد و از درون دچار تغییرات جدی شده اند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز در گفت و گو با عباس سلیمی نمین، تحلیلگر مسائل سیاسی، نوشت: جبهه پایداری هنوز فضای انتخاباتی در جامعه شکل نگرفته، آب پاکی را روی دست اصولگرایان ریخت و اعلام کرد در تهران لیست مستقل می دهد. این رویه جبهه پایداری چندان تازگی ندارد، چون در انتخابات مجلس نهم و انتخابات ریاست جمهوری سال 92 نیز ساز مخالف زده بود اما اصولگرایان خیلی تلاش کردند تا با دادن امتیازهای ویژه مانع حرکت مستقل پایداری در فضای انتخابات شوند. البته در انتخابات مجلس دهم تا حدودی انتخابات ریاست جمهوری 96 موفق هم شدند. اما حالا دوباره پایداری سرناسازگاری بلند کرده و این مسئله شاید اصولگرایان را نگران کند.

عباس سلیمی نمین درباره جدایی پایداری از حرکت جمعی اصولگرایان در انتخابات مجلس آینده به نامه نیوز گفت: اگر یک تشکل برخلاف حرکت گروهی در جریان اصولگرایی ساز دیگری را کوک کند، مشکلی برای اصولگرایان ایجاد نخواهد کرد. الان جبهه پایداری موقعیت گذشته را ندارد، اولا از درون دچار تغییرات جدی شده و جایگاه خودش را در میان اصولگرایان از دست داده است بنابراین اصولگرایان امروز دیگر جای نگرانی ندارند از اینکه جبهه پایداری خودش مستقل عمل کند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: اصل وحدت را همه اصولگرایان امروز مورد تأکید قرار می دهند و آن را ضروری می دانند بنابراین حالا اگر پایداری نظر متفاوتی غیر از این را مطرح کند، اتفاقی نمی افتد و این مسئله سبد رأی اصولگرایی را در انتخابات تهدید نخواهد کرد چون قطعا لیستی که مجموعه اصولگرایان بر آن اجماع کنند شانس اول را خواهد داشت.

وی با بیان اینکه الان هیچ شخصیت یا مجموعه اصولگرایی معتقد نیست که حرکت فردی و انفرادی شانس پیروزی به همراه دارد. ادامه داد: اگر پایداری در انتخابات حرف متفاوتی بزند اصولگرایان به دنبالش نخواهند رفت، حرکت مستقل پایداری قطعا مورد انتقاد جدی قرار خواهد گرفت.
سلیمی نمین درباره سوابق اعطای امتیازهای ویژه از طرف اصولگرایان به پایداری برای همگرا کردن این مجموعه با خود گفت: خیلی ضرورتی نمی بینم که اصولگرایان دنبال جلب نظر پایداری باشند. چون امروز دیگر پایداری مقبول پایگاه اصولگرایان نیست. یعنی کسی امروز نمی پسندد هر نیرویی یک جهتی خاص خود را دنبال کند. چون پایگاه اصولگرایان تأکید به همگرایی دارد لذا اگر کسی یا مجموعه ای ساز مخالف بزند این مسئله موجب انزوای خود او می شود. حالا اگر برخی شخصیت ها، پایداری را به عمل عقلایی تر نصیحت کنند بحث دیگری است.

** فشار مافیای خودرو به روحانی برای ترخیص خودرو‌های در گمرک مانده: با شایعه سازی، قیمت «اسمی» خودرو را بالا برده اند
وبسایت خبری «انتخاب» گزارش داد: بر اساس گزارش ها، قیمت خودرو‌های مونتاژی در بازار در مدت دو هفته منتهی به هشتم اردیبهشت ماه 98، 70 تا 80 درصد افزایش یافتند و ‏خودرو‌های داخلی نیز افزایش پنج تا 30 میلیون تومانی را تجربه کردند. ‏در این شرایط، شماری از کسانی که از آن‌ها به عنوان «فعالان بازار» یاد می‌شد، وارد غائله شده و کمبود عرضه خودرو را علت ‏افزایش ناگهانی قیمت‌ها دانستند. بلافاصله در بازار شایعه شد که ممکن است رئیس جمهور با ترخیص خودرو‌های در گمرک مانده ‏بدون ثبت سفارش موافقت کند تا بلکه با جبران این کمبود عرضه، بازار خودرو متعادل شود. شایعه مذکور تا جایی پیش رفت که ‏حتی گفته شد رئیس جمهور با این پیشنهاد موافقت کرده، ولی هنوز بخشنامه آن به گمرک نرسیده تا اجرایی شود.

* اما اصل ماجرا چیست؟ ‏
ماجرا از این قرار است که مافیای خودرو و دلالان بازار از مدت‌ها پیش به دنبال ترخیص خودرو‌های ‏وارداتی خود هستند که در گمرک مانده اند. ‏آن‌ها برای نیل به این هدف، ابتدا با ایجاد جو روانی و ترویج شایعه، قیمت «اسمی» خودرو را بالا بردند. راه‌های آن‌ها برای این ‏کار فراوان بود؛ به طور مثال این مافیا حجم زیادی از آگهی‌های خودرو با قیمت‌های غیرواقعی را در سایت‌ها و شبکه‌های ‏اجتماعی سرازیر کردند و با تحریک قیمت، باعث به هم ریختن جو روانی بازار شدند. این در حالی است که در روز‌های اخیر، ‏معاملات خودرو به کمترین میزان خود رسیده و عملا بازار به رکود افتاده است. ‏

گام بعدی این مافیا، شایعه موافقت رئیس جمهور با ترخیص خودرو‌های در گمرک مانده بود تا به زعم خود، با ورود این خودرو‌ها ‏به بازار، قیمت‌ها متعادل شود. در واقع هدف آن‌ها از این شایعه، تحت فشار گذاشتن دولت و شخص روحانی برای موافقت با ‏ترخیص خودرو‌ها بود تا با این کار به هدف اصلی خود برسند.

خودرو‌های مذکور که تعداد آن‌ها به 13 هزار می‌رسد، همگی پس از 16 مرداد ماه سال 97 وارد کشور شده اند؛ در آن زمان ‏رئیس کل بانک مرکزی در راستای سیاست‌های ارزی اتخاذشده، ورود این خودرو‌ها بدون انتقال ارز را ممنوع کرده بود. ‏در واقع این خودرو‌ها با دلار 4200 تومانی وارد بازار شده اند.

* ترخیص این خودرو‌ها چه پیامد‌هایی دارد؟
اول اینکه چنین کاری تنظیم بازار ارز را به هم می‌زند و ممکن است قیمت دلار را که از آبان ماه سال ‏گذشته با سیاستگذاری جدید، به ثبات نسبی و قابل قبولی رسیده دچار آشفتگی کند. ناگفته پیداست که بر سایر حوزه‌ها نیز اثر گذاشته و افزایش قیمت سایر کالا‌ها می‌تواند فشار اقتصادی بر مردم را بیشتر کند. ‏

دومین موضوع، تحریک سایر صنوف برای اقدامی مشابه است. بعید نیست با موافقت رئیس جمهور برای ترخیص خودروها، ‏سایر صنوف نیز خود را محق دانسته و درخواست کنند که این امتیاز به آن‌ها نیز داده شود. باز هم مبرهن است که نتیجه نهایی این ‏اتفاقات، افزایش قیمت‌ها در میان سایر اقلام و کالاهاست که فشار آن را نیز باید مردم به ویژه طبقه متوسط و کمتر برخوردار ‏جامعه تحمل کنند. ‏

** خدا کند که تسویه حساب‌های سیاسی با معیشت مردم گره نخورده باشد!
پایگاه خبری «تابناک» در گفت‌وگو با امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی، نوشت: این روز‌ها تنها چیزی که از زبان مردم شنیده می‌شود، افزایش قیمت‌ها و به‌هم‌ریختگی بازار است. همه از گرانی‌ها و عدم پاسخگویی گلایه می‌کنند. این در حالی است که نمایندگان مجلس، دولت و نبود نظارت را مقصر وضعیت کنونی می‌دانند، ولی تا کنون هیچ کار عملی برای کنترل قیمت‌ها نشده و هنوز قیمت‌ها در بازار روند سعودی دارد.

امیر خجسته اظهار داشت: متأسفانه مشخص نیست چه کسی کشور را اداره می‌کند و معلوم نیست مرز‌ها دست چه کسی است؟! همه چیز به هم ریخته است و هیچ چیز سر جای خودش نیست و سردرگمی عجیبی در جامعه پدید آمده و کسی پاسخگوی وضعیت موجود نیست. از یک طرف فوج فوج گوسفند‌های مولد و باکیفیت ما ـ برنامه‌ریزی شده ـ به کشور‌های عربی و پاکستان صادر و از سوی دیگر، با دلار 4200 تومانی گوشت وارد کشور می‌شود و با قیمت 120 هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس افزود: برخی گمان می‌کنند این روش واردات افتخار است، در حالی که به نظر من، این ضعف مدیریتی را نشان می دهد، چون ما با این کار به جهان می‌گوییم که نمی‌توانیم کشور را مدیریت کنیم؛ یعنی از یک طرف، ارز از کشور خارج می‌کنیم و از سوی دیگر، مواد اولیه خود را از دست می‌دهیم. این مدیریت نیست. مردم ما در شرایط سختی زندگی می کنند و از مدیریت اجرایی و نظارتی به شدت عصبانی هستند و این در حالی است که هیچ کس هم حرفی برای گفتن ندارد و این هم وضعیت بودجه شان است؛ تنها 20 درصد برای افزایش حقوق‌ها در نظر گرفته شده، حال آنکه تورم موجود در جامعه بالای 100 درصد است.

وی گفت: خدا کند پشت این وضعیت تسویه حسابی نباشد و اگر هم تسویه حساب‌های سیاسی هست، با سرنوشت و زندگی مردم گره نخورده باشد، چون آنان زیر این فشار‌ها در حال نابود شدن هستند. مردم ما ثابت کرده اند که پشت نظام هستند و کشور خود را دوست دارند؛ اما چرا مسئولان مردم را دوست ندارند؟!

این نماینده همچنین یادآور شد: ما اعلام کرده ایم یا با اقتدار بایستید و اوضاع را جمع کنید، یا کار را رها کرده و بروید. ما هر چه می‌کشیم از آمریکای داخل است؛ گرانی و احتکار در بازار، اخلال در بازار و خارج کردن گوسفندان و همه و همه به دلیل وجود آمریکای درونی است. اگر ما آسیب ببینیم از داخل خواهیم دید و خارجی‌ها نمی‌توانند کاری برای ما بکنند.

** داستان بنزین و 10 نکته / از طرح تثبیت قیمت‌ها چه خبر؟!
وبسایت خبری «عصر ایران» نوشت: هر چند افزایش قیمت بنزین یا سهمیه‌بندی آن «فعلا» تکذیب شده اما از اظهارات مقامات چنین برمی‌آید که قیمت آزاد هزار تومانی قابل دوام نیست. خصوصا این که مصرف بنزین رو به افزایش است و از یکصد میلیون لیتر در روز فراتر رفته است. دربارۀ بنزین و قیمت هزار تومانی آن و احتمال سهمیه‌بندی و عرضۀ بنزین آزاد به بهای بیشتر این نکات را می‌توان یادآور شد:

1. قبل از شروع جنگ در سال 1359 قیمت هر لیتر بنزین یک تومان بود. با شروع جنگ اما دولت شهید رجایی قیمت هر لیتر بنزین را به سه تومان افزایش داد. قیمت بنرین سه برابر شد اما بار تورمی آن به این میزان نبود. چرا؟ چون در آن زمان، بنزین، کالای معیار نبود و تنها بخشی از جامعه ایران با این موضوع درگیر بود. در حال حاضر اما نسبت مالکیت و برخورداری از خودرو در خانوارهای ایرانی بسیار افزایش یافته است.

2. بر خلاف تصور غالب، بنزین در ایران یارانه نمی گیرد. یارانه وقتی معنی پیدا می کند که دولت فاصله قیمت مطلوب تولید کننده با توان مصرف کننده را می پردازد. مثلا تولید کننده شیر اعلام می کند هر لیتر شیر را نمی تواند و برای او نمی صرفد زیر سه هزار تومان عرضه کند و مصرف کننده هم نمی تواند بیش از دو هزار تومان بخرد و دولت فاصلۀ هزار تومانی را پر می کند. در واقع دربارۀ بنزین باید از اصطلاح « یارانۀ پنهان» استفاده کرد نه یارانه.

3. خالی از لطف نیست که به 15 سال پیش بازگردیم. مجلس هفتم تازه تشکیل شده بود و با آخرین سال دولت اصلاحات هم زمان بود و اصول گرایان که مجلس هفتم را به لطف نظارت استصوابی و کاهش مشارکت به دست آورده بودند در رؤیای ریاست جمهوری بودند و در پاییز 1383 طرح اصلاح موادی از قانون برنامه توسعه را که به تثبیت قیمت ها شهرت یافت تصویب کردند وبدین ترتیب قیمت بنزین در 80 تومان متوقف شد و در آغاز سال 1384نیز آقای حداد عادل رییس مجلس گفت «در هر محفل و مجلسی مردم خودشان را به من یا در خیابان به اتومبیل من نزدیک می کنند و بابت این مصوبه تشکر می کنند».

4. این باور نزد برخی از مردم وجود دارد که هر کشوری تولید کننده محصول خاصی است و طبعا آن را باید ارزان تر از دیگران در اختیار مردم خود قرار دهند. مثلا اکوادور موز دارد و موز در آن سرزمین ارزان و شاید رایگان است. بنزین در ایران نیز باید حکم همان موز در اکوادور را داشته باشد و نباید مدام قیمت جهانی را به رخ مردم بکشند.

5. چنانچه قرار بر سهمیه بندی باشد چگونه می توان برای تهران 60 لیتر در ماه سهمیه گذاشت و برای یک شهرستان کوچک نیز همین میزان؟ یکی از مشکلات در سهمیه بندی قبلی همین بود. هر چند اگر قرار بر اختصاص سهمیه بیشتر باشد شاید بیم تبعیض درگیرد.

6. اسفند امسال موسم انتخابات مجلس است و بعید است نمایندگان زیر بار افزایش فاحش قیمت بروند. چنانچه دولت موضوع را در شورای هماهنگی اقتصادی به تصویب برساند واکنش قوۀ مقننه جالب خواهد بود.

7. قیمت کالاها و خدمات را یا عرضه و تقاضا و ساز و کار بازار تعیین می کند یا دولت. نمی توان هم ساز و کار عرضه و تقاضا را نفی کرد و هم دخالت دولت را. منتقدان این نکته را باید لحاظ کنند. در مقابل دولت وقتی می تواند از قیمت واقعی بنزین سخن بگوید که دستمزدها هم واقعی باشد. هر گاه بحث مقایسه قیمت ها پیش می آید در ذهن مردم این سؤال شکل می گیرد که مگر دستمزد های ما مطابق دستمزدهای بین المللی است که قیمت بنزین را این گونه مقایسه می کنید؟

8. این پرسش هم قابل طرح است که اگر واقعا مصرف بنزین از حد و اندازه خارج شده پس این همه اصرار و تبلیغ فروش خودرو از چه روست؟ معلوم است که هرچه خودرو بیشتر شود مصرف بنزین بالاتر می رود. نمی توان هم به تولید خودرو بالید و هم از افزایش مصرف بنزین نالید! آیا جز این است که خودروهای بعضا بی کیفیت داخلی بنزین بیشتری مصرف می کنند؟ آیا می توان جلوی استفادۀ مردم از خودروهای با کیفیت و کم مصرف را گرفت و هم زمان از بالا رفتن مصرف بنزین نگران بود؟

9. یکی از مهم ترین توجیهات افزایش قیمت بنزین قاچاق آن به خاطر اختلاف قیمت با برخی کشورهای همسایه است. این در حالی است که نوعی سهمیه بندی در برخی استان ها و بی سر و صدا اعمال می شود و به قاعده باید با قاچاق مقابله شده باشد. ضمن این که به صرفه بودن قاچاق منحصر به قیمت بنزین نیست.

10. ایده هایی چون عرضه بنزین با کیفیت و قیمت متفاوت در صورت مجال دادن بخش خصوصی نیز قابل طرح است.

** برای هر بشکه نفت که بفروشیم، باید 15 درصد پورسانت بدهیم/ چاره‌ای نداریم، در سیاست خارجی خود تجدیدنظر کنیم
«تابناک»؛ در گفت‌وگو با عبدالرضا هاشم زایی، نماینده مجلس، نوشت: مسئولان رده بالای حاکمیتی بر این باورند که می‌توانند با دور زدن تحریم‌ها و به اعتبار برخی هم‌پیمانان خود در منطقه، از این وضعیت خارج شوند؛ اما مردم چنین حسی ندارند و نگرانی‌های موجود در جامعه، باعث بالا رفتن احتکار و گرانی‌های روزافزون شده است.

خلاصه آنکه بازار اعتمادی به وعده‌های مسئولان ندارد و از سوی دیگر، بروز بحران‌های موجود، فشار مضاعفی بر بودجه دولت وارد کرده است و این وضعیت، نشان از آن دارد که سال سختی پیش روی خواهیم داشت؛ اما برخی نمایندگان مجلس و سیاسیون می گویند که می‌توان با برخی تغییر رفتار‌ها، اوضاع را کمی مدیریت کرد.

عبدالرضا هاشم زایی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارد که می توان با تغییر برخی نگرش‌ها در سیاست خارجه و پذیرفتن برخی پیمان‌های مالی و بین المللی، اوضاع را تسهیل کرد. امسال ما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنیم. سیل امسال به رغم برکاتش، خسارات بسیاری به کشور وارد کرد و پیش بینی می‌شود، بیش از 50 هزار میلیارد تومان بشود؛ خسارتی با مبلغی قابل توجه که در این اوضاع به دولت تحمیل شده است.

وی گفت: کمک‌های خارجی و بین المللی نیز با توجه به اینکه ما نمی‌توانیم با سیستم بانکی دنیا کار کنیم، مزیدبرعلت شده و به همین دلیل، جبران این خسارات‌ به عهده دولت است. پیش بینی من این است که وضعیت ما از نظر اقتصادی نسبت به سال گذشته سخت‌تر خواهد بود و مسائل دیگری از جمله مسائل سیاسی که به خاطر نزدیکی انتخابات مجلس در پیش است، می‌تواند در این اوضاع شرایط را بدتر کند و برای نمونه، عده‌ای با حمله به دولت در صحبت‌ها و مصاحبه‌ها شرایط را بدتر خواهند کرد.

وی افزود: ممکن است ما نفت خود را بفروشیم. ما با دور زدن تحریم یا با دوستانی که در منطقه اعتبار دارند، این کار را خواهیم کرد؛ اما انتقال پول بسیار سخت است و تا جایی هم که من می‌دانم، باید بین 12 تا 15 درصد هزینه انتقال بپردازیم؛ به عبارت دیگر، باید 15 درصد پورسانت و هزینه جابجایی برای هر بشکه نفت که می فروشیم، بدهیم؛ یعنی ما اگر یک بشکه نفت را به قیمت 60 دلار بفروشیم، حدود 9 دلار آن می‌پرد و این هزینه‌ای است که از جیب مردم می‌رود؛ بنابراین، ما چاره‌ای نداریم که در سیاست خارجی و منطقه‌ای خود تجدیدنظر کرده و بیشتر فعالیت کنیم و یکسری از دشمنی‌ها را کم کرده یا کامل خنثی کنیم.

** رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران: اگر متهم گرانی میوه و سبزیجات را معرفی کنم تعجب می‌کنید
وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت و گو با اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران، نوشت: افزایش قیمت محصولات کشاورزی در سال گذشته و تداوم این روند در سال جاری سبب شده است هر از گاهی محصولی کشاورزی به خبر روز در کشور تبدیل شود. پیاز، سیب‌زمینی، گوجه فرنگی و … یک به یک خبر روز رسانه ها می شوند. برای اطلاع از وضعیت این بازار اسدالله کارگر، رییس اتحادیه فروشندگان میوه سبزی تهران در کافه خبر میهمان خبرانلاین بود.

* حجم مصرف میوه در نوروز و در کل سال چقدر است، سرانه مصرف میوه هر ایرانی چقدر است؟
عید امسال، حدود یک میلیارد و 136 میلیون کیلو میوه در کشور به فروش رفت که رقم بسیار عجیبی محسوب می‌شود. سرانه مصرف میوه هر ایرانی سالانه برابر با 120کیلوگرم است که به عبارت بهتر هر ایرانی ماهانه 10کیلو میوه مصرف می‌کند که رقم مناسبی است. گرانی میوه مصرف را بهینه کرده و دورریز را به شدت کاهش داده است.

* ممکن است درباره نقش دلالان در میدان مرکزی میوه و تره بار بیشتر توضیح بدهید؟
باید بگویم متاسفانه 40درصد بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره‌بار حاضر نیستند برای فروش محصولات خود، فاکتور فروش صادر کنند همکاری نکردن بارفروشان در صدور فاکتور در میدان مرکزی میوه و تره بار سبب شده تا در برخی موارد سازمان تعزیرات همکاران ما را جریمه کنند.

* دلیل عدم صدور فاکتور چیست؟
بالاخره نمی خواهند مدرک مشخصی به ما بدهند. این ماجرا باید پیگیری شود و ما یکی از مدعیان موضوع هستیم.در ضمن برخی دلالان به شکل دیگری هم قیمت را بالا می برند. مثلا شما اجناس مورد نیاز خود را می خرید اما برای یک یا دو قلم مجبورید بهایی بسیار بالاتر پرداخت کنید چون این یک یا دو قلم انحصاری در اختیار یک عده خاص قرار می گیرد.

* مشکل شما در میدان مرکزی میوه و تره بار همین است؟
خیر، در میدان مرکزی میوه و تره بار از ما ورودی می گیرند، مشکل فاکتور و جور نبودن جنس ها به جای خود، کارگران میدان مرکزی هم به ازای هر خرید ما تقاضای وجهی به نام ‘ زیرچوبی’ می کنند. این وجه در قدیم بابت وزن کردن با ترازوهای قدیمی به کارگری پرداخت می شد که چوب وزنه را روی شانه اش قرار می داد اما هنوز رایج است.
بنده یکی از مخالفان صادرات میوه و تره بار هستم زیرا اعتقاد دارم زمانی که کشور و مردم به یک محصول نیاز دارند، صادرات آن محصول اقدام درستی نیست. البته بنده با ارزآوری مخالف نیستم بلکه براین باورم باید به جایی برسیم که به جای نفت، کالا صادر کنیم. تامین نیاز بازار داخل باید اولویت نخست باشد و صادرات در سایر اولویت ها قرارگیرد.

** فراکسیون امید، مجلس دهم را چگونه به پایان می‎رساند؟ باخت امیدی‎ها در چندین دوئل با اصولگرایان
سایت خبری «خبرآنلاین» گزارش داد: اسفندماه 94، لیستی که در تهران به ضرب و زور چهره‌های جدید و البته نسل جوان اصلاح طلب و به لطف ائتلاف با برخی اصولگرایان معتدل به 30 نفر رسیده بود، توانست بالاتر از لیست اصولگرایان قرار بگیرد و در همان مرحله اول همگی نامزدهای لیست راهی بهارستان شوند.

* شکست اصلاح‏‌طلبان در برابر یاران لاریجانی
چرتکه‌‏اندازی‌های «فراکسیون امید» پس از پایان مرحله دوم انتخابات آغاز شد. شمارش نفرات که عدد 100 را رد کرد، تا حدود زیادی اصلاح‏‌طلبان را به میدان‏‌داری مجلسی که به مصلحت بود همپای دولت حسن روحانی حرکت کند، امیدوار کرد. این امیدواری به چند روز نکشید که با انتخابات هیات رییسه مجلس به ناامیدی بدل شد. آنجا که علی لاریجانی با آرایی قاطع به ریاست مجلس دهم انتخاب شد، حرف و حدیث‌ها در مورد تعداد امیدی‌های مجلس هم آغاز شد. اصلاح‌طلبان اما با بیان اینکه «همه اعضای فراکسیون امید اصلاح‌طلب نبودند تا به عارف رای دهند»، بر همه جنجال‌هایی که می‌رفت به پا شود سرپوش گذاشتند. راند دوم تلاش‏‌های ناکام اصلاح‏‌طلبان که خیلی روی آن مانور هم داده نشد، انتخاب روسای کمیسیون‌ها بود. صندلی‌های ریاستی که در آن سال (95) تنها در دو کمیسیون به اصلاح‌طلبان تعلق گرفت، برای دومین‌بار آنان را بازنده رقابت با اصولگرایان کرد.

* فرش قرمز امیدی ها برای بازگشت کدخدایی
کارزار بعدی اصلاح‌طلبان در تیرماه همان سال، یعنی کمی بیشتر از یک ماهی که از زمان استقرارشان می‎گذشت، برگزار شد و آن وقتی بود که حقوقدانان شورای نگهبان برای کسب آرای نمایندگان از سوی رییس دستگاه قضا به مجلس معرفی شدند. در این میان تنها نام یک نفر می‌توانست، مرز بین نمایندگان دو طیف مختلف مجلس را مشخص کند و آن کسی نبود جز «عباسعلی کدخدایی»؛ سخنگو و عضو سابق شورای نگهبان که در زمان اصولگراترین مجلس ایران، یعنی مجلس نهم، مجبور به ترک صندلی شورا شد و جایگاه خود در شورا را تنها با اختلاف یک رای به نجات‌الله ابراهیمیان واگذار کرد. هرچند نمی‌توان اعضای شورای نگهبان را به هیچ جریان سیاسی وابسته دانست اما آنگونه که فریاد وااسفای اصلاح‌طلبان در تمام ادوار انتخابات بلند می‌شد، معلوم بود که اعضای نهاد نظارتی انتخابات هیچگاه روی خوشی به آنان نشان نداده بودند و در این شرایط طبیعی بود که کدخدایی نیز که در بحث برانگیزترین انتخابات ایران حضور داشته نباید آنقدری مورد اقبال اصلاح‌طلبان قرار می‌گرفت که با 203 رای موافق و تنها 60 رای مخالف بعد از سه سال غیبت به شورا بازگردد. همین اتفاق سرآغاز اعتراضات اصلاح‌طلبان نشسته در بیرون گود بود. آنان دو دو تا چهارتا کرده و دریافتند که اعلام تعداد 110 نفر برای فراکسیون اصلاح‏‌طلب پارلمان هیچ رنگی از واقعیت ندارد.

** آغوش باز افکار عمومی برای فیک‌نیوزها؛ مقصر کیست؟
وبسایت «خبرآنلاین» در گفت و گو با محمدرضا رسولی، عضو هیات‌علمی دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه آزاد، نوشت: فیک‌نیوزها و شایعات؛ معضل جدید رسانه‌های فارسی‌زبان. اخباری که آنقدر همه‌گیر شده و به مذاق افکار عمومی خوش آمده که تبدیل به ابزاری برای سودجویی‌های مالی شده است.

در همین میان محمدرضا رسولی می‌گوید: «مسئله ما این است که رسانه‌های غیرشناسنامه‌دار یا پیام‌رسان‌هایی که شناسنامه ندارند بسیار فعال‌ترند و همین‌ها هستند که بر موج افکار عمومی کار می‌کنند. در واقع انتشار اخبار صحیح در حاشیه است؛ یک حالتی هست که مردم دوست دارند اخبار متفاوت بشنوند و این شنیدن صدای متفاوت به رواج شایعات دامن می‌زند. بحث دیگر این است که سرعت تصحیح بسیار کم است و خیلی اوقات رسانه‌هایی که در تلاش‌اند تا اخبار صحیح را منتشر کنند هم به دام شایعات می‌افتند و مدت زمانی که طول می‌کشد تا خبر فیک تکذیب شود و خبر درست جایگزین شود روندی طی می‌شود که دیگر مردم همان شایعه را باور می‌کنند.»

* چرا افکار عمومی و جامعه ایران تا این اندازه مستعد فیک‌نیوز و شایعات شده است؟
معمولا در بی‌خبری یا کم‌خبری شایعات زیاد می‌شود اما در حال حاضر ما کم‌خبر یا بی‌خبر نیستیم. مشکل این است که اخبار زیاد غیرموثق داریم؛ یکی از عواملی که به تولید و تکثیر اخبار فزاینده فیک دامن می‌زند. در واقع روال گذشته بهم خورده که با ندادن اطلاعات یا کم‌کاری خبری شایعات زیاد می‌شد. در حال حاضر اخبار درست کم داریم ولی اخبار نادرست بسیار داریم و همین مسئله خودش را تکثیر می‌کند و متاسفانه هیچ مرجعی هم وجود ندارد که به این موضوع رسیدگی کند. این اخبار نادرست بر اخبار درست غلبه می‌کند و معضلی است که دامن‌گیر شده و شبکه‌های اجتماعی هم آن را متکثر کرده‌اند.

* به‌نظر می‌رسد رسانه‌های آنلاین به این موضوع دامن می‌زنند؛ به‌نظر شما رسانه‌های رسمی چگونه می‌توانند در فضای فیک نیوزها وارد نشوند (چه اصولی را رعایت کنند)؟
بله دقیقا همینطور است و صاحبان خدمات و کالا در این فضا بسیار سودجویی می‌کنند؛ زیرا در فضایی قرار داریم که عرضه و تقاضا بسیار گنگ است و اخبار متفاوت و نادرستی منتشر می‌شود که فضا را برای سودجویان فراهم می‌کند. مانند داستان گران‌شدن ماکارانی یا برنح که احتکارکنندگان شایعه بالارفتن قیمت را مطرح می‌کنند تا مردم برای خرید هجوم بیاورند و سودشان را ببرند. این وضعیت باید به سرعت پیگیری شود. چه کسی پیگیری کرد که اخبار مربوط به سهمیه‌بندی بنزین از کجا درز کرده است؟ اول به شکل غیررسمی و بعد رسمی اعلام شد که بنزین سهمیه‌بندی می‌شود. خب این مسئله به بی‌اعتباری و بی‌اعتمادی از سوی مردم دامن می‌زند.

* در فضای مجازی با چه اقداماتی می توان مانع ازجولان فیک نیوز ها شد؟
رسانه‌ها باید در دقت، سرعت و صحت اخباری که منتشر می‌کنند تمرکز کنند؛ یعنی مرتب باید در این فضاها حضور متعدد و متکثر داشت و طوری فعالیت کرد که اخبار صحیح به‌جای اخبار فیک پخش شوند. با این حال متاسفانه ما در تمامی این موارد عقبیم؛‌ از سرعت و دقت گرفته تا صحت اخبار.

** شرایط سخت پرسپولیس در تاشکند!
وبسایت خبری «پارسینه» با اشاره به «آخرین شانس سرخ ها مقابل پاختاکور» در این گزارش نوشت: تیم فوتبال پرسپولیس ایران عصر فردا دوشنبه باید در هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا در ازبکستان به مصاف پاختاکور برود. سرخپوشان ایران با چهار و پاختاکور با پنج امتیاز در جایگاه چهارم و سوم گروه D هستند. تیم فوتبال پرسپولیس ایران عصر فردا دوشنبه باید در هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا در ازبکستان به مصاف پاختاکور برود. سرخپوشان ایران با چهار و پاختاکور با پنج امتیاز در جایگاه چهارم و سوم گروه D هستند.

یکی از نکات قابل توجه در گروه چهارم این است که همه ی تیم ها شانس صعود دارند و هفته چهارم این رقابت ها تا حدودی تیم های صعود کننده و حذف شده را مشخص خواهد کرد. پرسپولیس در صورت شکست به احتمال فراوان حذف می شود اما در صورت تساوی کار به هفته پایانی مقابل السد خواهد کشید. پاختاکور اما در صورت شکست هم می تواند با پیروزی در دیدار اخر شانس خود را برای صعود زنده نگه دارد.

پرسپولیس و پاختاکور تا پیش از رقابت های لیگ قهرمانان امسال تنها یک بار مقابل هم صف آرایی کردند که آن هم در زمین ازبک ها بوده که به رقابت مرحله گروهی لیگ قهرمانان سال 2003-2002 در ازبکستان بازمی‌گردد. در آن فصل پاختاکور یک بر صفر پیروز شد و از شرایط میزبانی به خوبی استفاده کرد تا تنها تقابل تاریخ دو تیم را به سود خود تمام کند. دیگر تقابل دو تیم به مرحله گروهی فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا بازمی‌گردد که در تهران با تساوی یک- یک به پایان رسید و حالا پرسپولیس که تا به حال پیروزی مقابل پاختاکور را تجربه نکرده، باید برای انتقام به میدان برود.

در سفر‌های پرسپولیس به ازبکستان شاهد تقابل‌های سخت، پرفشار و کم‌گلی هستیم و آمار‌ها نشان می‌دهد سرخپوشان فقط یک بار در ازبکستان موفق به گلزنی شده‌اند که در 4 بازی آمار بسیار ضعیفی به حساب می‌آید. پرسپولیس در ازبکستان 2 بار به مصاف بنیادکار، یک بار پاختاکور و یک بار نسف‌قرشی رفته و تنها یک برد در لیگ قهرمانان سال 2015 مقابل بنیادکار کسب کرد.

** یک راه‌حل جایگزین افزایش قیمت بنزین
جامعه خبری تحلیلی «الف» در این گزارش آورده است: ممکن است هدف از افزایش قیمت بنزین، افزایش درآمد دولت و یا کاهش مصرف بنزین باشد. در شرایطی که حمل و نقل عمومی توسعه نیافته است و امکان جایگزینی سوخت دیگری بجای بنزین وجود ندارد، حتی افزایش چند صد درصدی قیمت، کمکی به کاهش مصرف بنزین نمی کند و صرفا درآمد دولت از این محل را افزایش می دهد. اشکال اتکاء به افزایش درآمد دولت از طریق افزایش قیمت بنزین به دلیل وابستگی قیمت بیشتر کالاها به هزینه حمل و نقل، این است که منجر به افزایش شدید قیمت‌ها و نرخ تورم می شود.

در این شرایط بهتر است دولت روشی را در پیش بگیرد که هم درآمد مورد نظر را تامین و هم آثار و پیامد تورمی را بهمراه نداشته باشد. یکی از این روش‌ها تامین درآمد مورد انتظار از طریق وضع مالیات سالیانه، بصورت درصدی از ارزش روز خودروها بجای افزایش قیمت بنزین است. در این روش اگر دولت درصدی از ارزش روز خودروها (مثلا یک درصد) را به عنوان مالیات در هر سال از مالکین دریافت و از افزایش قیمت بنزین صرفنظر کند، اثرات توزیعی، تخصیصی و تثبیتی بهتری نسبت به افزایش قیمت بنزین دارد.

اگر تعداد خودروهای سواری کشور حدود 17 میلیون باشد و دولت بطور متوسط از هر خودرو 2 میلیون تومان ( خودروهای زیر 50 میلیون تومان کمتر از 500 هزار تومان و خودروهای بالای 500میلیون تومان بالای 5میلیون تومان) دریافت کند در سال حدود 34 هزار میلیارد تومان از این نوع مالیات درآمد نصیب دولت می شود.

** ابتکار مهم ارتش برای مقابله با «تسلیحات هدایت لیزری» تروریست‌ها/ نیروهای پیاده یا خودروهای ایرانی دیگر غافلگیر نمی‌شوند
وبسایت خبری «مشرق» در این گزارش به یک دستاورد جدید دفاعی ارتش ایران پرداخت و نوشت: هشدار دهنده‌های امواج لیزری چیز جدیدی در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیست چراکه در زمان رونمایی از تانک کرار شاهد نصب سامانه هشدار دهنده قفل لیزری بر روی این تانک بودیم. از این سیستم جهت کشف پرتو لیزر تابیده شده از سیستم‌های هدایت تسلیحات یا سیستم‌های مسافت یاب لیزری ادوات دشمن، اعلام هشدار و نیز استفاده از نارنجک‌های دودزا جهت ایجاد پرده دود استتاری به منظور محافظت از تانک در برابر تسلیحات هدایت لیزری استفاده می شود. این سیستم توسط شرکت صا ایران طراحی و ساخته شده است.

* هشدار دهنده لیزری ساخت صا ایران
اما اخیراً سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش برای مقابله با تهدیدات سلاح‌های هدایت لیزری دو نوع سامانه هشدار دهنده را توسعه داده است. یکی از این سیستم‌ها قابل حمل توسط نیروهای پیاده و دیگری نیز قابل نصب و استفاده در روی خودروها را دارد. یکی سامانه خود حفاظتی آشکار ساز سامانه‌های هدایت شونده لیزری است که تا 15 کیلومتر برد دارد که این سامانه که مجهز به سه حس‌گر گیرنده است، در زمانی کمتر از یک دقیقه بر پا می‌شود و به صورت هشدار صوتی و روشن شدن چراغ اخطار می‌دهد. برد 15 کیلومتر، فاصله امنی را برای عمده نیروهای پیاده ایجاد کرده و آنها را به طور کامل از تهدیداتی خصوصاً مثل تیم‌های ضد زره و تک تیرانداز آگاه می کند.

همچنین مدلی از این سیستم بر روی کلاه سربازان نصب شده است. فراموش نکنیم که یک نیروی پیاده هدف اصلی هر تیرانداز از فاصله دور است و برای این شلیک دور تک تیرانداز نیاز به نشانه گذاری و مسافت یابی با تابش موج لیزری به سمت این سرباز را دارد. وقتی این سیستم بر روی کلاه نصب شده باشد سرباز مورد نظر نسبت به خطر آگاه شده و می تواند جان خود را از مهلکه نجات دهد. مورد دیگر مربوط خودروها است که معمولاً یا توسط اسلحه‌های تک تیرانداز کالیبر سنگین یا موشک‌های هدایت شونده ضد زره هدف قرار می گیرند. با اخطاری که از این هشدار دهنده دریافت می شود این خودروها می توانند حداقل با افزایش سرعت شانس دشمن برای هدف قرار دادن آنها را کاهش بدهند.

رونمایی از این سامانه‌های کوچک و با تحرک بالا که در زمانی کم قابل نصب در میدان نبرد هستند نشان می دهد نیروهای مسلح کشورمان با درس گرفتن و اندوختن تجارب فراوان از میدان‌های نبرد در عراق و سوریه، همچنان در حال ارتقا سامانه‌ها و تجهیزات انفرادی و سنگین موجود در سازمان‌های رزم سپاه و ارتش هستند و قطعاً نتیجه رصد دقیق تحولات در منطقه خاورمیانه و تجهیزات اعطایی به تروریست‌ها از سوی دولت‌های غربی و عربی، کمک خواهد کرد از هر امتحان نیابتی یا مستقیم، سربلند بیرون آیند. البته طبیعی است با توجه به حجم بالای مرزها و تعدد نیروهای مورد استفاده در این مناطق، تا تکمیل استفاده از چنین تجهیزاتی، راهی طولانی در پیش خواهد بود که قطعاً، قدم اول و مهم آن، ابتکارات رونمایی شده در این گزارش است.

** علی لاریجانی به احتمال زیاد نامزد انتخابات 1400 است/او مقبول اصلاح طلبان و اصولگرایان است
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز در گفت و گو با ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا، نوشت: علی لاریجانی گویا قصد ندارد در انتخابات مجلس شرکت کند و همین موضوع احتمال نامزدشدن او را در انتخابات ریاست‌جمهوری افزایش داده است. بی‌تردید اگر این شخصیت مطرح سیاسی در انتخابات دو سال آینده شرکت کند، یکی از مهم‌ترین نامزدهای کسب صندلی ریاست‌جمهوری خواهد بود زیرا نوع رابطه او با جناح‌های سیاسی به‌گونه‌ای است که می‌تواند حمایت آنها را کسب کند.

ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا باور دارد که علی لاریجانی به احتمال زیاد نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود. او در پاسخ به این پرسش که در صورت انصراف لاریجانی از شرکت در انتخابات مجلس او راه پاستور را در پیش می‌گیرد، گفت: «در حال حاضر بسیار زود است که درباره چیدمان نامزدهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری اظهارنظر کنیم زیرا تا سال1400 زمان زیادی باقی مانده است اما باتوجه به مصوبه اخیر مجلس به نظر می‌رسد که او از حیث قانونی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری منع داشته باشد زیرا باتوجه به تصمیم اخیر مجلس، نمایندگان بیش از سه‌دوره متوالی نمی‌توانند نماینده مجلس‌ شوند اما اینکه بگوییم او در انتخابات مجلس شرکت نمی‌کند تا خود را برای ریاست‌جمهوری آماده کند، محل تردید است زیرا شرکت در انتخابات با نمایندگی مجلس تعارضی ندارد و اگر لاریجانی نماینده مجلس نیز باشند، می‌توانند نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شوند».

این فعال رسانه‌ای درباره جایگاه سیاسی علی لاریجانی دربین دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب گفت: «اصولگرایان همچنان لاریجانی را یک نیروی اصولگرا می‌دانند و مخالفتی با او ندارند زیرا ذات او را اصولگرا می‌دانند و اصلاح‌طلبان نیز گرچه علی لاریجانی را به هیچ‌وجه در زمره اصلاح‌طلبان نمی‌گنجانند اما زاویه‌ای نیز با او ندارند. مناسبت علی لاریجانی برای اصلاح‌طلبان مانند حسن روحانی برای آنهاست. اگر اصلاح‌طلبان مانند سال92 کاندیدای مطرحی برای شرکت در انتخابات نداشته باشند، ممکن است از او نیز حمایت کنند یا حتی با او به ائتلاف برسند. به هر روی با در نظرداشتن جمیع جهات می‌توان گفت که فرضیه نامزدشدن علی لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری بسیار بالاست و باتوجه به مقبولیتی که در دو جناح اصلاح‌طلبان و اصولگرایان دارد، می‌توان این شخصیت سیاسی را یکی از مهم‌ترین نامزدهای انتخابات سال1400 دانست».

** فرمول شکست الدحیل از نظر علی کریمی/ شفر مربی کاربلدی است اما مجیدی مسئول تیم است
پایگاه خبری «جماران» در گفت و گو با علی کریمی، هافبک اصفهانی استقلال، نوشت: آبی های پایتخت فردا (دوشنبه) دیدار مهمی در تهران برگزار می کنند. در ادامه لیگ قهرمانان آسیا، استقلال از ساعت 20:30 میزبان الدحیل قطر است و برای صعود به مرحله بعد این مسابقات باید رقیب قطری را با 3 گل یا بیشتر شکست دهد.

شاگردان فرهاد مجیدی در آخرین دیدارشان در تهران با شکست 4 بر 2 استقلال خوزستان، حکم سقوط این تیم اهوازی به لیگ دسته یک را امضاء کردند و توانستند فاصله با صدر جدول را تا چهار امتیاز کاهش دهند. با وجود پیروزی استقلال، همچنان حرف و حدیث درباره برکناری شفر و تاثیر این اتفاق در آینده استقلال به خصوص در فصل جاری وجود دارد. با این وجود مهمترین هدف استقلالی ها کسب بهترین جایگاه در لیگ برتر و صعود به مرحله بعد در لیگ قهرمانان آسیا است.

علی کریمی، هافبک اصفهانی استقلال که در این فصل جای خالی امید ابراهیمی را پر کرده، در گفت و گو با خبرنگار ورزشی جی پلاس؛ درباره دیدار با الدحیل و شانس استقلال برای پیروزی در این بازی گفت: مطمئنا بازی سختی داریم. همه به این موضوع آگاه هستند. ما برای صعود به مرحله بعد باید شکست در بازی رفت را جبران کنیم. کارمان سخت است اما غیر ممکن نیست.

او در واکنش به این سوال که شکست سه بر صفر الدحیل، بسیار دور از انتظار است، تاکید کرد: مطئنا کار سختی است. کسی منکر این موضوع نیست ولی غیرممکن وجود ندارد. می دانیم که به راحتی این اتفاق میسر نمی شود اما مهم ترین کار در بازی فردا این است که از دروازه خودمان محافظت کنیم و بیشترین بهره را از موقعیت ها ببریم.

هافبک استقلال درباره نحوه پیروزی برابر الدحیل می گوید: ما باید بهترین بازی را انجام دهیم. به قدری بی نقص باشیم که الدحیل مجاب به اشتباه شود. همه می دانیم الدحیل قدرتمند است اما اگر به بازی رفت هم نگاه کنید، اختلاف دو تیم سه گل نبود.

پژوهشم**1699**9131

انتهای پیام /*

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار