انگیزه‌ها را به یاس مبدل نکنید!-مترجم - مترجم

انگیزه‌ها را به یاس مبدل نکنید!-مترجم

در این مطلب آمده است: تاریخ پرشکوه سرزمین ایران در تمامی هفت هزار سال گذشته نشان از آن دارد که در طول هر هزاره خود بیش از دیگر سرزمین‌های جهان توانسته است به واسطه علم و عمل به دیگر مردم دنیا کمک نماید. شمارش منجمان، اطباء، مورخان، محققان، ادیبان، شعرا طی هزار و چهارصد سال گذشته عالمان دین که هرکدام علاوه بر جانشین منجی بودن در دوران خود به علوم مختلف نیز اشراف کامل داشته‌اند نشان می‌دهد وجود انگیزه و توانایی فطری در مردم ایران سابقه دیرینه دارد که هر زمان پشتیبانی و تشویق و تقدیر شده بیشتر بروز کرده و آثاری بی بدیل از خود بجا گذاشته است. رقم این دوران‌های متمادی در هفت هزاره گذشته متعدد و متفاوت بوده و نگارش‌های بجا مانده اما معدود از حوادثی تأسف آور همچون هجوم مغول‌ها و آتش سوزی‌های عمدی و سرقت‌های بیگانگان دلیل بارزی بر وسعت آن است که بعضی از آنها انگشت شمار می‌باشند. پس از به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی در سال ۵۷ سیر انگیزه در نسل‌های جدید روزبه روز افزایش یافت تا به دنیا ثابت شود همه موفقیت‌های علمی در غرب حاصل برداشت از زیرساخت‌های ایران کهن می‌باشد که امروز توانسته سروده ” رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند” را به واقعیت‌ها نزدیکتر کند.

گذری به دهه‌های شصت، هفتاد و هشتاد و این روزها نود نشان از آن دارد اگرچه در طول دفاع مقدس این کشور برای نمونه احتیاج مبرم به پیش پا افتاده‌ترین محصول حفاظتی یعنی سیم خاردار داشت تا غرب و عوامل آن این محصول ابتدایی را جز تحریم‌های اولیه خود قرار دهند اما امروز که پا به دهه پنجم می‌گذارد مفتخر است در حساس‌ترین علوم روز در مقاطع یک رقمی دنیا قرارگرفته که به معجزه بیشتر شباهت دارد و می‌تواند جهش قرن لقب گیرد. تعداد این گام‌های بلند و باورنکردنی در این محدوده قابل شمارش نیست اما می‌توان اشاره‌ای به هشت سال دفاع مقدس داشت که برای ورود به دامنه این تحول نقش اصلی را بازی نموده تا صنایع دفاعی مقام و موقعیتی باورنکردنی را کسب نماید و ساخت ماهواره‌ها فضا را نیز به داشته‌های این ملت بیفزاید همانگونه که گام‌های بلند در انرژی اتمی و تولید اورانیوم غنی شده تهدیدها را به فرصتی بزرگ و باورنکردنی تبدیل نمود تا دلهره را بر دشمنان مستولی کند.

مدال‌ها و نشان‌های به دست آمده توسط نسل‌های نوجوان و جوان و همین چند روز پیش کودکان در گردهمایی‌های علمی و ورزشی جهان از دیگر برندهایی است که به دنیا ثابت می‌کند تحریم‌ها هرچه شدیدتر شوند توان این ملت بیشتر افزایش می‌یابد و فریاد اعتراضش پیرامون جفا به مظلومان جهان گوش‌ها را کر خواهد نمود. امروز چهل سال از شروع زدوده شدن غبار سلول‌های خاکستری از مغز جامع‌های می‌گذرد که اینگونه توانسته‌اند انگیزه‌ها را در خود بیدار و متحول نمایند بنابراین روا نیست تا بعضی از مدیریت‌های کلان همچنان به توانایی‌های داخلی مشکوک باقی بمانند و حاضر به انجام ریسک نباشند تا نسل‌های جدید در مراحل مربیگری تیم‌های ملی ورزشی خود ورود پیدا نموده و پس از چند آزمون و خطای ساده که لطمه چندانی برای زیرساخت‌های اقتصادی نخواهد داشت زیرا ارزی از آن خارج نمی‌شود، خود به اسطوره‌های مدیریت ورزشی در دنیا تبدیل گردند. این روزها اکثر تیم‌ها اصرار دارند از مربیان خارجی استفاده می‌کنند که علاوه بر ناکام گذاشتن نسل موجود برای عرضه توانایی خود می‌تواند مخاطرات و مضرات دیگری را ازنظر مادی و معنوی به همراه داشته و انگیزه‌ها را در مستعدان این حرفه سرکوب نماید. چه بهتر تا این اقدام و گام نو را پس از حذف کی روش شروع می‌کردیم که با دریافت ارزهای کلان نتوانست گام تازه ای برای جهانی شدن فوتبال ایران بردارد و کسانی را از بین مستعدان انتخاب و برای مربیگری پرورش دهد تا پس از رفتن، سرمربی جدید بلژیکی همراه با دو دستیار و یک آنالیزور همراه خود ضمن قراردادی چهار و نیم میلیون دلاری این مسیر ناموفق را همچنان ادامه دهد! کاش مسئولان فدراسیون‌ها و همچنین تصمیم گیران نهایی در وزارت ورزش فاقد جوانان! مسیر انتخاب را به سوی صاحب نامان کشور تغییر و اجازه می‌دادند این حرفه نیز در داخل نهادینه شود تا سرمایه‌های جامعه به سوی بیگانگان گسیل نگردد!

۷۱۴۱/‏۶۰۲۶/‏

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار