ایرنا - پناهگاه امن برای سرمایه‌ها-مترجم - مترجم

ایرنا – پناهگاه امن برای سرمایه‌ها-مترجم

گروه اطلاع رسانی ایرنا در راستای ایفای رسالت آگاهی بخشی به انعکاس برجسته ترین گزارش های روزنامه های مختلف با عناوینی چون «پناهگاه امن برای سرمایه‌ها، سونامی مدرک ‌گرایی منجر به بی‌سوادی شد،تب گرانی در بازار، «اعتماد مردم» کارآمدترین گنبد آهنین در مقابل دشمن، سهم‌دهی به‌ جای جنگ مستقیم، 9 شرط سهمیه ‌بندی بنزین، امضای دلالی پای گرانی‌ها و به فروپاشی جامعه معتقد نیستم» پرداخته است در ادامه به بازتاب گزیده ای از این مطالب می پردازیم:

** پناهگاه امن برای سرمایه‌ها
روزنامه «دنیای اقتصاد» با انتخاب گزارشی با عنوان «پناهگاه امن برای سرمایه‌ ها» می نویسد: بررسی چشم‌انداز بازارها نشان می‌دهد آینده بازار ارز در حد قابل توجهی به تقاضای غیرمعاملاتی این دارایی مالی بستگی دارد که تا حدودی افسار آن در دست‌های سیاست‌گذار است. به عبارت دیگر، در شرایط بحرانی سیاست‌گذار می‌تواند با اقدامات ضربتی و میان‌مدت تقاضای غیرمعاملاتی برای دارایی‌ها را تا حدودی مهار کند. اولین متغیر قابل کنترل سیاست‌گذار، نقدینگی است که پرچمدار حرکت سرمایه‌گذاران به سمت بازارهای مختلف است. مهار نقدینگی علاوه بر اینکه می‌تواند پتانسیل بازار برای ورود به بازار دارایی‌ها را کاهش دهد، از طریق انتظارات احتمال تکثیر بحران را کاهش می‌دهد.

دومین متغیر وضعیت ساختاری بازار ارز است. در مقطع فعلی، بازارها و سامانه‌های مختلف بازار را غیر شفاف کرده و این خود زمینه را برای نفوذ عدم قطعیت فراهم کرده است. در همین راستا، سیاست‌گذار می‌تواند این سامانه‌های مهندسی‌شده را به یک بازار متشکل تبدیل کند تا انگیزه بازگشت ارز به بازار تقویت شود. جایگزینی رویکرد مداخله قاعده ‌مند به جای رویکرد صلاحدیدی دیگر نسخه‌ای است که می‌تواند برای برگشت تعادل و آرامش به بازار کمک کند؛ رویکرد صلاحدیدی خود باعث تنش و ایجاد نااطمینانی بین بازارگردان و فعالان بازار می‌شود. به‌ عنوان نسخه‌ای دیگر، لازم است سیاست‌گذار لنگر اسمی خود را تعیین و مشخص کند که از چه متغیرهایی مانند نرخ ارز، نرخ بهره و تورم حمایت خواهد کرد و همین‌طور ابزارهایش برای دستیابی به این اهداف چه خواهد بود.

** سونامی مدرک ‌گرایی منجر به بی‌سوادی شد
روزنامه «آرمان» با درج مطلبی با عنوان «سونامی مدرک‌گرایی منجر به بی‌سوادی شد» نوشت: متاسفانه طی سال‌های اخیر شاهد افزایش فارغ التحصیلان بی سواد و یا کم سواد بودیم که این خود می‌تواند نشان از وجود ضعف‌ های در نظام آموزش و پرورش و یا دانشگاه‌های کشور داشته باشد. گفتنی است امروزه در حالی آمار افراد فارغ التحصیل در جامعه افزایش یافته که متاسفانه بسیاری از آنها از علم چندانی برخوردار نیستند که این خود جای بسی تأمل دارد. همان گونه که می‌دانیم که امروزه تب بالای مدرک گرایی در جامعه شیوع پیدا کرده است به گونه‌ای که با سونامی فارغ التحصیلان مواجه هستیم که این خود می‌تواند به افزایش بی سوادان در جامعه دامن بزند از این رو شاید بتوان انتظار داشت که با ایجاد تغییر در نگرش و باور مردم بتوان تا حد زیادی مانع از افزایش بی رویه فارغ التحصیلان شد.

متاسفانه امروزه برخی از افراد به صورت زیرزمینی اقدام به خرید مدرک می‌کنند که این خود نقش تعیین کننده‌ای در افزایش آمار افراد بی سواد در کشور دارد، چرا که باید به خاطر داشت خرید مدرک بدون هیچ گونه یادگیری و آموزش خود می‌تواند تبعات منفی بسیاری را به جامعه تحمیل کند، چرا که متاسفانه امروزه در کوچه پس کوچه‌های اطراف دانشگاه‌های کشور به راحتی سفارش انواع مدارک تحصیلی را قبول می‌کنند و فرد تنها با پرداخت مبلغی و بعد از گذشت چند روز می‌تواند مدرک خود را با مهر رسمی و اعتبار تائید دریافت کند و به راحتی برای استخدام و یا موارد دیگر آن را ارائه دهد که این خود می‌تواند نشان از تب بالای مدرک گرایی در جامعه باشد، چرا که باید به خاطر داشت افزایش افراد فارغ التحصیل خود می‌تواند تبعات منفی را به جامعه تحمیل کند. از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که امروزه در حالی افراد از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند که از سواد علمی چندانی برخوردار نیستند و با این اوصاف انتظار دارند که به راحتی جذب بازار کار شوند به عنوان فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی به دلیل عدم انجام کار اجرایی مناسب به هیچ عنوان نمی‌تواند به سرعت جذب بازار کار شوند، چرا که این اقدام خود می‌تواند در ساخت و ساز مشکلات عدیده‌ای را ایجاد کند که تنها یکی از این مشکلات ایجاد شده می‌تواند کاهش کیفیت ساخت و ساز و در نهایت کاهش عمر مفید ساختمان باشد.

** تب گرانی در بازار
روزنامه «خراسان» با درج گزارشی با عنوان «تب گرانی در بازار» می نویسد: وضعیت بازار کالاهای اساسی امسال تا حدی متفاوت از سال گذشته است چرا که موج گرانی، منجر به کمیابی دوره ای و گرانی آن ها می شود. نمونه این را می توان در بازار کالاهای تن ماهی و ماکارونی دید. در برخی دیگر مانند شکر هم کاهش تولید به دلیل شرایط جوی عامل افت عرضه و افزایش قیمت شده است.در تازه ترین رویدادهای بازار، دیروز تسنیم گزارش داد که تن ماهی در فروشگاه های بزرگ زنجیره ای و نیز اینترنتی نایاب شده و قیمت برخی برندها به بیش از 60 درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، یکی از برندهای معروف تن ماهی که تا پیش از این به قیمت 9200 تومان عرضه می شد، هم اینک قیمت 15 هزار و 500 تومان روی آن درج شده و به گفته برخی فروشندگان، برندهای دیگر هم توزیع تن ماهی را در بازار کم کرده و توزیع کنندگان این شرکت ها نیز وعده افزایش قیمت را داده اند.

به رغم تجدید نظر سازمان حمایت در روزهای اخیر در قیمت ماکارونی، برخی از فروشگاه ها باز این کالا را تا دو برابر قیمت پارسال و حتی گران تر از نرخ های جدید اعلامی به فروش می رسانند. بنا بر اظهارات آثاریان، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران، سازمان حمایت، به تازگی قیمت هر بسته ماکارونی را تا پنج هزار و 450 تومان افزایش داد.شکر نیز از دیگر محصولاتی است که بازار آن در روزهای اخیر خبرساز شده است.

** «اعتماد مردم» کارآمدترین گنبد آهنین در مقابل دشمن
روزنامه «سیاست روز» با انتخاب تیتر ««اعتماد مردم» کارآمدترین گنبد آهنین در مقابل دشمن» نوشت: شروع جنگ همیشه با توپ، راکت و حمله نظامی نیست، خیلی سال است که ابزارهای جنگی تغییر کرده است، خیلی سال است که از وسط پذیرایی خانه هم می‌توان جنگ را به شدیدترین شکلش شروع کرد و دشمن را به اسارت گرفت، برای همین است که باید آرایش جنگی مناسب حال و روز جدید را گرفته و همواره همانطور که نیروهای مسلح در کشور آماده‌اند و اجازه نمی‌‌دهند کسی خیال بد نسبت به مرزهای‌مان داشته باشد، از مرزهای جدید حراست کرد و به گوش باشیم.

نکته مهم این است که صداقت باید در برخورد مسئولین با مردم حفظ شده و به عنوان اصلی‌ترین تاکتیک از آن استفاده شود چراکه اگر اعتماد مردم به مسئولان‌شان از بین رود حتی آرایش جنگی نیروهای مسلح هم نمی‌تواند آنطور که باید در مقابل دشمن قد علم کند. پس اعتماد مردم به نظام به عنوان پشتوانه‌ای محکم باید حفظ شده و از آن حراست شبانه‌روزی به عمل آید، اصلا شاید دشمن همین نقطه را هدف گیرد. برای رفع این نگرانی باید مسئولین دائما با مردم با صداقت سخن گویند، اینطور نباشد که امروز و این ساعت حرفی را بیان کنند که دو ساعت بعد خلافش ثابت شود، این حفظ اعتماد مردم می‌تواند از هر گنبد آهنینی محکم‌تر در مقابل ابزارهای جنگ مدرن به کار آید. در نهایت مهم است که آرایش جنگی مناسب را داشته، حفظ کرده و به بودن در میدان نبرد باور داشته باشند و داشته باشیم تا بتوانیم در برابر تهدیدات دشمن دوام آورده و محکم بیاستیم.

** سهم ‌دهی به ‌جای جنگ مستقیم
روزنامه «شرق» با درج گزارشی با عنوان «سهم‌دهی به‌جای جنگ مستقیم» آورده است: مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش از آمادگی خود برای سپردن وظیفه تألیف کتاب‌های درسی به ناشران کمک‌آموزشی خبر داده‌اند. این موضوع را از یک طرف می‌توان مصداق دقیق ضرب‌المثل معروف «گوشت را به دست گربه سپردن» دانست و از طرفی دیگر می‌توان تاکتیک و برنامه‌ای برای تشویق این ناشران دانست که به‌جای پول‌درآوردن از کنار درس و مدرسه، مستقیم در اصل ماجرا سهیم شوند تا شاید دست از سر این حوزه بردارند. جنگ و کشمکش وزارت آموزش‌وپرورش با ناشران پرقدرت کمک‌آموزشی که از این راه سالانه میلیاردها تومان کسب درآمد می‌کنند، مدتی بود به اوج رسیده بود. این کشمکش اما به جایی نرسید و طرفین هربار برگه‌ای جدید رو می‌کردند. وزارت آموزش‌وپرورش از تلاش خود برای حذف کنکور و مشق شب برای جمع‌کردن بساط کتاب‌های تست و کمک‌آموزشی و … پرده‌برداری می‌کرد و طرف مقابل در دیدار با برخی از مراجع، از آنها توصیه و سخنرانی در ستایش اهمیت مشق شب گرفت. به نظر می‌رسد این کشمکش حالا و با پیشنهادی که روز گذشته رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اعلام کرده، وارد مرحله جدیدی شده است.

چاپ کتاب‌های درسی بازاری بزرگ با آمارهایی حیرت‌انگیز است، به‌گونه‌ای که مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی سال 96 در مصاحبه‌ای گفت: «در سال تحصیلی 97-96 حدود 138 میلیون جلد کتاب درسی به چاپ رسیده است». در همان سال اعلام شد در بخش تولید و انتشار کتاب‌های درسی سالانه چیزی حدود 13 هزار میلیارد تومان هزینه می‌شود. با درنظرگرفتن این آمار و ارقام به نظر می‌رسد تلاش‌های وزارت آموزش‌وپرورش برای کشاندن ناشران کتاب‌های کمک‌آموزشی به این حوزه با این هدف است که آنها را به‌جای حذف – حالا که زورش به آنها نمی‌رسد – حداقل وارد کسب‌وکاری مورد تأیید کند. مشخص نیست این استراتژی جواب خواهد داد یا خیر، اما بعید نیست این ناشران با ورود به این حوزه علاوه‌بر اینکه کار خود را در زمینه کتاب‌های کمک‌درسی حفظ کرده و ادامه دهند، بازار جدید تألیف کتاب‌های درسی را نیز فتح کنند.

** 9 شرط سهمیه ‌بندی بنزین
روزنامه «فرهیختگان» با درج مطلبی با عنوان «9 شرط سهمیه ‌بندی بنزین» می نویسد: در روزهای پایانی هفته گذشته شایعه افزایش قیمت بنزین به یکی از مهم‌ترین چالش‌های نظام اجرایی کشور تبدیل شد، به‌طوری که رسانه‌های منتشر‌کننده اخبار افزایش قیمت بنزین می‌گویند این خبر از سوی دولتی‌ها به آنها رسیده و در سوی دیگر نیز دولتی‌ها هرگونه ارائه اطلاعات در این زمینه را تکذیب می‌کنند. اما چالش بنزین فقط به این اظهارنظرها و اخبار منتهی نمی‌شود، به ‌طوری که بررسی‌های آماری نشان می‌دهد قیمت بنزین در ایران معادل 10 درصد قیمت بنزین در کشورهای منطقه است و از سوی دیگر در سال‌های اخیر میزان مصرف بنزین نیز با سرعت چشمگیری به بیش از روزانه 91 میلیون لیتر در سال جاری رسیده است که ادامه این روند می‌تواند خود به یکی از چالش‌های حوزه حمل‌ونقل در کشور تبدیل شود.

سناریوی اول در تعیین‌تکلیف قیمت بنزین ادامه شیوه فعلی یعنی فروش تک‌نرخی بنزین بدون افزایش قیمت و با همان نرخ 1000 تومان است. همان‌طور که گفته شد، اجرای سهمیه‌بندی سوخت در سال 86 توانست میزان مصرف بنزین و سایر حامل‌های انرژی را به‌طور چشمگیری کاهش دهد. بر این اساس یکی از سناریوهای انتخابی برای مدیریت مصرف بنزین که می‌تواند منجر به کاهش قاچاق سوخت نیز شود، ارائه بنزین با کارت سوخت و تعیین سهمیه برای خودروهای شخصی و حمل ‌ونقل عمومی است. در سناریوی سوم بحث این است که قیمت تک‌نرخی فعلی از 1000 تومان در هر لیتر به 1500 تومان برسد و میزان مصرف نیز برای همه مصرف‌کنندگان اتومبیل‌های شخصی یکسان و به مقدار ماهانه 60 تا 70 لیتر تعیین و برای حمل‌ونقل عمومی متناسب با نیاز این بخش سهمیه بنزین تعیین شود. سناریوی چهارم به این صورت است که طرح سهمیه‌بندی بنزین اجرا شده، کارت‌های سوخت فعال و بنزین در دو نرخ سهمیه‌ای 100 تومان و آزاد 1500 تومان نرخ‌گذاری شود. در این سناریو سهمیه ماهانه 60 تا 70 لیتری خودروهای شخصی و سهمیه خودروهای حمل‌ونقل عمومی با نرخ 1000 تومان همچنان ادامه داشته باشد و برای کسانی که بیش از این میزان مصرف دارند، بنزین با نرخ 1500 تومان ارائه شود. در این سناریو پیش‌بینی می‌شود بنزین سهمیه‌بندی شده، قیمت بنزین در دو نرخ سهمیه‌ای هر لیتر 1000 تومان فعلی و بنزین آزاد نیز به قیمت 2500 تومان نرخ‌گذاری شود. مطابق این سناریو با لحاظ میانیگن نرخ دلار 13 هزار تومانی بازار، قیمت 2500 تومانی بنزین آزاد معادل 19 سنت دلار است که با قیمت 50 سنتی فوب خلیج‌فارس تفاوت 31 سنتی در هر لیتر دارد. بر این اساس بازهم دولت عملا راه را برای قاچاق بنزین باز گذاشته است. براساس این سناریو بنزین سهمیه‌بندی شده، قیمت بنزین سهمیه‌ای هر لیتر 1500 و قیمت بنزین آزاد نیز 2500 تومان تعیین شود. در این استراتژی پیشنهاد می‌شود قبل از هرگونه تصمیم عجولانه از سوی دولت، لازم است مراکز پژوهشی همانند سازمان برنامه و بودجه و مرکز پژوهش‌های مجلس طی چند ماه آینده با بهره‌گیری از توان مطالعاتی پژوهشگران و بهره‌گیری زمینه‌سازی برای بهره‌گیری از سیستم آماری و اطلاعاتی کشور طرحی را تدوین کنند که شرایط و ویژگی‌های زیر را داشته باشد. یکی از موارد مغفول در طرح‌های دولت برای مدیریت مصرف انرژی، غفلت از عملکرد خودروسازان در موضوع بالا بودن میزان مصرف خودروهای داخلی است. بر این اساس در طرح جدید این مورد حتما باید مورد توجه قرار گیرد.

** امضای دلالی پای گرانی‌ها
روزنامه «همدلی» با انتخاب گزارشی با عنوان «امضای دلالی پای گرانی‌ها» آورده است: بر اساس تحلیل‌های کارشناسان اقتصادی، مردم برای جلوگیری از افت قدرت خرید خود در شرایط حساس سیاسی به بازارهایی همچون مسکن، خودرو یا ارز می‌روند تا قدرت خرید خود را حفظ کنند. در چنین شرایطی اتفاقی که قابل تصور است، شیطنت‌های دلالان و برهم ریختگی هر چه بیشتر بازارهاست. این اتفاق سال گذشته در چهارراه‌استانبول صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت و به گفته دست‌اندرکاران اقتصادی به دلیل نبود مقصد مشخص برای جذب سرمایه‌های مردم، عده‌ای از سرمایه‌داران را با خرید دلار و یورو متضرر کرد و عده دیگری را هم به سودهای جذابی رساند. این روند سال‌هاست که در اقتصاد ایران جریان دارد و گفته می‌شود اقتصاد سال‌هاست که سازوکار علمی ندارد و بر پایه اظهارنظرهای دلالی اداره می‌شود و در چنین شرایطی نمی‌توان به درستی درباره آینده بازارهای موازی به درستی اظهارنظر کرد.

اقتصاد ایران تجریه‌های تلخ زیادی در این زمینه دارد و بارها ثابت شده است که قیمت کالاهای اساسی بدون توجه به سازوکارهای اقتصادی رشد کرده و نقش دلالان هر بار در زمینه افزایش قیمت‌ها پررنگ بوده است؛ این اتفاق بارها در بازار خودرو، مسکن و ارز افتاده است و استقبال از این بازارها، هر بار باعث جهش قابل‌توجه قیمت ‌ها شده است. تحت این شرایط بسیاری از آگاهان اقتصادی از اصلاح بسیاری از زیرساخت ‌های اقتصادی برای ساماندهی سرمایه‌های سرگردان خبر می‌دهند تا به جای این بازارها، این سرمایه ‌ها در محل امن‌تر و پربازده‌تری استفاده شوند.

** به فروپاشی جامعه معتقد نیستم
روزنامه «ایران» با درج مطلبی با عنوان «به فروپاشی جامعه معتقد نیستم» به گفت وگو با محمدرضا جوادی یگانه جامعه‌ شناس پرداخت و نوشت: من به فروپاشی جامعه ایران معتقد نیستم و اتفاقاً «جامعه» را مهم‌ترین نقطه قوت می دانم و برای این ادعای خود از رفتارشناسی مردم در جریان سیل اخیر گواه می‌آورم. در سیل اخیر با یک مسأله دوگانه و به ظاهر متناقض مواجه بودیم. از یک طرف، با کمک‌های بی‌دریغ مردم روبه‌رو هستیم؛ آحاد مردم، براحتی، دلسوزانه و بدون هیچ چشمداشتی کمک کرده یا در حال کمک‌کردن هستند. اما تجربه زیسته به ما می‌گوید در دیگر لحظه‌ها و در بقیه بخش‌های جامعه به این راحتی به دیگران کمک نمی‌کنیم. یعنی به کسانی که مشکل پیدا کرده‌اند چندان روی‌خوش نشان نمی‌دهیم و حتی بی‌توجهی می‌کنیم. به طور مثال در روزهای بارانی در تهران خودروها، خیلی سخت به مردم گرفتار در باران کمک می‌کنند یا با بارش برف کرایه‌ها را یکباره تا چندین برابر گران می‌کنند. این تناقض در لحظه‌ها و شرایط دیگر هم اتفاق می‌افتد. مثلاً اکثر جهانگردانی که به ایران سفر کرده‌اند چه در گذشته و چه در سال‌های اخیر، از میهمان‌نوازی ایرانی‌ها بسیار تعریف کرده‌اند اما همزمان می‌بینیم که در فرودگاه، شیرینی تا چندبرابر قیمت فروخته می‌شود یا در برخی شهرها، خودروهای مسافربر مسافران را با دریافت مبالغی گزاف و غیرمنصفانه به هتل می‌رسانند. باز هم انگار همان رفتارهای دوگانه در اینجا حضور دارد.

معتقدم هر دو شکل رفتار بسیار مهم هستند. این دوگانگی رفتاری، به دو ساحت مختلف تعلق دارند. من این را به دو حوزه «نفع» و «غیرنفع» مرتبط می‌دانم. منظورم از نفع، هم نفع سیاسی(قدرت) و هم نفع اقتصادی(پول) است. منطق «حوزه نفع» از منطق «حوزه غیرنفع» متفاوت است. در حوزه «نفع» ما قواعد نفع را داریم. در این ساحت، خیلی هم اخلاقی عمل نمی‌کنیم؛ بیشتر منفعت‌طلبانه، خاص‌گرایانه و قبیله‌گرایانه عمل می‌کنیم، اما در حوزه «غیرنفع»، خیلی راحت، مهربانانه و با گذشت عمل می‌کنیم.

پژوهشم**9117**2002**9131

انتهای پیام /*

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار