رابطه دولت ها با مساجد در آسیای میانه-مترجم - مترجم

رابطه دولت ها با مساجد در آسیای میانه-مترجم

دو حادثه اخیر – یکی در قرقیزستان و دیگری در ترکمنستان- نشان می‌دهد، که تغییراتی در زمینه های دینی و سیاسی صورت گرفته است. در قرقیزستان مسئله جدایی دین از سیاست مطرح شده است. بر اساس اطلاعات رسانه های محلی قرقیزستان روز ۲۱ مه، کمیته مجلس قرقیزستان طرح تغییر و مواردی که باید افزوده شود را به قانون انتخابات ریاست جمهوری و مجلس این کشور ارائه کرده و این موارد مورد بررسی قرار گرفته است.

یکی از اصلاحات مورد نظر، محدود کردن شرکت چهره های مذهبی در کارزارهای انتخاباتی است. انتخابات مجلس قرقیزستان قرار است سال ۲۰۲۰ میلادی برگزار شود. در کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷، شماری از چهره های معروف دینی نیز شرکت کرده بودند. از جمله آنها «چوبک اجی جلیلاو» بود که در یکی از کارزارهای انتخاباتی «سارانبای جیینبیکاو» حضور پیدا کرد؛ جیینبیکاو بعدها پیروز این انتخابات اعلام شد.

جلیلاو در این کارزار انتخاباتی اعلام کرد: «من نه به عنوان اعضای شورای بین المللی علما و نه اعضای شورای علمای قرقیزستان در این کارزار شرکت کرده ام، بلکه به عنوان فرزند مردم قرقیزستان و شهروند کشورم به اینجا آمده ام».

وی در ادامه حمایت خود را از سارانبای جیینبیکاو اعلام کرد.

مردم طی انتخابات پیشین اعلام کردند که جانبداری جلیلاو از یک نامزد سیاسی، مخالف بند ۲۲ قانون انتخابات است، اما تیم انتخاباتی جیینبیکاو در پاسخ اعلام کردند که جلیلاو برای سخنرانی به این همایش دعوت شده بود.

حال با پیشنهاد این اصلاحات می خواهند راه شرکت روحانیان در چنین کارزارهایی را بگیرند. روحانیانی چون جلیلاو در میان برخی اقشار جامعه از احترام برخوردار هستند و تأیید آنها تقریباً برخی از مردم را به رای دادن به نامزد مورد نظر متقاعد می کند. هیچکس در قرقیزستان پیشنهادی مبنی بر محدود سازی نقش سام در کشور ارائه نکرده است اما به عقیده برخی دین باید از سیاست جدا شد.

به نظر می‌رسد، دولت ترکمنستان، روحانیون را برای حمایت از «قربانقلی بردی محمدف» رئیس جمهوری این کشور ترغیب می کنند. بر اساس اعلام بخش ترکمنی رادیو آزادی، در جریان نماز جمعه در مساجد شهر عشق آباد، روحانیون از ساکنان درخواست کردند تا از رئیس جمهوری ترکمنستان حمایت کرده و برای سلامتی وی دعا کنند.

این موضوع جدیدی در آسیای میانه نیست؛ چنین درخواست هایی سال ها است که در مساجد صورت گرفته است.

در حال حاضر در تاجیکستان، روحانیون در جریان نمازهای جمعه «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری این کشور را ستایش می کنند. اما در مورد قربانقلی بردی محمدف، امامان جمعه همچنین به دشمنان رئیس جمهوری لعنت می فرستند.

چنین دیدگاهی، چگونگی وضعیت ترکمنستان را بازگو می کند. سال ها است که سیاست “بی طرفی مثبت” ترکمنستان این نکته را تأکید کرده است که دشمنی وجود ندارد، اما ظاهراً برخی فکر می کنند، که رئیس جمهور ترکمنستان اکنون دشمن دارد. استفاده از روحانیان به ویژه از زمانی که حکومت ترکمنستان نقش دین را محدود کرد، برجسته تر شده است. مساجد به عنوان ابزاری برای به دست آوردن حمایت مردمی استفاده می شوند.

حوادث هفته اخیر در قرقیزستان و ترکمنستان ممکن برای محققان تاریخ آسیای میانه آشنا باشد. این مرحله جدید است و چهره ها هم تغییر کرده اند، اما به نظر می رسد که تعامل میان مساجد و دولت نیز دستت خوش تغییراتی شده است.

**آساق **۹۴۷۰**۱۶۶۳**

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار