تامین ۲ میلیارد و ۵۶۰ میلیون ریال برای طرح نماد در قزوین-مترجم - مترجم

تامین ۲ میلیارد و ۵۶۰ میلیون ریال برای طرح نماد در قزوین-مترجم

مریم بیدخام روز پنج شنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه امسال هم در صورت انعکاس گزارش مناسب کمک‌هایی از وزارت کشور در این خصوص دریافت خواهد شد، افزود طرح نماد نیازمند آموزش به والدین و معلمان است تا در صورت بروز هرگونه آسیب از سوی دانش آموزان به سرعت مداخلات لازم صورت پذیرد.

وی اظهار داشت: در این طرح وقتی معلمی نشانه‌های افسردگی، خودکشی، اعتیاد و غیره را در دانش آموز مشاهده می‌کند، باید آموزش‌های لازم را دیده باشد که چگونه برخورد کند.

وی با بیان اینکه آموزش، غربالگری و مداخله از مهم‌ترین ویژگی‌های طرح نماد است: گفت: آموزش مهارت به دانش آموزان، والدین و کارکنان مدارس به‌صورت عمومی در این طرح اولویت دارد.

بیدخام اضافه کرد: دانش‌آموزانی که نشانه محرز دارند یا در معرض خطر هستند بعد از دریافت اطلاعات از والدین و معلم، تشخیص‌ها توسط مشاور مدرسه انجام می‌شود و بررسی خواهد شد چه خدمتی باید به آن‌ها ارائه شود و اگر امکان‌پذیر بود در مدرسه و اگر ممکن نبود به مراکز مشاوره آموزش‌وپرورش و مراکز ذیصلاح معرفی می‌شوند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین به مشارکت جدی معلمان پرداخت و توضیح داد: اگر دانش آموزی در بین تنش و دعوای خانواده باشد و تحت فشارهای وارده به خودکشی فکر کند، معلم مدرسه با دریافت نشانه‌ای از آن دانش آموز، به سرعت به مراقب بهداشتی و مشاور مدرسه اطلاع می‌دهد و به تناسب آسیب مداخلات لازم صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: گرچه اجرای طرح نماد بر عهده آموزش و پرورش است، اما مشارکت و حمایت ۹ دستگاه از جمله دانشگاه علوم پزشکی، کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد برکت، دادگستری، برنامه و بودجه و نیروی انتظامی نیز همواره وجود دارد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین خاطرنشان کرد: با توجه به آمار فزاینده معضلات و آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان باید مهارت‌های ۱۰ گانه از جمله نه گفتن، جرأت ورزی، مقابله با استرس و غیره را یاد بگیرند.

بیدخام یادآور شد: دانش آموزان آینده سازان ایران اسلامی هستند و بعد از نهاد خانواده، مدرسه مهم‌ترین مرکز تعلیم و تربیت به شمار می‌آید و با توجه به آمار ۲۵۰ هزار دانش آموز در سطح استان قزوین؛ توانمند سازی آنان در برابر آسیب‌های اجتماعی بسیار ضروری است.

۶۰۱۲*۹۹۲۵

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار