آثار باستانی آذربایجان غربی پایش و مستندنگاری می شود-مترجم - مترجم

آثار باستانی آذربایجان غربی پایش و مستندنگاری می شود-مترجم

حسن سپهرفر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه شروع این پروژه از شهرستان اشنویه و در سال ۱۳۹۷ بود، افزود: این طرح شامل بخش های میدانی و مطالعاتی بود که در بخش اول همه ۱۰۴ محوطه ثبت شده در محدوده شهرستان با هدف برداشت مختصات جغرافیائی و همچنین تهیه تصاویر جدید مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: در مرحله بعدی، شیپ فایل های ( لایه های جغرافیائی ) شهرستان از سازمان نقشه برداری کشور اخذ و برای تولید پایگاه اطلاعاتی جی آی اس شهرستان، از دو برنامه ARC GIS۱۰ و Global.mapper استفاده شد.

سپهرفر افزود: با استفاده از این روش، همه اطلاعات مورد نیاز محوطه ها از قبیل مختصات جغرافیائی، نام محوطه و اثر و فاصله آن تا روستا و شهر، وسعت و دوره بندی، سال و شماره ثبت، اقلیم و زمین شناسی و سایر ویژگیها در یک جدول کامل و توصیفی دسته بندی شده است.

وی گفت: یکی از اقدامات تکمیل کننده این پروژه، تهیه عکس های قدیمی از ماهواره (کورونا، ۱۹۶۹) و عکسهای جدید از ماهواره (بینگ، ۱۰۱۶ تا ۲۰۱۷) بود که با رصد عکسهای هوایی می توان مقدار آسیب وارد شده به آثار از سال ۶۹ میلادی تا ۲۰۱۷ را مشاهده کرد.

سپهرفر با اشاره به اهمیت این طرح گفت: داده های این پایگاه می تواند پاسخگوی برخی از دغدغه های فرهنگی استان از قبیل برنامه ریزی مطالعات باستان شناسی و برنامه ریزی در زمان بحران های طبیعی برای نجات بخشی و کم کردن آسیب های وارده به آثار باشدبنابراین تلاش می شود تا این پروژه را برای سایر شهرستان ها تعمیم داد.

معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی گفت: مستندنگاری و جمع آوری داده های دقیق با استفاده از سیستم های جدید و پیشرفته در برنامه ریزی های این معاونت قرار دارد و در همین راستا، سال گذشته فضاهای معماری بنای تاریخی تخت سلیمات تکاب و همچنین تعدادی از آثار و اشیای تاریخی موجود در موزه ارومیه فتوگرامتری (عکسبرداری تخت) شد.

به گزارش ایرنا سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) ساز و کاری جهت ذخیره ، مدیریت و تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی مهیا می سازد و جهت کار همزمان با اطلاعاتی که وابستگی مکانی (جغرافیایی) و توصیفی دارند، طراحی شده است.

آذربایجان غربی دارای ۱۶۰۰ اثر تاریخی، تپه و محوطه باستانی است که در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده اند.

۷۱۲۵/‏۷۱۲۹

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار