رئیس اتاق بازرگانی سمنان: ظرفیت اشتغالزایی معادن استان 100 هزار نفر است-مترجم - مترجم

رئیس اتاق بازرگانی سمنان: ظرفیت اشتغالزایی معادن استان 100 هزار نفر است-مترجم

علی اصغر جمعه ای روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بخش معدن یکی از ظرفیت های ممتاز سمنان برای افزایش اشتغال و رونق اقتصادی است که تاکنون از این ظرفیت بهره چندانی نبردیم.

وی خاطر نشان کرد: شکوفایی اقتصاد معدنی در سمنان نیازمند برنامه ریزی است و باید با توجه به منابع و ذخایر برای بهره وری اصولی از بخش معدن اقدام کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان با بیان اینکه راه دسترسی، آب و ماشین آلات استخراج سه مولفه اصلی برای توسعه بخش معدن است، گفت: توجه به این ظرفیت ها می تواند توسعه اقتصادی استان را هموار کند.

جمعه ای تصریح کرد: واحدهای معدنی همانند دیگر بخش های تولیدی استان سمنان اکنون به دلیل نوسان قیمت ارز با مشکل نقدینگی مواجه هستند که مسئولان با تلاش مستمر برای رفع گرفتاری این واحدها تلاش کنند.

وی ادامه داد: خام فروشی چالش جدی در توسعه نیافتگی بخش معدن سمنان است که با توجه به مقوله بهره وری از شرایط خام فروشی در این بخش از اقتصاد کشور فاصله گرفت.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: معادن استان برای شکوفایی نیازمند توجه بیشتری هستند و توسعه این بخش نیازمند تغییر نگرش است.

سالانه بیش از ۲۳ میلیون تن انواع مواد معدنی مستعد از نظر منابع معدنی مانند سیلیس، آهک، گچ، سولفات سدیم، نمک، منگنز، آهن در سمنان استخراج می شود و دست کم چهار هزار نفر در این بخش از اقتصاد استان اشتغال دارند.

۵۹۳ معدن در استان پروانه بهره برداری دارند که ۶۰ درصد آن فعالیت استخراجی، ۱۰ تا ۱۵ درصد به صورت تجهیز و بقیه به صورت فصلی فعالیت می کنند.

استان سمنان از ذخایر غنی و متنوع معدنی از قبیل معادن گچ، سولفات سدیم، سنگ آهک، سنگلاشه، گرانیت، مرمریت، سنگ آهن، نمک، بوکسیت، سلستین، زئولیت، زغالسنگ، باریت، طلا، مس، کائولن، کرومیت، روی و فلورینو برخوردار است.
حدود ۹۵ درصد سلستین، ۱۵ درصد سولفات سدیم، ۲۰ درصد کرومیت و ۱۵ درصد زغال سنگ کشور نیز از معادن استان سمنان تامین می شود.
۷۳۳۹/۶۱۰۳

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار