بلاک چین ها؛ آغازگر انقلاب نوین در اقتصاد جهانی-مترجم - مترجم

بلاک چین ها؛ آغازگر انقلاب نوین در اقتصاد جهانی-مترجم

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ تحولات «بلاک چین» به واقع یکی از مهم ترین تحولات اقتصادی و اجتماعی جهان معاصر است که برخی کارشناسان از وجود انقلاب اقتصادی با بروز این فناوری های نوظهور در سال های نه چندان دور خبر می دهند. بلاک چین(بلوک زنجیره) راهی تضمین شده و امن برای انتقال یک ارز دیجیتال از فردی به فرد دیگر به وسیله اینترنت است و نمی توان مشروعیت این انتقال را به چالش کشید.

در سال های اخیر ارزهای دیجیتال رمزنگاری‌شده بسیاری همچون بیت‌کوین، مونرو، ریپل و اتریوم از محبوبیت و استقبال بی‌نظیری برخوردار شده اند و کاربران بسیاری در جهان به دنبال استخراج و تبدیل پول‌های خود به ارزهای دیجیتال هستند؛ چراکه سودآوری های کلان، شعار فراگیر و موثر گردانندگان این فناوری محسوب می شود که با توجه به نیازهای اقتصادی و معیشتی جهان، استقبال خوبی نیز از این پدیده شده است.

در حقیقت بلاک چین از آن دسته فناوری های جدیدی به شمار می رود که می تواند سیستم تبادل پول در جهان را متحول کند و کاربرد و نحوه عملکرد بسیار پیچیده و متفاوتی دارد.

«ویلیام موگیر» کارشناس حوزه فناوری بلاک چین درباره کاربردهای این مقوله گفته است: «بلاک چین علاوه بر کاربردهایی که در نظام اقتصادی و تبادلات مالی دارد، در واقع یک سیستم جدید برای نگهداری اطلاعات و فایل های مورد نیاز کاربران نیز به شمار می رود.»

البته کارشناسان فعال در این حوزه بر این باورند که فناوری بلاک چین از پتانسیل‌ها و قابلیت‌های بسیار زیاد و متعددی برخوردار است که می‌تواند در صنایع و سیستم‌های مختلف بانکی، مالیاتی، بیمه، دانشگاهی و … به کار برده شود و تحولات بزرگی ایجاد کند.

حال باید دید عطش ثروت اندوزی و گرایش به سودهای فراوان که بیشتر اوقات نیز با آگاهی کم و بسنده کردن به شایعات و تبلیغات صورت می گیرد، چه سرنوشتی را برای فناوری بلاک چین به وجود خواهد آورد. البته از این مهم نباید غافل شد که این فناوری آن چنان که عنوان شد در سیستم های کلان حاکمیتی و دولتی از جمله بیمه و بانک به دلیل شفافیت و امنیت فراوانی که از خود نشان داده است می تواند مفید فایده باشد.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به منظور چون و چرایی فناوری بلاک چین با «علی حیدری» کارشناس اقتصاد بین الملل گفت و گو کرده است.

***ظهور و بروز بلاک چین
بلاک چین همان گونه که از نامش پیداست، مجموعه ای از بلاک ها یا خانه هایی محسوب می شود که داده ها و اطلاعات در آن ذخیره می شوند. این روش که با ایجاد رمز برای هرگونه تبادل شکل می گیرد یکی از امن ترین روش های ذخیره سازی و انتقال اطلاعات است که به جز شخص ایجاد کننده فردی قادر به دستیابی به اطلاعات آن نیست و مشکلات مربوط به هکرها و دزدی های اینترنتی در آن به وقوع نمی انجامد، به عبارت ساده تر و دقیق تر بلاک‌چین یک پایگاه توزیع داده مبتنی بر اجتماع میلیون‌ها نقطه اشتراک است که به صورت هم زمان، داده هایی در آن ثبت و اصلاح می شود که می‌توان با بهره گیری از این پلتفرم باز، آزاد و در عین حال پیچیده به تبادلات مالی، علمی و اطلاعاتی پرداخت.

این فناوری نوپا در کمتر از پنج سال آینده اقتصاد دنیا را متحول خواهد کرد و سیستم های مالی و بانکی دچار تغییرات شگرفی در کارکرد خود می شوند، از این رو لزوم به روز کردن اطلاعات و ارایه تئوری های جدید و نوین از طرف اقتصاددانان از جمله ملزومات بخش اقتصادی کشور در سال های آتی به شمار می رود.

** گستردگی حوزه ارزهای دیجیتال
ارز دیجیتال از پدیده هایی شایع در اقتصاد و اجتماع کشورهای مختلف دنیاست که بعید به نظر می رسد حتی در نقاط دوره افتاده نیز فردی از ارزهای دیجیتال و سودآوری آن مطلع نباشد و به خرید و روش آن نپردازد. در این میان برخی کشورها هم وجود دارند که محدودیت های سفت و سخت قانونی برای رد و بدل ارزهای دیجیتال اعمال کرده اند، برای نمونه در روسیه ارزهای دیجیتال به عنوان ارز رسمی پذیرفته نشدند، در آمریکا برخی از شرکت ها در حال انجام دادن ساز وکارهای مالی خود با ارزهای دیجیتال هستند اما در آنجا نیز این فرآیند هنوز به صورت قانون مدون در نیامده است، در کُره هم محدودیت های فراوانی برای استفاده از این ارزها اعمال می شود، در چین نیز با سخت گیری های زیاد ساز وکار ارزهای دیجیتال در حال فراگیری است و در نهایت در هند قانون های ملایم تر و متعادل تری در ارتباط با این فناوری نوظهور تدوین و اجرا می شود.

قانون جامع و دقیقی در ایران تا پایان بهمن 1397 خورشیدی از طرف بانک مرکزی وضع و ابلاغ نشده اما هشدارهای فراوانی در ارتباط با استفاده از ارزهای دیجیتال و احتمال کلاهبرداری های فضای مجازی داده شده است.

**انواع ارزهای دیجیتال و رواج بیت کوین
بیت کوین به عنوان سردمدار و شناخته شده ترین ارز دیجیتال محسوب می شود که به عنوان نسل اول ارزهای دیجیتال نیز از آن یاد می شود. همه ارزهای دیجتال با سقف و محدویت تولید همراه هستند و بیت کوین در زمان حاضر با رد کردن رکورد 19 میلیون تولید، تنها با سقف تولیدی خود یعنی 24 میلیون عدد فاصله بسیار اندکی دارد از این رو با کاهش عرضه و تقاضا و نزدیک شدن به سقف تولید با افزایش قیمت بیت کوین رو به رو هستیم. به بیانی دیگر بیت کوین به جهت اینکه نخستین ارزی بود که در بازار ارزهای دیجتال توزیع و ارایه شد، شناخته شده ترین و سرگروه ارزهای دیجتال به شمار می آید. در سال آتی میلادی قیمت بیت کوین به پیش بینی من، عددی در حدود چهار هزار دلار بیشتر نخواهد رفت که این عدد میانگین قیمت ارزش گذاری شده در تمام 2019 میلادی عنوان شده است.

از نسل های بعدی ارزهای دیجتال می توان به لایت کوین اشاره کرد که مهم ترین ویژگی نسل دوم ارزهای دیجیتال است و قادر به تبدیل مالی در میان تولیدات خود است، برای نمونه دلار را می توان به لایت کویت و دیگر ارزهای دیجیتال تبدیل کرد. اکنون طرح هایی در آمریکا در حال انجام دادن است که با استفاده از فناوری های بلاک چین امکان تبدیل ارزهای دیجیتالی را در بانک ها نیز میسر می سازد. به عبارتی افراد نه تنها در فضای مجازی بلکه به طور رسمی در بانک ها نیز می توانند به رد و بدل و مراوده مالی از طریق ارزهای دیجیتال بپردازند.

بنا بر اطلاعات منتشر شده که تا نیمه 2020 میلادی که قرار است ارز دیجتال جدیدی رونمایی شود، بانک ها نیز به طور رسمی وارد حوزه ارزهای دیجیتال خواهند شد و آغاز تحولات پرشتاب اقتصادی که پیش تر نیز از آن یاد شده است، به وقوع می پیوندد و مفهوم اقتصاد، بانک و پول متحول و دگرگون خواهد شد.

**مکانیسم تولید و عملکرد پول های دیجیتال
مکانیسم تولید این ارزها بسیار سخت و همراه فناوری پیچیده ای است و نیاز به سخت افزارهایی دارد که به راحتی قابل دستیابی نیست البته در مواردی مشاهده شده است که برخی سایت ها و اشخاص در فضای مجازی در جهت اخاذی خودشان را واجد این سیستم می دانند که با توجه به هزینه های فراوان ایجاد این فناوری ها و سرمایه های سرسام آور آن، ادعا و شایعات دستیابی به این فناوری بدون حمایت های اشخاص حقیقی و حقوقی قدرتمند و دولت ها تنها گزافه گویی و فریب مردم به شمار می آید.

فرآیند تولید به این گونه است که پس از ایجاد بلاک چین یک فرآیند شبه دموکراسی صورت می گیرد بدین شکل که حداقل نیمی از شبکه مورد نظر می بایست به بلک چین شما رای مثبت دهند و از این جاست که روند تولید و سودآوری فناوری ارزهای دیجیتال آغاز می شود، به عبارتی تا زمان عدم احراز رای اعتماد 50 درصدی، مکانیسم تولید و سودآوری به شما تعلق نخواهد گرفت.

** تاثیر رمز ارزها در دورزدن تحریم ها و پیشرفت استارتاپ ها
اینک با توجه به عدم زیرساخت های سخت افزاری و حتی نرم افزاری موجود استفاده از فناوری ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم ها مقرون به صرفه و اقتصادی نیست چراکه باتوجه به دولتی بودن سیستم اقتصادی ایران و تعارضاتی که در قانون رمز ارزها و قانون اساسی وجود دارد به طور عملی این مهم به وقوع نخواهد پیوست و در یک کلام تلاش بیهوده و نافرجامی است.

فعالیت استارتاپ ها به طور کلی در ایران به 2 شکل است. نخست به بیان و طرح ایده ها و نظرات ختم می شود که طرح های ارزنده و خلاقانه ای هم در این زمینه ها شاهد بوده ایم و دیگری که بخش کمتری از استارتاپ را شامل می شود، مربوط به بخش اجرایی و عملیاتی استارتاپ هاست که از کلیت بخش نخست تنها 20 تا 30 درصد قابلیت اجرایی و عملی شدن ایده ها را پیدا می کنند، با این حال با به روز شدن قانون می توان به ظهور و بروز استارتاپ ها و حضور چشمگیرتر آنها امیدواری بیشتری داشت. در بحث تحریم ها نیز با توجه به اینکه این مقوله در حوزه ارزهای دیجیتال دخالتی ندارند، به طور قطع مشکلی در برنخواهد داشت. بدون شک با وجود شرکت‌ها و استارت‌آپ‌هایی که به صورت موازی در حال تلاش برای ایجاد راه‌حل‌های جدید و بهبود راه‌حل‌های کنونی هستند، به نظر می‌رسد که اکنون بهترین زمان برای پیروی از این تحول و انقلاب دیجیتالی است.

** پیشنهادات و راهکارها
به تمام افرادی که این اخبار و تبلیغات را مطالعه می کنند، پیشنهاد می شود که کمی بیشتر مطالعه کنند و مغلوب فضاهای تبلیغاتی و به ظاهر سودآور این حوزه نشوند. این فناوری با توجه به نوظهور بودن با آسیب های فراوانی در کشور رو به رو است که بیشتر آنها به دلیل آگاهی نداشتن جامعه و نبود اطلاعات کافی صورت می پذیرد.

پژوهشم**9280**2002**9131

انتهای پیام /*

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار