بخش ۳۲ هزار نفری چغامیش دزفول محروم از کتابخانه-مترجم - مترجم

بخش ۳۲ هزار نفری چغامیش دزفول محروم از کتابخانه-مترجم

به گزارش ایرنا در حال حاضر که موضوع کتابخوانی به یکی از دغدغه‌های اصلی فرهنگ دوستان تبدیل شده هنوز هم مناطق روستایی و کم برخوردار شهرستان دزفول از فضای کتابخانه ای بی بهره اند.

این در حالی است که استفاده از فضای کتابخانه و بهره مندی از فضای فرهنگی همواره به عنوان یکی از شاخص‌های رشد فرهنگی هر منطقه مدنظر بوده و معیار سواد در هر منطقه ارتباط مستقیمی با کتابخوانی دارد.

بخش چغامیش دزفول با ۳۲ هزار نفر جمعیت، ۲۷ روستا و ۲ شهر در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر دزفول واقع شده و یکی از دغدغه‌های مردم فرهنگ دوست آن احداث و راه اندازی کتابخانه است.

عظیم رحیمی عضو شورای روستای بنوت بالا واقع در بخش چغامیش با بیان اینکه کتابخانه این روستا از چهار سال قبل تاکنون آماده بهره برداری است، گفت: یک خیر چهار سال قبل منزل مسکونی خود را برای راه اندازی کتابخانه وقف کرد که بعد از این کار، اقدامات لازم برای انجام کارهای اداری ساختمانی انجام شد.

وی افزود: این واحد حدود ۶۰ متر دیگر توسعه یافت و کارهای نازک کاری آن انجام شد و در این مدت بارها پیگیر افتتاح و جذب امکانات برای راه اندازی آن بودیم ولی هنوز نتیجه نگرفته‌ایم.

این عضو شورای بنوت بالا با بیان اینکه بخش چغامیش با بیش از ۳۰ هزار نفر جمعیت فاقد کتابخانه و زیر ساخت فرهنگی است، گفت: با وجود مشکلات اقتصادی این خیر بیش از ۸۰۰ میلیون ریال از سرمایه خود را برای این کار خیر وقف کرده است که جا دارد حمایت بیشتری از آن صورت گیرد.

وی افزود: امید است این کتابخانه برای استفاده مردم روستا و بخش به بهره برداری برسد.

بخشدار چغامیش دزفول نیز در خصوص مشکلات فضای کتابخانه ای این بخش اظهار داشت: بخش چغامیش در حالی از فضای کتابخانه ای بی بهره است که ساکنان آن بارها تقاضای احداث و راه اندازی کتابخانه را داشته‌اند.

بابک عبدالهی افزود: اهالی این بخش بارها خواستار راه اندازی محلی به عنوان کتابخانه برای کتابخوانی و آماده شدن برای کنکور شده‌اند.

وی گفت: یکی از اهالی، خانه‌ای به مساحت ۳۰۰ متر در روستای بنوت بالا برای احداث کتابخانه واگذار کرده بود که اگر این کتابخانه راه اندازی شود حدود هفت تا هشت روستا می‌توانند از فضای آن استفاده کنند.

وی افزود: اهالی روستاهای اسلام آباد و خیبر نیز زمین‌هایی برای احداث کتابخانه اهدا کرده‌اند که باید از این فضاها برای راه اندازی کتابخانه استفاده شود.

عبدالهی با اشاره به استعدادهای درخشان تحصیلی ساکنان این بخش اظهار داشت: باید زمینه رشد و شکوفایی برای علاقه مندان به علم و دانش فراهم و از این استعدادها به درستی استفاده شود.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دزفول نیز درخصوص دلایل راه اندازی نشدن کتابخانه روستای بنوت بالا گفت: طبق قانون نهاد کتابخانه ها، در روستاهای بالای یکهزار و ۵۰۰ نفر، کتابخانه راه اندازی می‌شود حال آنکه روستای بنوت بالا حدود یکهزار نفر جمعیت دارد لذا با راه اندازی کتابخانه آن مخالفت شد.

رضا جوروند افزود: شهر چغامیش حدود ۲ هزار و ۳۰۰ نفر جمعیت دارد که زمینی برای احداث کتابخانه در این شهر واگذار شد ولی هنوز مشکل آن رفع نشده است.

وی اظهار داشت: اولویت برای احداث کتابخانه در بخش چغامیش، شهر جندی شاپور، شهر چغامیش و روستای بنوت بالا هستند که زمینی نیز از سوی دهیاری و شورای شهر جندی شاپور برای ساخت کتابخانه واگذار شده که در دست پیگیری است.

جوروند با بیان اینکه در حال حاضر هیچ کتابخانه فعالی در بخش چغامیش دزفول وجود ندارد، افزود: تا زمانی که در این روستاها کتابخانه احداث شود با همکاری دهیاران به صورت رایگان اقدامات فرهنگی و فعالیت‌های کتابخوانی برای اهالی برگزار می‌شود.

شهرستان دزفول با حدود ۵۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۷ کتابخانه نهادی دارد که این کتابخانه ها حدود ۱۲ هزار عضو دارند.

۷۲۷۸/‏۳۰۲۲

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار