ایرنا - حرکت معکوس ارز-مترجم - مترجم

ایرنا – حرکت معکوس ارز-مترجم

گروه اطلاع رسانی ایرنا در راستای ایفای رسالت آگاهی بخشی به انعکاس برجسته ترین گزارش های روزنامه های مختلف با عناوینی چون «حرکت معکوس ارز، تهدید توخالی، لزوم توجه به اشتغال «کم آب بر»، اکنون چه باید کرد؟، مناسبت‌های جهانی در حد آرزو، نقره داغ شدن مستأجران در بازار مسکن، من دامادم؛ یک معتاد به گیم!، تحریم‌های امریکا علیه ایران را قبول نداریم و تمدنی به بزرگی خانواده» پرداخته است در ادامه به بازتاب گزیده ای از این مطالب می پردازیم:

**حرکت معکوس ارز
روزنامه «جهان صنعت» درگزارشی با عنوان «حرکت معکوس ارز» آورده است: به راه انداختن کارزار حداکثر فشار علیه بازار اقتصادی کشورمان و شدت بخشیدن به تحریم‌های نفتی ایران از سوی دولت آمریکا هر چند گمانه‌زنی‌ها را به سمت صعود مجدد قیمت ارز هدایت می‌کرد، اما پاتک بازارساز توانست قیمت ارز را یک پله دیگر کاهش دهد تا افسار قیمت‌گذاری بازار را خود در دست بگیرد‌.کاهش مرحله‌ای قیمت ارز درست بعد از آن اتفاق می‌افتد که افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا بیش از هر چیز بازار ارزی کشور را نشانه گرفته است. نوسانات بالای ارز طی هفته‌های گذشته نیز بر این موضوع صحه می‌گذارد و پیش‌بینی می‌شود افزایش شکاف‌ها بین روابط دو کشور بتواند بازار ارز را دستخوش تلاطمات بسیاری کند‌.

اما با وجود آنکه سیاست‌های متعدد دولت از ابتدای سال جاری توانسته مانع از رشد بی‌رویه قیمت‌ها شود، با این حال ادامه حرکت بازار بر چنین مسیری بستگی زیادی به جنس سیاستگذاری‌های ارزی بانک مرکزی دارد‌.بر این اساس و با فرض اینکه بانک مرکزی در مقابل هجمه‌های اقتصادی متعدد دولت آمریکا می‌تواند به مقاوم‌سازی بازار ارز با سیاست‌های دستوری بپردازد، فتح قله‌های جدید قیمتی در بازار ارز ممکن نخواهد شد. این فرض زمانی قابل تحقق خواهد بود که وعده‌های متعدد سیاستگذار برای راه‌اندازی بازار جدید ارزی و اعمال کنترل بیشتر بر بازار ارز تداوم یابد‌.

**تهدید توخالی
روزنامه «همدلی» در گزارشی با عنوان «تهدید توخالی» آورده است: دونالد ترامپ در حساب کاربری خود در توئیتر می نویسد که «اگر ایران می‌خواهد بجنگد، این به طور رسمی پایانش خواهد بود. هرگز آمریکا را دوباره تهدید نکنید». این توئیت باعث واکنش‌های بسیاری هم از طرف غربی‌ها هم برخی از مقامات رسمی ایران شد. به باور ناظران آمریکا در پی جنگ نیست پس هدف از ملتهب ساختن فضای عمومی جامعه ایران از سوی این کشور، فشار بیشتر بر مردم و نظام جمهوری اسلامی است.

از سوی دیگر ترامپ هیچ مجوز قانونی برای جنگ علیه ایران نه از طرف کنگره و نه از طرف سازمان ملل متحد ندارد و حتی برخی گزارش‌هایی که از ایران ارائه می‌دهند، اغراق شده هستند که مبتنی بر واقعیت نیست، به عبارتی دیگر چیزی است که ترامپ از آن برای توجیه تصمیمات خود استفاده می‌کند. او برای مقابله نظامی با ایران هیچ همراهی ندارد. بنابراین هر اقدام نظامی ایالات متحده آمریکا علیه ایران، تجاوز محسوب خواهد شد و در هرگونه درگیری با ایران، هیچ متحدی به جز اسرائیل و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس از آن حمایت نخواهند کرد.

علی بیگدلی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با «همدلی» ضمن اشاره به توئیت تهدیدآمیز ترامپ، گفت: «این روزها در ایران بسیاری در مورد احتمال وقوع یک جنگ تمام‌عیار با ایالات متحده صحبت می‌کنند. اما طبق مستندات موجود و توازن فراگیری که آمریکا در منطقه به دنبال آن است این اقدام فرصت وقوع نخواهد یافت». او در ادامه افزود: «ممکن است رئیس جمهوری ایالات متحده تصمیم بگیرد وارد یک قمار علیه ایران شود، اما بسیار بعید است این قمار نتیجه مورد نظر او را در پی داشته باشد و به همین دلیل قطعا آمریکایی‌ها ترجیح خواهند داد همین جنگ تمام عیار اقتصادی را که علیه ایران شروع کرده‌اند، ادامه دهند».

**لزوم توجه به اشتغال «کم آب بر»
روزنامه «اعتماد» در گزارشی با عنوان «لزوم توجه به اشتغال «کم آب بر»» آورد: در چند دهه اخیر فراوانی وقوع و بزرگی سیلاب‌ها در ایران افزایش چشمگیری یافته است که متاسفانه برخی این موضوع را به ساخت سدهای مخزنی مرتبط می‌کنند! این در حالی است که تقریبا همه کشورهای جهان با این پدیده مواجه هستند و در این شرایط خسارات سیل در جهان رو به افزایش است. دلیل اصلی این موضوع تغییرات اقلیمی است. پیش از این، بخش بسیار بزرگی از بارندگی‌های کشور نرمال و یکنواخت بوده و بخش دیگری نیز به صورت برف در ارتفاعات ذخیره شده و همانند یک مخزن عمل می‌کرد. ولی انتشار بی‌اندازه گازهای گلخانه‌ای در چند دهه اخیر منجر به تغییرات آب و هوایی و اقلیمی بسیار شدیدی شده و دیگر نه از آن بارش‌های یکنواخت خبری هست و نه از برف‌های ماندگار در داخل شهرها و حتی ذخیره برف در ارتفاعات.

البته موضوع افزایش نسبی دما و بالا رفتن میزان تبخیر، تعرق و نیاز آبی طی چند دهه اخیر نیز مزید بر علت شده است. در این شرایط وقوع بارش‌های حدی (خیلی شدید یا خیلی اندک)، افزایش چشمگیری یافته است به نحوی که از طرفی فراوانی بارش‌های کمتر از 10 میلیمتر که قادر نخواهند بود روانابی را ایجاد کنند و به راحتی تبخیر شده و از دسترس خارج می‌شوند و باعث تداوم خشکسالی‌ها شده، افزایش یافته است و از طرف دیگر، وقوع بارش‌های خیلی شدید نیز فراوان شده که وقوع سیلاب‌های خسارت‌بار را در پی داشته است. این وضعیت را مطابق با آمار و اطلاعات موجود می‌توان در یک جمله خلاصه کرد که طی چند دهه اخیر یا در خشکسالی‌های طولانی قرار داشته‌ایم یا اینکه با سیلاب‌های بزرگ مواجه بوده‌ایم، یعنی سکه‌ای با 2 روی خشکسالی و سیلاب.

**اکنون چه باید کرد؟
روزنامه «شرق» در گزارشی با عنوان «اکنون چه باید کرد؟» می نویسد: فعالان سیاسی، تحلیلگران و استادان عرصه علوم سیاسی و اجتماعی درباب سیاست‌گذاری بهنگام و نابهنگام در ایران تاکنون نقطه‌نظرات مختلفی را مطرح کرده‌اند. مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توان به‌عنوان مخرج مشترک این نظرات‌ به‌ویژه درباره علت نابهنگامی سیاست‌گذاری در ایران روی آن انگشت گذاشت، «فقدان رابطه علت‌و‌معلولی یا دیالکتیکی بین عرصه تصمیم‌سازی و عرصه رخدادهای اجتماعی است». دکتر امیر محبیان، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسایل سیاسی و استاد فلسفه غرب معتقد است سیاست‌گذاری بهنگام نیاز به نگرشی تحت عنوان «حکمروایی» دارد. نگرشی که تعامل بین مردم و حکومت و مدیریت جامعه و توده‌های مردم را یک تعامل دیالکتیکی و دائم می‌بیند. شرایطی که باید دائم بین مطالبات مردم و امکان سوءاستفاده از قدرت توسط دولتمردان یک توازن ایجاد شود به گونه‌ای که تصور شود دولتمردان منصوبان مردم برای حل مسایل آنها هستند و نه بیشتر.

به اعتقاد محبیان نهادهایی که می‌توانند این مسئله را تاحدودی حل کنند، احزاب، نهادهای مدنی، نخبگان و روشنفکران هستند. به اعتقاد او این نهادها توازنی بین مطالبات توده‌های مردم یعنی مطالبات روز و درعین‌حال نیازها و ضرورت‌های آینده‌نگرانه آنها برقرار می‌کنند و در نتیجه کسی که می‌خواهد حکمروایی کند، از یک‌سو مدیر است و از سویی دیگر منافع درازمدت توده‌ها را در نظر می‌گیرد و آن را قربانی نیازهای روزشان نمی‌کند.

**مناسبت‌های جهانی در حد آرزو
روزنامه «اطلاعات» با بازتاب عنوان «مناسبت‌های جهانی در حد آرزو» آورده است: امید بر این بود که پس از شکل‌گیری سازمان ملل، احوال جهان رو به بهبود نهد؛ ولی نه! اینکه اینگونه نشد، بلکه بدتر شد؛ نه البته کوتاهی از سازمان ملل بوده باشد بلکه این سرشت جهان هستی‌ست که همانگونه روزی پیدایش یافت و زاده شد، همانگونه نیز رو به نیستی رود و بمیرد. ‏روزی زمین با همه بود و نبودهایش، غبار شده و در سیاه‌چاله‌ای فرو خواهد رفت؛ اما شگفت این‌جاست که همه ماندگاران زمین با این که آگاه به این حقیقت‌اند ولی نه که راهکاری برای پیشگیری نمی‌یابند بلکه با همه توان، سرگرم شتاب‎بخشی به فرایند این نابودی‌اند.

حقیقت‌های ریز و درشتی در جهان وجود دارد که مردم تنها شمای واقع‎شده آن را می‌بینند، آن هم با چشم رسانه‌ها. برای نمونه رسانه‌ها می‌گویند «خیزش طالبان، القاعده و‎‏ (Isis‏) داعش سبب شد جهانیان دریابند که کودکان و انسان‌های گریزان از جنگ تا چه‌اندازه آسیب‎پذیرند» در حالی که پیش‎تر نیز پدیده‌های بسیاری به کودکان و انسان‎های سازش‎‏‎‏جو آسیب زده است.یا این که «خروج امریکا از پیمان پاریس، نفس محیط‎زیست را گرفت» حال آن که پیش از آن بسیاری از کشورهای متعهد به پیمان پاریس، در کنش‎وری(در عمل) چندان متعهد به پیمان نبوده‌اند.

نمونه دیگر قدرت کشورهای عضو شورای امنیت است که به سستی ساختار بنیادین سازمان‌ملل انجامیده است. امکان حق وتوی پنج کشور دایمی شورای امنیت(چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و امریکا) این امکان را فراهم آورده که هر یک از آن‌ها جهان را کش‎سان به سوی خود بکشند. حتی حق وتوی چرخشی در میان 193 کشور نیز راهکار خوبی نیست و تنها سبب افزایش کش‌مکش‌ میان ابرقدرت‌ها و قدرت‌ها و خرده‎قدرت‌‎ها و بی‎‏قدرت‌ها در جهان می‌شود.

**نقره داغ شدن مستأجران در بازار مسکن
روزنامه «مردم سالاری» در گزارشی با عنوان «نقره داغ شدن مستأجران در بازار مسکن» نوشت: افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی از هم‌اکنون آغاز شده است؛ این افزایش شدید در حالی صورت می‌گیرد که هنوز فصل اجاره شروع نشده، مدارس تعطیل نشده و فرزندان مستأجران همچنان به مدرسه می‌روند، و گذشته از این، در ماه رمضان قرار داریم که تمایل به جابجایی‌ها در آن، بسیار اندک است! در بازار اجاره آپارتمان‌های مسکونی چه می‌گذرد و مستأجران قرار است تا چه میزان نقره‌داغ شوند؟! سوای این‌ها، برای ساماندهی بازار اجاره چه باید کرد؟

اگر سری به بنگاه‌های املاک در کلان‌شهری نظیر تهران زده باشید یا وب‌سایت‌هایی نظیر دیوار را چک کرده باشید، پی خواهید برد که افزایش غیرمتعارفِ نرخ اجاره‌ از هم‌اکنون آغاز شده است. اجاره یک واحد 85 متریِ هشت سال ساخت در مرکز تهران در خیابان جمالزاده با رهن کامل 200 میلیون تومانی به مستأجران پیشنهاد شده است. در تابستان سال 96، رهن کاملِ چنین واحد مسکونی‌ای برای مستأجران بین 90 تا 100 میلیون تومان، هزینه در برداشت و حالا تنها در عرض دو سال، اجاره بها حداقل دو برابر شده است!

در تابستان سال گذشته، همزمان با التهابات ارزی در کشور، اجاره بها در تهران نسبت به فصل تابستان سال 96، حدود 40 درصد افزایش یافت. امسال با وجود این‌که هنوز وارد تابستان و فصل جابجایی مستأجران نشده‌ایم، اجاره بها نسبت به تابستان سال 97، بیش از 40 درصد افزایش یافته و هرچه به تابستان نزدیک می‌شویم ممکن است بر میزان افزایش نرخ‌ها افزوده شود. تازه در برخی مناطق تهران، افزایش اجاره بها بیش از این میزان بوده است.

**من دامادم؛ یک معتاد به گیم!
روزنامه «خراسان» در گزارشی با عنوان «من دامادم؛ یک معتاد به گیم!» آورده است: یکی از مهمان‌های اخیر برنامه «کودک شو» که از شبکه نسیم پخش می‌شود، خاطره عجیبی از شب دامادی‌اش تعریف کرد که «پژمان بازغی» را برای ثانیه‌هایی شوکه و متحیر کرده بود! این مهمان درباره اقدام عجیب‌اش در شب دامادی‌اش می‌گوید: «راستش من شب عروسی از مجلس اومدم بیرون و خانواده خودم و عروس، منتظر من بودند تا بیایم و شام را بدهند. تقریبا یک ساعتی دنبال من می‌گشتند. ما یک لیگ پلی‌استیشن داشتیم در خانه همسایه. من هم با کت و شلوار و لباس دامادی، نشسته بودم اون‌جا و مربع و ضربدر رو می زدم. اون موقع خیلی بازی برام مهم بود و اصلا آرامش نداشتم تو مراسم!»

نکته عجیب این‌که دقیقا یک روز بعد، اقدام مشابهی توسط یک داماد هندی صورت گرفت که در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی دنیا بازتاب زیادی داشت. در کلیپ منتشر شده از یک مراسم عروسی که به تازگی برگزار شده، داماد حتی حین برگزاری مراسم جشن عروسی‌اش هم دست از بازی کردن بر نمی‌دارد! «اسپوتنیک نیوز» در توضیح مختصری برای این کلیپ پربازدید نوشت: «از نگاه‌های پر از سوال عروس خانم به نظر می‌رسد به آینده‌ای که در انتظارش هست، فکر می‌کند. جالب‌تر آن‌که در این میان یکی از مهمانان هدیه‌ای به داماد تقدیم می‌کند اما با واکنشی غیرمنتظره از جوان بی‌توجه مواجه می‌شود.» این دو اتفاق متفاوت، بهانه‌ای است تا چند نکته مهم درباره اعتیاد به بازی‌های دیجیتال را مطرح کنیم.

**تحریم‌های امریکا علیه ایران را قبول نداریم
روزنامه «ایران» با درج تیتر «تحریم‌های امریکا علیه ایران را قبول نداریم» می نویسد: ارزیابی‌های بسیاری پیرامون نقش شرکای اقتصادی و همسایگان نزدیک ایران در مواجهه با تحریم‌های امریکا و سامان بخشیدن مناسبات تجاری‌شان با تهران مطرح شده است. ارزیابی‌هایی که اغلب تصویر چندان مطلوبی را ارائه نمی‌کنند و بر این نگرانی دامن می‌زنند که ناتوانی متحدان ایران سبب تقویت جبهه فشار علیه ایران شود. با این حال سفیر عراق در ایران عزم این کشور را برای مقابله با تحریم‌های دولت امریکا جدی می‌داند.

«سعد جواد قندیل» در گفت ‌وگو با «ایران» از برنامه دولتش در این زمینه سخن گفته است. طی چند روز گذشته با توجه به تحولاتی که پیرامون جمهوری اسلامی ایران رخ داده و به تعمیق تنش دیپلماتیک میان ایران و امریکا انجامیده، اخباری مبنی بر ارسال پیام واشنگتن به تهران از طریق دولت عراق منتشر شده است. چنانکه گفته شده آقای مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا در سفر اخیری که به بغداد داشته، حاوی پیامی برای ایران بوده و از عراق خواسته است به عنوان کانال ارتباطی میان واشنگتن و تهران نقش آفرینی کند. این خبر را تأیید می‌فرمایید؟ما بارها در زمینه مذاکرات میان ایران و امریکا فعالیت داشته‌ایم و در روزهای حضور نیروهای نظامی امریکا در عراق پیام‌هایی بین ایران و امریکا رد و بدل می‌کردیم تا از شدت نزاع میان طرفین بکاهیم.

**تمدنی به بزرگی خانواده
روزنامه «رسالت» در گزارشی با عنوان «تمدنی به بزرگی خانواده»می نویسد: دیرزمانی است که غرب و الگوهای رفتاری آنها بر جوامع مختلف سایه گسترانده و توسعه اقتصادی و اجتماعی اکثر آنها از جمله ایران، بر پایه فردگرایی و اصالت فردی در جوامع غربی در حال شکل گیری و پایه ریزی است؛ امری که آثار و تبعات بسیاری داشته و به اذعان کارشناسان و صاحبنظران خانواده در کشور عامل بسیاری از ناهنجاری ها و ناملایمات شخصی و اجتماعی بوده است. تا جایی که با ویژگی‌های الگوی خانواده‌گرایی یا خانواده محوری که از مبانی ارزشی دینی و ملی ما محسوب می شود، سازگار نبوده و ناخواسته درگیر آثار منفی آن در جامعه شده ایم.

«طاهره همیز» عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان، استاد و مشاورخانواده و جوانان و نویسنده کتاب قرار در همین خصوص و بررسی آثار چنین امری و پاسخ به چرایی لزوم محوریت خانواده بر جامعه با توجه به ارزش های اسلامی به رسالت می گوید: «متأسفانه نظام حاکمی که اکنون بر جامعه جهانی، فرمانروایی می‌کند استکبار است که تمام نیروهای افراد را به سمت و سوی مقاصد سودجویانه خود به کار می‌گیرند و انسانها برده‌های زندگی زمانی آنها می‌شوند در صورتی که قرآن کریم از انسانهای مستقلی صحبت می‌کند که باید بالنده باشند و به رشد برسند.»

پژوهشم**9280**2059**9131

انتهای پیام /*

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار