تشکیل یک بازار ارز بدون حضور دلالان-مترجم - مترجم

تشکیل یک بازار ارز بدون حضور دلالان-مترجم

گروه اطلاع رسانی ایرنا در راستای ایفای رسالت آگاهی بخشی به انعکاس برجسته ترین گزارش های روزنامه های مختلف با عناوینی چون «تشکیل یک بازار ارز بدون حضور دلالان، موج‌دوم‌آسیب‌های‌طبیعی در راه است، سرزمین مادری، فوتبال؛ ورزش پر تنش،استارت آپ Irex2World، فرصتی برای بازاریابی محصولات ایرانی درجهان، بازگشت به کوپن راه یا بیراهه؟، دوستی فرهنگ‌ها با آموزش و دانش‌آموزان، جراحی پلاستیک تورم، جذب کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی دستوری نیست و فرزند کمتر؛ زندگی بهتر یا …؟ » پرداخته است در ادامه به بازتاب گزیده ای از این مطالب می پردازیم:

**تشکیل یک بازار ارز بدون حضور دلالان
روزنامه مردم سالاری با بازتاب عنوان «تشکیل یک بازار ارز بدون حضور دلالان» آورده است: بنابر اعلام وزیر اقتصاد، بازار متشکل ارزی طی هفته جاری آغار بکار خواهد کرد که در این بازار جایی برای قیمت سازی دلالان وجود نخواهد داشت.خبرها حاکی از این است که بسترهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بازار متشکل ارزی نیز تکمیل شده و همین هفته کار خود را آغاز می‌کند.حال این پرسش پیش می‌آید که بازار متشکل ارزی چیست؟ معاملات در این بازار چگونه انجام می‌گیرد و هدف از تشکیل آن چیست؟

مراحل قانونی ایجاد بازار متشکل ارزی طی شده؛ ثبت شرکتِ بازار متشکل ارزی و تأمین سرمایه از سوی سهام‌داران آن صورت گرفته و هیأت مدیره آن نیز تعیین شده‌اند. هدف بازار متشکل ارزی، ساماندهی معاملات نقدی (اسکناس) بازار آزاد ارز است؛ به‌نحوی که دست دلالان از بازار آزاد ارز کوتاه شود، بساط نرخ‌گذاری کفِ خیابان توسط دلالان ارز جمع شود و در معاملات نقدی بازار ارز، شفافیت ایجاد شود. در واقع، بازار متشکل ارزی، فضایی است که در آن معاملات نقدی ارز در حجم‌های بالا، تحت نظارت بانک مرکزی صورت می‌گیرد و هدف آن است که نرخ‌گذاری ارز از بازارهای خارج کشور نظیر دبی امارات متحده عربی و سلیمانیه عراق به داخل کشور منتقل شود.تنها 3 درصد کل معاملات ارز در ایران در بازار آزاد و با معاملات نقدی صورت می‌گیرد؛ با این حال، نرخ ارز شکل‌گرفته در بازار آزاد، تأثیر زیادی بر سایر نرخ‌ها و ایجاد تورم در اقتصاد ایران دارد.

**موج‌دوم‌آسیب‌های‌طبیعی در راه است
روزنامه آرمان در گزارشی با عنوان«موج‌دوم‌آسیب‌های‌طبیعی در راه است» نوشت: زمانی که با فاجعه‌ای یا جمیعی از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و… مواجه می‌شویم مساله عمده‌ای که در یک لحظه در منطقه اتفاق می‌افتد این است که ساختارهای فیزیکی را از دست می‌دهیم، مانند خانه‌ها، اداره‌ها، راه‌ها و… در واقع بسیاری از زیرساخت‌های یک جامعه، شهر یا حتی یک زندگی از بین می‌روند، اما با همه اهمیتی که این زیرساخت‌ها دارند بخش عمده و مهم‌تر این است که عده‌ای جان خود را از دست می‌دهند و به همین دلیل ممکن است بسیاری از خانواده‌ها از هم بپاشد. ناگهان یک خانواده 7نفره والدین خود را از دست می‌دهند و یا فقط چندتا از فرزندان باقی می‌مانند.

جواد میری جامعه شناس در این باره گفت: تصور کنید وقتی زلزله می‌آید و در این میان پدر خانواده جان خود را از دست می‌دهد، مادر که سرپرست خانوار می‌شود در بهترین حالت باید با این دو بچه چه کند؟ آن شبکه حمایتی یا بیمه‌ای در ایران که بتواند وضعیت اجتماعی این خانواده را تامین کند در چه وضعیتی‌ست؟ در بهترین حالت ممکن است چیزی به نام کمیته امداد باشد که حداقل حقوقی به آنها بدهد تا آنها فقط بتوانند قوت‌ لایموت داشته باشند. درحالی که زندگی یک خانواده فقط به قوت لایموت بسته نیست. در این بین مسائل بهداشتی، مسائل آموزش فرزندان و بحران‌های روحی روانی ناشی از حوادث طبیعی هم وجود دارد، چون بسیاری از آنها، افراد خانواده و شبکه خانوادگی‌شان را از دست دادند.

**سرزمین مادری
روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان «سرزمین مادری» آورد: استانداران اسبق و جمعی از استادان و پژوهشگران علوم اجتماعی در نامه‌ای به نمایندگان مجلس خواستار تسریع در تصویب لایحه‌ اعطای تابعیت به فرزندان با مادر ایرانی شدند. در حالی که از ابتدای سال گذشته و به دنبال نابسامانی بازار ارز و سکه و گرانی قیمت کالاهای اساسی و تعطیلی برخی بنگاه‌های تولیدی کوچک، خبرهای تایید نشده‌ای درباره خروج تدریجی و داوطلبانه مهاجران افغان از ایران به دلیل کاهش ارزش دستمزدها در مقایسه با ایام پیش از تحولات اقتصادی کشور شنیده می‌شد، جامعه فعالان مدنی زمزمه‌هایی درباره سرنوشت نامعلوم فرزندان حاصل از وصلت غیرقانونی و شرعی جمع کثیری از زنان ایرانی با مردان افغان مهاجر که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده و هیچ اوراق اقامت و هویت معتبر در اختیار ندارند آغاز کرد.

این زمزمه‌ها، این هشدار را مطرح می‌کرد که زنان ایرانی؛ به خصوص ساکن در نقاط مرزی یا مناطق محروم استان‌های شرقی و مرکزی یا حتی مناطق حاشیه‌ای مراکز استان‌ها، به دلیل فقر و ناتوانی اقتصادی خانواده، به صورت ثبت نشده به عقد غیررسمی مهاجران افغان غیرقانونی و فاقد اوراق هویت و اقامت معتبر در آمده و از این پیوند شرعی، صاحب فرزند شده‌اند و در شرایطی که هنوز قانونی برای اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصله از این وصلت شرعی وجود ندارد، ترک همسر توسط مهاجران افغان، می‌تواند آتیه فرزندان متولد شده از مادران ایرانی را دچار مخاطره کند.

**فوتبال؛ ورزش پر تنش
روزنامه اطلاعات در گزارشی با عنوان «فوتبال؛ ورزش پر تنش» نوشت: خشونت همیشه و همواره در جان آدمی‌‏‎ ‎غلیان داشته است. جنگ‌ها و کشمکش‌های خشن، بخش بزرگ و لاینفک تاریخند. حتی می‌توان گفت، جنگ‌ها و خشونت‌ها، تاریخ را ساخته‌اند و اگر قتل و غارت نبود تاریخ، داستانی یکنواخت بود شبیه داستان زندگی جمعی از مورچگان.غریزه کشورگشایی و‏‎ ‎احساس نیاز به اثبات برتری در بشر، شاید در ابتدا برای کسب غذای بیشتر و سرزمین‌های حاصلخیزتر بود، اما کم‌کم موارد دعوا بیشتر و بیشتر شد. مرزها شکل گرفت و درگیری‌ها متنوع شد به طوری که حتی بر سر مفاهیم انتزاعی همچون برتری نژاد یا ایدئولوژی خشونت‌های غیر قابل باوری اعمال شد.

دکتر زهرا رمضانلو، استاد فلسفه دانشگاه آزاد زنجان در گفتگویی در این مورد می‌گوید: این تلقی ساده در مورد واژه‌ها و مفاهیم که ما می‌دانیم آنها دقیقا چه هستند، همیشه رهزن فکر ماست و می‌تواند ما را به اشتباه بیاندازد. از این رو، وقتی صحبت از خشونت می‌شود، احتمالاً این اتفاق می‌افتد و تلقی ساده، جای معنای دقیق را می‌گیرد. ما غالباً در مورد خشونت به جنبه فیزیکی و آشکار خشونت نظر داریم. شاید لازم است اینطور نگاه کنیم شرایط اجتماعی نامناسب مثل فقر اقتصادی و فرهنگی می‌تواند از عوامل خشونت باشد. اما در مورد جوامع پیچیده، متکثر و گسترده مدرن امروزی مسأله به این سادگی نیست.

**استارت آپ Irex2World، فرصتی برای بازاریابی محصولات ایرانی درجهان
روزنامه خراسان در گزارشی با عنوان «استارت آپ Irex2World، فرصتی برای بازاریابی محصولات ایرانی درجهان»، می نویسد: دربسیاری از کشورهای پیشرفته، صادرات محورِ اصلی توسعه است؛ تا جایی که برخی، صادرات را تنها مسیر موفق به توسعه اقتصادی یک کشور در بازار جهانی می‌دانند. در واقع با این نگاه، ضرورت کار بازاریابی بین‌المللی محصولات صادراتی اهمیتی مضاعف می‌یابد. به لطف گستره فناوری اطلاعات در ابعاد مختلف، بستر بسیار جذابی برای بازاریابی بین المللی فراهم شده است. ضمن این که بازاریابی بین المللی با استارت آپ ها در شرایط تحولات نرخ ارز در کشور بیش از هر زمان دیگری می تواند به افزایش صادرات غیرنفتی کمک کند. در این زمینه به سراغ سید محمود حسینی، بنیان گذار استارت آپ Irex2World، رفتیم تا درباره حوزه‌های فعالیت این استارت آپ و موضوع بازاریابی بین المللی آگاهی بیشتری کسب کنیم.

حسینی در این باره گفت: Irex2Worldمخفف انگلیسی «صادرات ایران به دنیا» است. در آغاز راه، ماموریت تیمِ ما معرفی جامع شرکت‌ها و محصولات ایرانی به بازار منطقه و دنیاست؛ به گونه ای که به کمک وب سایت Irex2World، شرکت‌ها و محصولات زنجیره صادرات ایران در 16 گروه صنعت (کالاو خدمات) می توانند به چهار زبان انگلیسی، عربی، روسی و فارسی، خود را در بازار ایران و جهان معرفی کنند.ایده اولیه Irex2World حدود سه سال قبل در سفربه عراق شکل گرفت. درجلسه ای با رایزن تجاری ایران در عراق، متوجه شدم که محصولات و شرکت‌های ایرانی در مقایسه با محصولات دیگر کشورها نظیر ترکیه ناشناخته مانده اند؛ چرا که تجار عراقی هیچ شناختی از محصولات ما نداشتند. در تحقیقات بعدی، جای خالی معرفی و برندینگ محصولات ایران در تمام بازارهای جهانی مشاهده شد؛ همین شد که ایده اولیه بازاریابی درعراق جای خود را به وب سایتی جامع برای بازاریابی جهانی محصولات صادراتی کشور داد.

**بازگشت به کوپن راه یا بیراهه؟
روزنامه دنیای اقتصاد با درج تیتر «بازگشت به کوپن راه یا بیراهه؟» می نویسد: «راه» و «بیراهه» مدیریت بحران فعلی کجاست؟ در دل بحران‌های داخلی و خارجی، دولت باید به رویکرد مداخله‌گرایانه و اقتصاد کوپنی متوسل شود؟ یا نه، باید چارچوب اصیل اقتصاد بازار را حفظ کند و به نقش رگولاتوری خود بسنده کند؟ این سوال در طول تاریخ برای همه کشورهای بحران‌زده ایجاد شده و اخیرا اسحاق جهانگیری نیز صاحب‌نظران را دعوت به یافتن پاسخ آن کرده است.

اسحاق جهانگیری به منظور مدیریت شرایط فعلی اقتصاد ایران دو استراتژی را معرفی کرده و از کارشناسان خواسته تا در این‌خصوص اظهارنظر کنند. دو استراتژی که یکی بیشتر در داخل قوه مجریه طرفدار دارد و دیگری عمدتا مورد حمایت کارشناسان اقتصادی است. اولین استراتژی روی آوردن به «اقتصاد متمرکز» بوده و به این معناست که دولت به‌صورت متمرکز و فعالانه در اقتصاد نقش‌آفرینی و با استفاده از سیاست‌های بازتوزیعی و حمایتی اقتصاد را مدیریت کند.دومین استراتژی که مورد حمایت کارشناسان خارج از قوه مجریه است درست در نقطه مقابل استراتژی دولتی‌ها قرار دارد. در این استراتژی که می‌توان آن را «رویکرد غیرمتمرکز» نامید، دولت تا جایی که ممکن است از تقابل با بخش‌خصوصی دست کشیده و به بازار آزاد نقش پررنگ‌تری می‌دهد.

**دوستی فرهنگ‌ها با آموزش و دانش‌آموزان
روزنامه شرق درگزارشی با عنوان «دوستی فرهنگ‌ها با آموزش و دانش‌آموزان » نوشت: بی‌شک خواندن و نوشتن یکی از لذت‌بخش‌ترین نمونه‌های متبلورکردن توانایی هر انسان در جوامع کنونی است. موفقیت‌های روزافزون کشورهای مختلف در حوزه‌های اجتماعی، آموزشی، علمی، صنعتی، فرهنگی، اقتصادی، ورزشی و… مرهون تلاش‌های انسان‌هایی است که از دیرباز، به تعالی‌رسیدن را در ذهن می‌پروراندند و نقش معلمان و مربیان را به‌درستی برای فرزندان خود اجرا کرده‌اند. دوستی فرهنگ‌ها و حتی گفت‌وگو دراین‌باره در مجامع بین‌المللی مطرح شد و در نهایت به نتایج قابل دفاعی رسید اما دوستی فرهنگ‌ها در جهانی‌شدن آموزش به گونه دیگری رقم خورد. تلاش نگارنده در پی پدیدآوردن تفکری است که می‌توان از آن برای نزدیکی و حتی آشتی با ابزار فرهنگ -از مدرسه تا ملت_ در جهان کنونی رسید.

تشدید آگاهی جهانی‌شدن در حوزه فرهنگ از زمانی در ذهن ها متصور شد که ایران، به عنوان یکی از قطب‌های تولیدکننده علم در منطقه و حتی همه کشورها شناخته شد. تأسیس و راه‌اندازی سفیران فرهنگی که از چندین دهه پیش شروع شده است، به‌نوعی در مأمن و منزل خود -مدارس ایرانی خارج از کشور- در تفکر راهی برای تعالی حوزه آموزش و پرورش بودند. همین مهم نمادی برای آغاز حرکتی نو در این حوزه بود و در عصر حاضر اهمیت این مدارس در خارج از کشور بیش‌ازپیش مورد توجه قرار گرفته است.یکی از پیامدهای مهم حضور مدارس ایرانی در خارج از کشور را می‌توان توجه خاص همه کشورها به حوزه علم و دانش دانست که اگر چنین نبود، امروز نمی‌توانستیم آمار قابل ملاحظه فعالیت چندین مدرسه ایرانی حاضر در کشورهای دیگر برای ارائه آموزش و تربیت نونهالان و نوجوانان ایرانی و غیرایرانی را اعلام کنیم.

**جراحی پلاستیک تورم
روزنامه همدلی در گزارشی با عنوان «جراحی پلاستیک تورم» می نویسد: مرکز آمار در حالی نرخ تورم 12 ماهه منتهی به فروردین ماه سال جاری را 30.6 درصد اعلام کرده است که برخی از دست‌اندرکاران اقتصادی بهترین راه برای حفظ قدرت خرید مردم را حذف صفر از پولی ملی عنوان می‌کنند. طرح حذف صفر از پول ملی از سال 87 مطرح شده، اما نوسانات ارزی سال‌های اخیر فرصت اجرای آن را از سکانداران اقتصادی گرفته است.به باور بسیاری از آگاهان اقتصادی، به دلیل اینکه اقتصاد ایران در 5 دهه اخیر تورمی دو رقمی را تجربه کرده است، مسئله حذف 4 صفر اجتناب‌ناپذیر است. همچنین درباره این سیاست اقتصادی، اظهارنظرهای مختلفی از سوی صاحب‌نظران مطرح شده است.

حالا پرونده این سیاست در حالی روی میز سکانداران اقتصادی باز شده است که بسیاری از آگاهان اقتصادی بر این باور هستند که در شرایط تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، این گونه تصمیمات برای ثبات بخشیدن به تورم و نرخ کالاهای اساسی، بعید به‌نظر می‌رسد به نتیجه برسد.حکایت حذف صفر از پول ملی، چند وقتی است که مطرح شده، تا شاید راهکاری برای حفظ قدرت خرید دهک‌های ضعیف و متوسط باشد، اما به گفته بسیاری از آگاهان اقتصادی این سیاست در شرایط فعلی اقتصاد ایران که با تحریم‌های بین‌المللی دست و پنجه نرم می‌کند، نمی‌تواند موفق باشد. هر چند در این زمینه اظهارنظرهای مختلفی وجود دارد.به باور عده‌ای از دست‌اندرکاران اقتصادی، حذف صفر می‌تواند جایگاه پولی ملی را در حوزه بین‌المللی حفظ کند و در کاهش تورم داخلی نیز موثر باشد.

**جذب کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی دستوری نیست
روزنامه ایران در گزارشی با عنوان «جذب کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی دستوری نیست» می نویسد: شورای عالی فضای مجازی سه پیام‌رسان برتر داخلی را معرفی کرد و از نهادها و مؤسسات دولتی، عمومی و غیردولتی خواست تنها از این سه پیام‌رسان برای مکاتبات و ارائه خدمات اداری خود استفاده کنند. این اتفاق بعد از انتقاد دادستان کل کشور به وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه این وزارتخانه به وظایف خود در زمینه حمایت و تقویت پیام رسان‌های داخلی عمل نمی‌کند و باید دست به اصلاحات بزند، افتاد. در میان این جنجال خبری شاید این ابلاغیه آبی بر آتش بود که وزارت ارتباطات طبق سند حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی شورای عالی فضای مجازی تا جایی که برایش امکان داشته در تقویت پیام‌رسان‌های داخلی کوشیده و نتیجه آن گزینش این سه پیام رسان است. اما این در حالی است که پیش از این نیز چنین دستوری مبنی بر خروج دستگاه‌های دولتی از شبکه اجتماعی خارجی تلگرام صادر شده بود.

سال گذشته در اردیبهشت ماه وقتی تلگرام فیلتر شد با صدور بخشنامه دستوری، دستگاه‌ها و شخصیت‌های دولتی موظف شدند تا از این شبکه اجتماعی خارجی خارج شوند. اما چندی نگذشت که بسیاری از دستگاه‌های دولتی و عمومی اعم از صدا و سیما و خبرگزاری فارس و تسنیم که بر طبل کوچ به پیام رسان‌های داخلی می‌کوبیدند خود بی‌سر و صدا به تلگرام بازگشتند. حال این سؤال مطرح می‌شود که آیا ابلاغیه‌ها و دستورات می‌تواند عاملی برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی باشد؟ روزنامه ایران برای دریافت پاسخ این سؤالات به سراغ نمایندگان مجلس و کارشناسان حوزه فضای مجازی و فناوری رفت که می‌خوانید.

**فرزند کمتر؛ زندگی بهتر یا …؟
روزنامه توسعه ایرانی در گزارشی با عنوان «فرزند کمتر؛ زندگی بهتر یا …؟» می نویسد: کمی که به گذشته برمی‌گردیم می‌بینیم اولین راه‌حل برای کاستن یا از بین بردن اختلافات بین زن و شوهر بچه‌دار شدن بود. خانواده‌های زن و مرد و فامیل‌های نزدیک و دور بعد از گذشت یک سال چشم‌به‌راه آمدن عضو جدید خانواده می‌شدند و اگر کمی این روند دیر می‌شد اعتراض می‌کردند. حالا اما شرایط تغییر کرده است. زوج‌های جوان ترجیح می‌دهند حیوان خانگی داشته باشند و حتی در برخی موارد حیوانات خود را «بچه من» یا خودشان را «بابا» یا «مامان» این حیوانات صدا می‌زنند. فارغ از موضوعات تربیتی و پایین آوردن شان واژه‌هایی چون فرزند، پدر یا ماد؛ چه دلایلی باعث می‌شود تا این افراد به بچه‌دار شدن تمایل نداشته باشند؟ زمانی که پای صحبت این افراد می‌نشینید به‌سادگی متوجه می‌شوید که این افراد به بچه دار شدن و داشتن یک خانواده واقعی علاقه دارند و از تنهایی در سنین کهن‌سالی می‌ترسند، اما بااین‌حال همچنان معتقدند نباید انسانی را به این دنیا بیاورند.

شایع‌ترین دلیلی که روانشناسان حوزه خانواده به آن اشاره دارند این است که در شیوه سنتی، شاهد مشخص بودن نقش‌ها و وظایف همسران بودیم، اما در زندگی‌های امروزی نقش‌ها و وظایف تغییر یافته و همین امر باعث استرس زوج‌ها می‌شود. استرسی که باعث شده زن و شوهر تصمیم بگیرند فرزندآوری را به تأخیر بیندازند که به‌هیچ‌وجه در شیوه سنتی پسندیده نبود. در زندگی مدرن زنان پا به‌پای مردان کار می‌کنند و ترجیح می‌دهند وقت و هزینه را صرف زندگی و کار خود کنند.

پژوهشم**9280**9131

انتهای پیام /*

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار