آئین بزرگداشت نویسنده و پژوهشگر یزدی برگزار شد-مترجم - مترجم

آئین بزرگداشت نویسنده و پژوهشگر یزدی برگزار شد-مترجم

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد در این آیین گفت: بزرگداشت مسرت، پاسداشت شخص نیست بلکه پاسداشت تاریخ، فرهنگ، تمدن و هنر این منطقه است.

احمد ترحمی با ابراز خرسندی از برگزاری آئین های تجلیل از چهره ها و مفاخر فرهنگی استان، افزود: اهتمام مسرت به بزرگان یزد نشان از توجه ویژه وی به فرهیختگانی دارد که نام یزد را پرآوازه کرده اند.

وی با بیان اینکه فعالیت مسرت از جنس دغدغه، عشق به دیار است، خاطر نشان کرد: این نویسنده و پژوهشگر مسئولیت پذیر، نگران گم شدن الگوی یزد و یزدی است و این موضوع را در آثار خود نشان داده است.

همچنین مجید جوادیان زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با بیان اینکه آئین های عصر کتاب استانی با هدف بازشناسی مفاخر و سرمایه های حوزه کتاب و نویسندگی برگزار می شود، اظهار داشت: مسرت آئینه تمام نمای یک یزدی زنده و پویاست که افق جدیدی بر فرهنگ و هویت یزد گشوده است.

همچنین اصغر دادبه مدیر گروه ادبیات دایره المعارف بزرگ اسلامی و چهره ماندگار عرصه ادبیات عرفانی و فلسفهٔ اسلامی نیز گفت: بررسی آثار مسرت نشان دهنده جدیت، واقع بینی، دقت و مراقبت نسبی علمی اوست.

نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب هم با بیان اینکه نویسندگان مهندسان روح بشر هستند اظهار داشت: در زیست فرهنگی نیازمند افراد برجسته ای از جمله مسرت ها هستیم.

همچنین اکبر ایرانی قمی مدیرعامل موسسه پژوهشی میراث مکتوب نیز گفت: زنده یاد ایرج افشار نقش برجسته ای در شناسایی و حمایت از مسرت داشت و او نیز راه استاد را به خوبی ادامه داد.

سیدسعید میرمحمدصادق تاریخ نگار، نسخه شناس و پژوهشگر نیز با بیان اینکه مسرت مبدع هفته کتاب است، گفت: مسرت در نسخه شناسی متبحر و یزد پژوهی او نیز ارزشمند است.

در این آئین پیام محمدعلی اسلامی ندوشن شاعر، نویسنده و پژوهشگر نام آور یزدی که در بستر بیماری است، قرائت شد.

همچنین از کتاب‌های «یادگار قلم» و «کاریز فرهنگ» اثر مسرت رونمایی و مستند زندگانی این نویسنده و پژوهشگر برجسته با عنوان عشق من دایره المعارف به نمایش گذاشته شد.

مسرت از پژوهشگران، مصححّان متون کهن، کتابشناسان و یزدشناسان برجسته کشور دوم شهریور ۱۳۳۹ در یک خانواده مذهبی در یزد متولد شد.

وی برای اعتلای فرهنگ ایران تاکنون حدود ۶۰ عنوان کتاب و ۶۰۰ مقاله منتشر کرده است.

مسرت افزون بر حوزه یزدشناسی و کتابشناسی به ویژه تصحیح متون و فهرست نگاری نسخ خطی، دستی هم در شعر و شاعری دارد و با تخلص «مسرور» شعر می سراید.

آب‌انبارهای شهر یزد (درآمدی بر پیشینه، کارکرد و ساختار آنها)، آقارضا سعیدی (مشاهیر نشر کتاب ایران)، استاد ایرج افشار، یزد: حوزه هنری یزد (دانشنامه فرهنگ وتمدن استان یزد)، در آیینه روزها، درنگی برکتاب روزها اثر دکتر محمّدعلی اسلامی ندوشن از جمله آثار مسرت است.

سلسله برنامه های عصر کتاب استانی در راستای برنامه‌های سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تحقق شعار «ایران فقط تهران نیست» و توجه موسسه خانه کتاب به اهالی قلم، مفاخر و ظرفیت‌های فرهنگی استان ها برگزار می‌شود.

پیش از این، در برنامه «عصر کتاب استانی» از اسفندیار آهنجیده، مرید محمدی و علیرحم شایان از مفاخر و پیشکسوتان فرهنگ و ادب چهار محال و بختیاری و محمودرضا اکرامی فر، داراب بدخشان و احمد عضدی از مفاخر و پیشکسوتان فرهنگ و ادب خراسان شمالی تجلیل شده است.

۷۵۳۲ / ‏‬ ۲۰۴۷/‏

مطالب مشابه با این مطلبکد آمار