خریداران ارز برای پرداخت مالیات آماده باشند-مترجم - مترجم

خریداران ارز برای پرداخت مالیات آماده باشند-مترجم

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

** خریداران ارز برای پرداخت مالیات آماده باشند
وبسایت خبری «تابناک» در گفت و گو با وحید شقاقی شهری کارشناس مسایل اقتصادی، آورد: حدود دو سال گذشته بازار ارز نوساناتی را تجربه کرده و قیمت ارز‌ها رشد چشمگیری داشته اند. این نوسانات و افزایش قیمت ارز‌ها در یک سال گذشته شدیدتر شده است، به گونه ای که قیمت هر دلار آمریکا از 4899 تومان در اول فروردین ماه 97 به حدود 12894 تومان در 28 اسفند ماه 97 افزایش یافت و هم اکنون نیز هر دلار حدود 14800 تومان معامله می‌شود. چرا سازمان امور مالیاتی هم اکنون به دنبال مالیات ستانی از خریداران ارز است؟ این تصمیم سازمان امور مالیاتی چه تاثیری بر سایر بازار‌ها خواهد گذاشت؟

24 اردیبهشت 1398 بود که طی خبری اعلام شد، شیوه نامه رسیدگی مالیاتی به خرید‌های ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی از بانک مرکزی به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ شده است. وحید شقاقی شهری، عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی ضمن مفید دانستن این تصمیم در مورد پیامد‌های آن به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: این مالیات ستانی ممکن است باعث کوچ نقدینگی به بازار‌های دیگر شود.

ما پس از هفتاد سال در حال تجربه دومین دوره اقتصاد بدون نفت هستیم. اولین بار که ما اقتصاد بدون نفت را تجربه کردیم در زمان دکتر مصدق و بین سال‌های 1330 تا 1332 بود. در آن زمان بریتانیایی‌ها خرید و فروش نفت ما را تحریم کردند و اجازه عبور کشتی‌های نفتی ایران را از اقیانوس‌ها ندادند و در نتیجه ما نتوانستیم نفت خود را بفروشیم.

در آن دوران برای جبران کاهش درآمد‌های نفتی تقریباً سه کار مهم انجام شد: نخست اینکه اوراق قرضه ملی چاپ شد، دوم آنکه مالیات ستانی را سر و سامان دادند و سوم در حوزه مدیریت تراز تجاری یعنی مدیریت واردات و توسعه صادرات کار‌هایی انجام دادند. حالا بعد از گذشت حدود 68 سال از زمان اولین تجربه اقتصاد بدون نفت، ما این بار به دلیل تحریم‌های نفتی آمریکایی‌ها در حال تجربه دومین دوران اقتصاد بدون نفت هستیم. البته در دوران فعلی، ما قادر به فروش نفت هستیم، اما این فروش اولا دیگر رسمی نیست، چون هر شرکت خصوصی که از ایران نفت خریداری کند دچار تحریم‌های سخت آمریکا خواهد شد و ثانیاً میزان فروش نفت ما در این شرایط مبهم خواهد بود و این فروش ممکن است یک روز زیر یک میلیون بشکه و روز دیگر زیر 500 هزار بشکه باشد. در این شرایط، مسأله اصلی چگونگی تأمین هزینه‌های دولت در بودجه در غیاب یا کاهش درآمد‌های نفتی است. ما برای عبور از این شرایط چاره‌ای جز افزایش درآمد‌های مالیاتی از طریق سامان بخشیدن و توسعه دادن نظام مالیاتی نداریم. پس به همین علت به سمت مالیات ستانی از خرید و فروش ارز رفته ایم.

شقاقی با نگاهی کلی‌تر به این پرسش که این مالیات ستانی از خرید و فروش ارز چقدر می‌تواند بر روی اقتصاد کشور تاثیر بگذارد، گفت: اصلاح ساختاری نظام مالیاتی کشور و توسعه و سامان بخشیدن آن باعث نمود بهتر کارکرد نظام مالیاتی خواهد شد. کارکرد‌های نظام مالیاتی عبارتند از: 1) ایجاد درآمد پایدار برای کشور، 2) بازتوزیع ثروت و ممانعت از تجمع ثروت و افزایش شکاف طبقاتی و 3) ممانعت از سوداگری و سفته بازی.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: به تازگی دولت و سایر نهاد‌ها تا حدودی برای افزایش درآمد‌های مالیاتی و ایجاد درآمدی پایدار بر نظام مالیاتی متمرکز شده اند. در کنار این موضوع مالیات ستانی از خرید و فروش ارز، بانک مرکزی از همه بانک‌ها خواسته است تا میزان حساب و کتاب بانکی سپرده گذاران را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند. همچنین نهاد‌های مربوطه به دنبال آن هستند که چند پایه مالیاتی جدید مانند مالیات بر خرید و فروش ارز، عایدی بر سرمایه، و ثروت را به تصویب برسانند. این پایه‌های مالیاتی در همه جای دنیا وجود دارد، اما تاکنون در ایران اجرایی نشده است.

** رمزگشایی از پیام پوتین به ایران و غرب؛ پایان میانجیگری روسیه؟!
پایگاه خبری «فرارو» در گفت و گو با شعیب بهمن کارشناس مسایل روسیه آورده است: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از احتمال نابودی توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی ابراز تاسف کرد، اما گفت که روسیه «آتش‌نشانی نیست که همه چیز را نجات دهد.» پوتین در کنفرانس خبری مشترک با «الکساندر وندر ولن»، رئیس‌جمهور اتریش گفت: «[برنامه هسته‌ای]ایران، ذیل برجام شفاف‌ترین برنامه در دنیا است و بیشترین بازرسی‌ها از آن انجام می‌شود.» «برجام در حال تخریب شدن است» توصیه کرده که ایران در این توافق هسته‌ای باقی بماند. پوتین در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد اتحادیه اروپا نمی‌تواند کاری برای نجات برجام انجام دهد.» «من بار‌ها در گفت و گو با همتایان ایرانی‌ام گفته‌ام که به عقیده من، عاقلانه‌تر است که ایران، صرفنظر از هر نتیجه‌ای در این توافق باقی بماند.»

شعیب بهمن کارشناس مسائل روسیه درباره سخنان پوتین به فرارو گفت: «استراتژی روسیه در قبال پرونده هسته‌ای ایران همیشه این بوده که از توافق برجام به طور کامل حمایت کند. روسیه از ابتدای پرونده هسته‌ای ایران به نوعی نقش یک میانجی را میان ایران و غرب بازی کرده است. هر وقت اختلافات دو طرف بالا گرفته است روسیه تلاش کرده که در میانه بیاستد و مسائل را حل و فصل نماید.»

به گفته این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، اما حالا شرایط متفاوت است. «با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و ناکارآمدی اقدامات اروپا برای حفظ این توافق، ایران تصمیم گرفته که به صورت گام گام عمل به تعهدات خود را کاهش دهد. در این شرایط روسیه معتقد است که حفظ توافق بسیار دشوار شده است. آقای پوتین می‌گوید که این کشور دیگر نمی‌تواند به حفظ توافق برجام کمکی کند. چرا که نه آمریکا حاضر به عقب نشینی است و نه اروپا به توافق عمل می‌کند. در این شرایط ایران هم حق دارد که به تعهداتش عمل نکند.»

** پشت‌پرده سوءاستفاده از کودکان در آتلیه!
وبسایت خبری «فرارو» در گفت و گو با فاطمه سیارپور انسان‌شناس حوزه بدن و عضو شورای مرکزی موسسه انسان‌شناسی و فرهنگ، از رواج یک رسم ناخوشایند در شبکه‌های مجازی، آورد: چند وقتِ پیش بود که عکس برداری نامتعارف از چند کودک در یک آتلیه عکاسی، سر وصدای زیادی در فضای مجازی به پا کرد. خیلی از صفحات روان‌شناختی و جامعه‌شناختی اینستاگرام و افراد فعال در این حوزه‌ها شروع به انتقاد نسبت به این شیوه عکاسی از کودکان کردند؛ همگی به اتفاق، این کار را سوءاستفاده‌ای فاحش از کودکان دانستند. سئوالی که ذهن همه را درگیر خود کرده، آن است که چرا باید چنین فضایی ایجاد شود؟ چرا نباید والدین نسبت به چنین پوزیشن‌های عکاسی واکنش نشان دهند و سئوال ریشه‌ای‌تر آنکه چه شده که جامعه ایران به سمت شکل‌گیری چنین نگاهی به عکاسی از کودکان رفته است؟

خبر عکاسی از کودکان در یک آتلیه دست‌به‌دست چرخید و چرخید و رسید به آنجا که یک موسسه خیریه بخواهد در واقعیت وارد عمل شود. موسسه خیریه مهرآفرین ابتدا اعلام کرد که وکلایش از عکاس و آتلیه‌ای که این عکس‌ها را ثبت کرده به صورت رسمی شکایت خواهد کرد. این موسسه، اما این اتفاق را بهانه‌ای برای پیگیری‌های دیگر کرد؛ به گفته مسئولان خیریه هر عکاس یا آتلیه دیگری که از کودکان استفاده ابزاری کند نیز مورد شکایت واقع خواهد شد.

ناگفته نماند که در اکثر کشورهای جهان استاندارد‌هایی برای عدم سوءاستفاده از کودکان وجود دارد؛ مجازات‌های سنگین در انتظار کسانی خواهد بود که هر نوع شائبه استفاده جنسی از کودکان را ایجاد کنند.

فاطمه سیارپور، معتقد است که «عکاسی که به خود چنین اجازه‌ای می‌دهد که از کودکان با چنین سوژه‌ای عکس بگیرد، اولاً باید حتما به متخصصان علوم روانی مراجعه کند، دوم هم این پدیده به هیچ وجه خلاقیت در عکاسی محسوب نمی‌شود. اگر شما به نزد عکاسان حرفه‌ای صاحب نام یا حتی عکاسان گمنام دنیا و ایران هم بروید و بپرسید حتماً این امر را قبیح می‌دانند و از آن می‌پرهیزند».

سیارپور می‌گوید: در این واقعیت اجتماعی ما با یک پدیده چندوجهی مواجهیم که من تلاش می‌کنم وجوه مختلف آن را تحلیل کنم. مواجهه ما با دنیای رسانه‌های اجتماعی یک مواجهه ناگهانی بوده و به همین دلیل الزامات ورود به آن و نحوه رفتار و عملکرد در آن را نشناخته‌ایم، هرچند در یک رابطه متناقض ساعت‌های زیادی از شبانه‌روز را در آن‌ها می‌گذرانیم.

او درباره تاثیر اینستاگرام می‌گوید: رسانه‌ای مانند اینستاگرام یک رسانه تصویر محور است که می‌توان از آن استفاده‌های شخصی یا تجاری کرد. در استفاده‌های شخصی به نظر می‌رسد تمایل به عمومی‌شدن امر خصوصی در خانواده‌ها و افراد باعث می‌شود این شبکه اجتماعی رونق پیدا کند و ماندگارتر شود. به عبارتی هرچه ما بتوانیم از حریم خصوصی خودمان عکس‌ها و فیلم‌های بیشتری در آن منتشر کنیم، این شبکه پویاتر و فعال‌تر خواهد ماند. زیرا از یک طرف باعث می‌شود مخاطبان بیشتری پیدا کنیم، چرا که میزان فعالیت در این شبکه رابطه مستقیمی با جذب تعداد کاربران دارد. از طرف دیگر می‌توانیم به راحتی اطلاعات زیادی از سفرها، غذاها، اوقات فراغت و … را در اختیار دیگران قرار دهیم. این اطلاعات مبنای تصمیم‌گیری و حتی ایجاد رابطه با یکدیگر قرار می‌گیرد و سوژه مناسبی برای دورهمی‌ها و گپ‌های مختلف می‌سازد. مکانیسم رفتار در این شبکه‌های تصویرمحور هم آنست که افراد را خودآگاه یا ناخودآگاه در یک مسابقه بی‌پایان برای نمایش بصری داشتن یک زندگی مناسب و حتی لوکس و تجملی، وارد می‌کند، این نمایش و بازی بدون انتها ادامه دارد و می‌تواند منابع مناسبی را در اختیار این شبکه‌ها قرار دهد.

** صورت‌های سوخته، امیدهای تازه
وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت و گو با کمال فروتن رییس هیات مدیره انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی و فوق تخصص جراحی پلاستیک در خصوص «تصویب یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی» آورده است: قربانیان اسیدپاشی بیشتر زن هستند و روند درمانشان عموما آنقدر طولانی است که خیلی‌هایشان عطای خوب شدن را به لقایش می‌بخشند و عادت می‌کنند به زندگی‌ای که دیگر دوستش ندارند. آن‌ها بعد از حادثه تنها امیدشان به مجازات عاملانی است که رویشان اسید پاشیده‌اند؛ مجازاتی که هرچند در قانون مجازات اسلامی به آن پرداخته شده اما جز یک مورد- آمنه بهرامی از قربانیان اسیدپاشی که توانست حکم قصاص را بگیرد اما درنهایت از اجرای آن گذشت- اجرا نشده است.

کمال فروتن، رییس هیات مدیره انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی با بیان اینکه حدودا سالانه 52 یا 53 نفر قربانی اسیدپاشی در کل کشور داریم که بیشتر آمار ما برای شهرهای تهران و اصفهان است، به خبرآنلاین می‌گوید: «قربانیان از شهرهای دیگر هم برای مداوا به تهران می‌آیند. مثلا در این مدت اخیر از بابل و تبریز هم برای مداوا به تهران آمده‌اند. تعداد قربانی‌های اسیدپاشی سال به سال افزایش پیدا می‌کند اما نمی‌توانیم به صورت دقیق بگوییم میزان اسیدپاشی در شهرهای مختلف کشور چه تعداد است.» «آماری که دو سال پیش گرفته شده نشان می‌دهد که 57 درصد از قربانیان اسیدپاشی زن و 43 درصد مرد هستند. سن متوسط این قربانیان هم 35 سال است.»

فروتن با بیان اینکه ما مدت‌ها بود که به دنبال مطرح شدن طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس هستیم، ادامه می‌دهد: «چون تا وقتی که مجازات اسیدپاشی شدیدتر نشود، روزبه روز بر آمار اسیدپاشی اضافه می‌شود. در حال حاضر اینگونه است که عاملان اسیدپاشی یک سال یا دو سال به زندان می‌روند و بعد که بیرون می‌آید همان کارها را انجام می‌دهند. در واقع زندان از اسیدپاشی جلوگیری نمی‌کند. ما می‌خواهیم که شدت مجازاتی اعمال شود که این موضوع را محدود کند وگرنه زندان هیچ تاثیری نداشته است. باید یک زمان مشخصی برای دادرسی آن‌ها در نظر گرفته شود تا سریع به قربانیان جواب داده شود. وقتی دادرسی متهمان اسیدپاشی اطاله پیدا کند، نه مردم از نتیجه متوجه می‌شوند و نه آن حکم جلوگیری‌کننده است. باید یک ماه یا دو ماه بعد از اسیدپاشی که مردم داغ هستند، مجازات صورت بگیرد تا بتوانند جلوگیری‌کننده باشد.»

او می‌گوید: «فروش اسید موضوع دیگری است که ما مدت‌ها است دنبال محدودکردنش هستیم. اسید نباید در دسترس همه قرار بگیرد. باید دانسته شود که اسید برای چه چیزی فروخته می‌شود و افراد برای چه کاری اسید را می‌خرند و این اسید در دسترس چه کسانی قرار می‌گیرد.» «قربانیان اسیدپاشی هیچ نوع حمایت دولتی دریافت نمی‌کنند و به همین دلیل ما این انجمن را راه‌اندازی کردیم. معمولا هم دیه از سوی متهمان به قربانیان داده نمی‌شود و حتی بیمارستان‌های دولتی این قربانیان را به سختی قبول می‌کنند. این طرح اگر انجام بشود می‌تواند جلوی اسیدپاشی‌ها را به میزان زیادی بگیرد.»

** محمدرضا نورالهیان: مردمی زندگی کرد و مردمی به رحمت خدا رفت
پایگاه اطلاع رسانی و خبری «جماران» در گفت و گو با حجت الاسلام محمدرضا نورالهیان، روحانی نزدیک به سیدمهدی طباطبایی، نوشت: 27 اردیبهشت سالروز درگذشت مردی است که اگرچه بعد از انقلاب سمت هایی مانند سرپرستی زندان قصر، دادستانی انقلاب و نمایندگی مجلس را بر عهده داشت اما بیش از آنکه به سیاست مشهور باشد به اخلاق مشهور است. حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی طباطبایی نمونه بارز روحانی مردم مداری بود که حتی روحانیون وجود امثال او را از نیازهای امروزمان می دانند.

حجت الاسلام نورالهیان اظهار داشت: من حدود 57 سال است که مرحوم آیت الله سیدمهدی طباطبایی را می شناسم و این رقم زیادی برای شناخت است. اولین دیدارهایم با ایشان به مشهد و سالهای 1342 برمی گردد که نهضت وارد مدار خاص و جدیدی شده بود؛ امام داشتند دستگیر می شدند که به ترکیه تبعید شوند و مشهد هم خیلی متلاطم بود. منزل آیت الله سیدهادی میلانی و همینطور بیت مرحوم حاج سیدحسن آقای قمی پایگاهی قوی برای انقلاب بود. مرحوم آقای طباطبایی در هر دو بیت منبر می رفتند. شاگرد مرحوم آیت الله میلانی بودند و بخصوص آنچه از ارتباط من با حاج مهدی آقا در ذهنم برجسته بود مربوط به سرای سودمند مشهد است. در آن زمان، حرم رضوی دو صحن انقلاب و امام خمینی بیشتر نداشت. دور اینها یک فلکه ایستگاه اتوبوس بود که درشکه ها از آنجا عبور می کردند. بازارهای مردم از دو طرف رو به همین فلکه بود.

در طرف جنوب شرقی حرم، یک سرای بزرگ و بلند سه یا دوطبقه به نام سرای سودمند بود که تیمچه هایی داشت. کسانی که بنکدار بودند در آنجا مغازه داشتند و از شهرستان ها اجناس مختلفی برایشان می آوردند که در آنجا تقریبا یکجافروشی می کردند. ایام خاصی مثل محرم، صفر و وقتهای دیگری در و دیوار این سرا در ایام عزا کتیبه های محرم نصب می شد. البته مغازه ها کار خودشان را می کردند ولی ساعت 5 و نیم طبق اعلامی که در اعلامیه و اطلاعیه کرده بودند، مردم می آمدند و هیات هم خیلی جدی وارد می شد. دوران انقلاب بود و مردم می خواستند به نحوی وظیفه هایشان را بدانند. آسیدمهدی از آن منبری های مورد اعتماد بود. مرحوم شهید هاشمی نژاد، مرحوم واعظ طبسی، مرحوم حاج فصیحی، آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب، مرحوم آیت الله حاج محمدرضا قائم مقامی از منبری های خیلی مطرحی بودند اما حاج مهدی آقا مطالب را خیلی با جسارت، جرات و شهامت و صراحت بیان می کرد و نمی توانست در لفافه سخن بگوید.

به این ترتیب ایشان را بسیار دستگیر کردند و خیلی از اوقات متواری بودند. در زندان هم متحمل شکنجه های زیادی شدند. مرحوم حاج سید مهدی آقا مبارزه را در پیروی اندیشه های امام خمینی نوش جان کرده بود. یعنی جان و روح و روان و فکر و اندیشه اش او را به طرف مبارزه با شاه کشانده بود. در تاریخ مشخص است که شاهان قاجار، صفویه و افشاریه در دوره های مختلف هر کدام مشکلاتی و احیانا خدماتی هم داشته اند ولی رضاخان در ایران به صورت کودتا بر سر کار آمد. رضاخان و پسرش سلطه دیکتاتوری را پایه ریزی کردند و اساس این دیکتاتوری بتن آرمه و محکم شده بود. در جریان اعتراض برای کشف حجاب در مسجد گوهرشاد، مرحوم حاج محمدتقی بهلول یک اعتراض معمولی و نه انتفاضه کرده بود. رضاخان بالای مسجد گوهرشاد تیربار نصب کرد و مردم را از آن بالا به رگبار بست. پهلوی دوم هم همین کارها را می کرد اما او سوئیس رفته بود و در قالب زبان انگلیسی و تحصیلات مدرسه نظام.

این آخوند سنتی آخوندی خوشرو و خوش برخورد بود. همه دختر و پسرهایی که عقدشان خوانده می شد، کسی که می خواست خمس و سهم امامش را بدهد یا کسانی که خواهان تقسیم ارث بین خواهر و برادرهای خود بودند در مراجعت از خانه حاج آقا راضی بودند. آنها که وجوهات و خمس داشتند، دست حاج آقا را هم می بوسیدند.

** پتانسیل مثبت گروه پالایشی با شفاف شدن صورت‌های مالی
«تابناک» در گفت‌وگو با هاشم ذوالفقاری کارشناس بازار سرمایه، آورد: کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت بازار، با اشاره به فروکش کردن جو منفی ناشی از برخی اخبار سیاسی و همچنین بحث راه اندازی بازار متشکل ارزی گفت: به نظر می‌رسد بازار پتانسیل خوبی برای رشد دارد و گروه‌هایی مثل بیمه‌ای ها، پالایشی‌ها و قطعه سازان در آینده چشم انداز خوبی برای سودآوری خواهند داشت.

هاشم ذوالفقاری در خصوص چشم انداز بازار سرمایه تا فصل مجامع گفت: بر خلاف برخی اظهارنظر‌ها بازار شکننده به نظر نمی‌رسد و هنوز بازار پتانسیل برای رشد وجود دارد. البته این رشد شارپی و سریع نخواهد بود، لیکن روند این روز‌های بازار نیز نشان دهنده عدم تمایل به اصلاح تند و عمیق است و در صورت اصلاحی پیش روی نیز، زمانی خواهد بود با توجه به آغاز برگزاری مجامع شرکت‌ها از هفته گذشته که تقریبا تا تیر ماه ادامه خواهد داشت و به نظر می‌رسد بازار و به خصوص شرکت‌هایی که در مجامع سود تقسیم کنند، بعد از مجمع نیز مثبت بازگشایی شده و روند صعودی خود را ادامه خواهند داد.

تحلیلگر ارشد کارگزاری فارابی ادامه داد: فکر نمی‌کنم اتفاق عجیب و غریبی رخ دهد که بازار را متأثر سازد و با توجه به آرام شدن جو سیاسی و روند افزایشی دلار نیمایی و همچنین راه اندازی بازار متشکل ارزی و نزدیک شدن قیمت دلار آزاد به نیمایی در حوالی 14 هزار تا 12 هزار تومان، برای شرکت‌های صادرات محور رقم خوبی خواهد بود و بر سودآوری این شرکت‌ها تأثیر خواهد گذاشت.

وی در خصوص گروه بانکی‌ها با بیان اینکه مهم‌ترین عاملی که می‌تواند پتانسیل رشد را در این گروه رقم بزند، بحث تسعیر ارز آن‌ها خواهد بود، ادامه داد: علاوه بر این موضوع، تجدید ارزیابی نیز در بازار بسیار داغ است و گفته می‌شود، شورای نگهبان با همه شرکت‌ها موافقت خواهد کرد، ولی حتی اگر تجدید ارزیابی برای همه شرکت‌ها نیز تصویب نشود، آنچه برای گروه بانکی‌ها به خصوص بانک ملت بسیار مهم بوده، بحث تسعیر ارز آن‌ها خواهد بود و اگر قرار باشد سامانه یکپارچه ارزی تشکیل شود، ارز بانک‌ها با قیمت‌های پایین خریداری نخواهد شد.

پژوهشم**1699**2002**9131

انتهای پیام /*

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار